Temiz Havanın Önemi

Bir önceki makalemde sizlere doğa içinde vakit geçirdikçe fark ettiğim, aslında çokça da ihtiyaç duyduğumuz sessizlik konusunu kaleme almıştım. Hemen paragrafın altına linki bıraktım. Yazı dizimin ikinci bölümünde ise “temiz hava” yani bol oksijenin neden vazgeçilmemesi gereken bir ihtiyaç olduğunu sizlerle paylaşacağım.

.

Doğada Olmanın Faydaları Yazı Dizisi

1. Bölüm – Temiz Hava ve Bol Oksijen – TIKLAYIN!
2. Bölüm – Sessizliğin Önemi ve Gürültünün Zararları – TIKLAYIN!
3. Bölüm – Gün Işığının Faydaları – TIKLAYIN!

.

Temiz Hava ve Bol Oksijen

Şehir insanının teneffüsüdür doğa. Küçük bir mola ile yeniden hayat bulmak, iliklerinize işleyen şehir yorgunluğundan kurtulmak, nefes almak, dinlenmek, dinginleşmek için bir nevi topraklanmaya ihtiyaç duyarız. Doğanın onaran gücünde saklı şifa araçlarının başında temiz hava yani bol oksijen gelir. Tertemiz havayı ciğerlerime çekerken tam da bunu düşündüm: “temiz hava-bol oksijenli bir ortamda nefes alıp vermektir yaşamak”…

Temiz Havanın Önemi…

Şehir hayatının en büyük problemlerinden biri kuşku yok ki hava kirliliğidir. Etkileri kısa vadede hissedilmezken, uzun vadede sağlığı tehdit edici boyuta ulaşır. Kalabalık metropollerde, şehir ve kasabalarda kısacası doğadan uzaklaşılan her alanda alınan her nefes beraberinde, çıplak gözle görülmesi imkansız küçüklükteki egzoz salınımları, toz akarı alerjenleri hatta toner tozu gibi partikülleri vücuda taşır. Hem iç hem de dış alanlarda solunan kirli hava içinde gizli toksinler, burun ve akciğerler aracılığı ile vücudun içine alınır, kan akışı ile de vücudun her yerine ulaşır. İşte tam da bu noktada temiz hava solumanın önemi devreye girer.

Tüm günü şehir içinde geçiren biri günde 2 paket sigara tüketmiş kadar zehirlenebilir

Dünyanın dört bir yanında yapılan sayısız araştırmalar, hava kirliliğinin, doğmamış bir çocuktan yaşlıya herkesi olumsuz etkilediğini ispatlar niteliktedir. Öğrenme bozukluğundan, kardiyovasküler hastalıklara; alerji ve astım hastalıklarından erken ölümlere uzanan etkileriyle hava kirliliği, Amerikan Çevre Koruma Ajansı tarafından en önemli 5 sağlık tehdidinden biri olarak kabul edilmektedir.

Oysa temiz havada vakit geçirmek, yaşam alanlarında temiz bir havaya sahip olmanın sağlıklı bir beden için önemi büyüktür. Şimdi gelin hep birlikte temiz havanın sağlığımız üzerindeki olumlu etkilerini inceleyelim.

.

Temiz Hava-Bol Oksijen Alerji ve Astım Semptomlarını Azaltır-Oluşmasını Önler…

Doğada uzaklaştıkça solunan hava, bulunduğu çevre koşullarına göre değişiklik gösterir. Doğanın içinde kendini yenileyen hava, şehir hayatına yaklaştıkça modern hayatın gereksinimlerinden ortaya çıkan salınım, gazlar, toz ve bir çok toksin madde ile buluşur. Bu elle tutulmaz, gözle görülmez partiküller öncelikle solunum sistemini etkiler. Astım ve solunuma bağlı alerjenlerin günümüzde sıklıkla görülmesinin nedeni, içeriğinde zararlı partiküller barındıran havanın solunmasından kaynaklıdır. Temiz havada geçirilen zaman arttıkça astım ve alerji rahatsızlıkları da azalmaya başlar.

.

Temiz Hava-Bol Oksijen Akciğerleri Temizler…

Kirli havanın solunması nasıl ki akciğerlerde kirliliğe neden oluyorsa, temiz havanın da aynı oranda temizleyici özelliği vardır. Temiz hava-bol oksijenli alanlarda geçirilen saatler arttıkça ciğerlerde biriken toksin miktarı azalır, vücut kendini yeniler, kan akışı hızlanır ve akciğerlerden süzülen temiz hava kan dolaşımı ile vücudun her noktasına ulaşır. Hiç dikkat ettiniz mi doğa içinde derin bir nefes aldığınızda, temiz hava vücudunuzda daha önce hiç olmadığı kadar derin noktalara kadar ulaşabilir. Temiz hava hafiftir.

Temiz Hava-Bol Oksijen Sindirim Sistemini Düzenler…

Solunum sadece kişinin ihtiyaç duyduğu hava akışı demek değildir. Solunum sistemi, doğru sindirim faaliyetleri için en önemli araçlardan biridir. Sindirim sisteminin alınan gıdayı parçalamak için oksijene ihtiyacı vardır. Temiz hava-bol oksijen sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

.

Temiz Hava-Bol Oksijen Ruh Sağlığına Olumlu Etki Eder…

Mutluluk hormonu diye bilinen serotonin salgısı sağlıklı ruh halinin olmazsa olmazıdır. Temiz Hava-Bol Oksijenli ortamlarda geçirilen zamanın ardından kişinin kendini mutlu hissetmesi, olumlu duygular içinde olmasının nedeni alınan temiz hava ile birlikte aktive olan serotonindir. Beyindeki serotonin üretimi ve serotonin alımı, birçok faktöre bağlıdır ve bu faktörlerden biri de oksijendir. Serotonin üretiminden sorumlu enzimler, düşük kaliteli oksijen alımından etkilenerek, depresyon ve anksiyete duygularına yol açabilir.

.

Temiz Hava-Bol Oksijen Ömrü Uzatır…

Temiz hava, uzun ve sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bakteri ve mikroplarla savaşma görevi kandaki beyaz kan hücrelerinindir. Beyaz kan hücrelerinin doğru şekilde koruma sağlayabilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Oksijenle beslenen beyaz kan hücreleri vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek sağlıklı bir ömür sürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kirli hava kronik bronşit ve amfizem gibi tehlikeli ve ölümcül solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Eğer sağlıklı ve uzun bir hayat istiyorsanız temiz havada geçirdiğiniz zamanların sayısını arttırmaya çalışın…

.

Temiz Havada Zaman Geçirmenin Faydaları…

Temiz hava – bol oksijenle kuşatılmış bir yerde yaşamak hemen hepimizin ortak hayali. Bu hayali metropollerde, şehir ve modern hayatın gerekliliklerinin hüküm sürdüğü alanlarda yakalamak ise neredeyse imkansız. Gün geçtikçe uzaklaşan bu hayale kavuşmanın neredeyse tek yolu doğaya kaçış molaları. Yakalanan her fırsatta temiz hava ve bol oksijenli alanlarda vakit geçirmenin ise sağlığa faydası büyük.

Temiz havanın öneminden söz ederken; bol oksijenin ciğerleri temizlediği, sindirim sisteminden kan basıncına; bağışıklık sisteminden kalp ritmine kadar insan sağlığına olumlu etkilerinden bahsetmiştim. Temiz havada geçirilen zamanın kişinin ruh durumu, uyku düzeni ve beyin faaliyetleri üzerinde de bir çok faydası bulunuyor.

Temiz Havada Zaman Geçirmek Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir…

Bol oksijenli ortamlar beyinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlama gücüne sahiptir. Uzmanlar, yoğun sınav dönemlerindeki çocukları hem sınav stresinden uzaklaştırmak hem de beyinin ihtiyacı olan enerjiyi ona verecek bol oksijen almaları için ailelere, doğa içinde vakit geçirilmesini sağlayacak aktiviteler planlamayı önerirler.

.

Vücuda Alınan Oksijenin %20’si Beynimiz Tarafından Kullanılır

Beyin fonksiyonlarının daha verimli, sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlamak için temiz hava – bol oksijen solumak çok önemlidir. Oksijen, öğrenmeyi kolaylaştırır. Yaratıcılığı destekler. Vücut fonksiyonlarının yöneticisi beyinin doğru ve iyi şekilde görevini yapmasına olanak tanır.

.

Temiz hava ve bol oksijenli bir ortamda zaman geçirmek depresyonu önler…

Sağlıklı bir beyin, sağlıklı bir ruh haline sahip olmak demektir. Bol oksijenli ortamlarda geçirilen vaktin ardından kendimizi daha mutlu, dingin ve dengeli hissetmemizin nedeni tam da budur. Temiz hava stresi azaltır ve daha sakin olmamızı sağlar.

.

Temiz Havada Zaman Geçirmek Yağ Yakımını Hızlandırır, Vücudu Formda Tutar…

Oksijen, vücudun yakıtıdır. Tüm organların sağlıklı şekilde tüm fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için vücudun bol oksijene ihtiyacı vardır. Oksijenin vücut için en önemli görevlerinden biri de yağ yakımını hızlandırmaktır.

Açık havada yapılan spor faaliyetleri, kapalı alanlarda yapılan spor faaliyetlerine oranla daha hızlı yağ yakımı sağlar. Bundaki en büyük etken oksijendir.

SÖZÜN ÖZÜ : Temiz Hava – Bol Oksijen…

Şehir merkezlerinde oksijen oranı düşerken doğada temiz hava – bol oksijen oranı artar. Sağlıklı bir yaşam için temiz havada bolca vakit geçirmek önemlidir. Hava kirliliğinin önüne geçemeyiz belki ama hayatımız için ihtiyacımız olan havayı doğru alanlarda solumak elimizde.

Bulduğunuz her fırsatta doğaya kaçmak, sizi daha daha üretken kılar; daha mutlu, daha sakin bir ruh haline kavuşmanızı sağlar ve tüm bunların yanı sıra size daha sağlıklı bir beden hediye eder. Doğada vakit geçirmek için kendinize fırsat yaratın.

Yorum yok
YORUM BIRAKIN