Gün Işığının Faydaları ve Önemi

Açık havada, doğanın sükunet dolu kollarında geçirilen zamanın faydaları saymakla bitmiyor. Sessizlikle başladığımız, temiz hava-bol oksijenle devam eden yazı dizimin üçüncü durağında gün ışığı var… Gün ışığı diğer yaygın anılışı ile güneş ışınları, insan vücudunun genel sağlık yapıtaşlarını korumada kritik rol üstlenir. Buna olarak gün ışığının faydaları nı anlamak çok önemli!

.

Doğada Olmanın Faydaları Yazı Dizisi

1. Bölüm – Temiz Hava ve Bol Oksijen – TIKLAYIN!
2. Bölüm – Sessizliğin Önemi ve Gürültünün Zararları – TIKLAYIN!
3. Bölüm – Gün Işığının Faydaları – TIKLAYIN!

.

Neden Gün Işığına İhtiyacımız Var…

Günlük yaşam koşuşturması içinde pek mümkün olmasa da, gün ışığından en yüksek seviyede fayda sağlayabilmek için kapalı alanların dışında daha çok vakit geçirmek gerekir. Gün ışığının insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkilerinin keşfi ile birlikte kapalı mekanların gün ışığından daha çok yarar görecek mimari projelerle tasarlanması ya da gün ışığını taklit eden aydınlatma ekipmanlarının kullanımı bir tesadüf değildir. Güneşli ve aydınlık günlerde kişi kendini daha mutlu hisseder, enerjisi yükselir, üretkenliği artar. Gün ışığının faydaları nı doğeu anlayan ve gün ışığından yeterli seviyede faydalanan bireylerin konsantrasyon seviyeleri yüksek, motivasyonları tamdır. Karanlık, kasvetli ve kapalı havalarda kişinin günlük veriminin azalıp, uykuya meyilli olmasının nedeni de tam da aynı bu sebepledir, etkisi azalmış gün ışığı…

.

Gün Işığının Önemi…

Gün ışığından yüksek oranda fayda sağlamak için açık havada diğer bir deyişle doğada olmak gerekir. Gün ışığı yüksek oranda D Vitamini içerir. Güneş ışığı ile buluşan cilt, aktive olarak D Vitamini üretim sürecini başlatır. Kemik gelişiminden, kanserle mücadeleye D Vitamini vücudun olmazsa olmaz yapı taşlarındandır ve vücudun D Vitamini üretimi için neredeyse tek kaynağı gün ışığıdır. Yapılan araştırmalar osteoporoz ve kanserin önlenmesindeki en büyük yardımcının D Vitamini olduğunu gözler önüne seriyor. Bu etkilerinin yanı sıra uzmanlar, D vitamini seviyesi düşük kişilerin kalp krizi geçirme riskinin, D vitamini seviyesi normal bireylere oranla daha yüksek olduğunu da söylüyor. Sadece bu neden bile gün ışığının önemini anlamak için yeterlidir.

Gün ışığı ile ilgili bir çok araştırmanın yapıldığı günümüzde bilim insanları; gün ışığının kardiyovasküler sistemi koruduğunu da öne sürüyorlar. Bilim insanlarına göre, gün ışığı, kan hücrelerinin genişlemesini sağlayan, tansiyonu düşüren, kan basıncını dengeleyen nitrik oksidin isimli yaşam molekülünü de harekete geçiriyor. Nitrik oksit, vücudumuzda doğal olarak üretilen bir hormondur ve; sinir, dolaşım, savunma, solunum hatta üreme sistemlerinin hayati fonksiyonlarının düzenleni sağlar. Tam da bu nedenle nitrik oksit eksikliği vücudun tüm sistemik yapısına etki eder.

İngiltere’de yer alan Southampton Üniversitesi Profesörlerinden Martin Feelisch, gün ışığından daha uzun süre yararlanmanın mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmeye yardımcı olduğunu, gün ışığının beynin kimyasalı kabul edilen serotonin salgılanmasına yardım ettiğini söylüyor…

.

Gün Işığı Depresyonu Önler…

Depresyon birçok farklı nedene bağlı olarak gelişir. Ancak bu gelişimi destekleyen bazı unsurlar vardır. Gün ışığının faydaları ve önemi burada da ortaya çıkıyor. D Vitamini eksikliği kişiyi depresyona sürükleyen etkenlerden biridir. Gün ışığı ise D Vitamini rezervlerinin neredeyse tek besin kaynağıdır. Gün ışığının insanın fiziksel, zihinsel ve davranışsal sağlığındaki etkisi büyük. Günlerin kısalmaya başladığı sonbahar ve kış aylarında psikolojik rahatsızlıkların artması, kişinin kendini daha mutsuz, daha depresif, daha motivasyonsuz hissetmesinin altında azalan gün ışığı vardır.

Işık ve ışık kaynaklarının canlılar üzerine etkisini inceleyen Dr. John Ott, araştırmalarını kaleme aldığı makalelerinde, gün ışığının yerine kullanılan suni ışık kaynaklarının yarattığı olumsuz örneklerde farklı renk dengesine sahip floresan ışıklarının tümor gelişiminden, obeziteye sağlık problemlerinin yanı sıra asabiyet, hiperaktivite, oryantasyon bozukluğu, amaçsız davranış modelleri geliştirme gibi psikolojik etkiler doğurduğunu söylüyor. https://www.scienceoflight.org/ott-index/dr-john-ott/

Dr. John Ott, eski dönemlerde ışık kaynakları kullanımının sağlık üzerinde olumlu etkisinden de söz ediyor makalelerinde. Modern çağın aydınlatma ekipmanları hayatımıza girmeden evvel; evlerin mum ya da kandillerle aydınlandığına dikkat çeken Dr. Ott, ateş ışığının renk dengesinin güneş ışığına olan yakınlığı ile kişi metabolizmasını destekler nitelikte olduğunu böylelikle gün ışığının azaldığı dönemlerde duygu bozukluğu sorunlarının günümüzdeki kadar sık yaşanmadığını söylüyor.

Doğada geçirilen vakit, gün ışığından maksimum fayda sağlar. Ayrıca eğer geceleri kamp ateşi etrafında aydınlanma sağlıyorsanız, ateşin yaydığı güneş ışığı benzeri renk dengesi ile vücut 24 saatlik döngüsünü daha sağlıklı tamamlayabiliyor. Doğanın onarıcı özelliklerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkan bu özellik, gece saatlerini doğru ışık dengesi içinde geçirmeyi böylece uyku, serotonin ve melatonin üretiminin desteklenmesini sağlıyor. Doğada geçirilen zaman sonrası sessizlik, temiz hava ve doğru ışık kaynakları ile çevrelenen atmosferle kişi depresyon etkilerinden uzak, yaratıcılığı desteklenmiş, zihin sağlığı netlik kazanmış bir şekilde günlük hayatına dönebiliyor.  

.

Gün Işığında Zaman Geçirmenin Faydaları…

Eva M. Selhub, MD ve Alan C. Logan tarafından kaleme alınan, bilimsel çalışmaların ışığında hazırlanmış “Your Brain On Nature: The Science of Nature’s Influence on Your Health, Happiness and Vitality” isimli kitapta; doğanın zihin üzerinde yarattığı sağlık, mutluluk ve canlılığa etkisi ve gün ışığının faydaları anlatılıyor

Gün ışığı ve doğa canlılığınızı artırır…

Gün ışığından maksimum fayda elde edilebilen öğlen saatlerinde, doğa içinde geçirilecek sadece bir 20 dakikalık molanın dahi beden üzerine olumlu etkisi büyük. Selhub ve Logan, daha mutlu, huzurlu, esnek bir kişi olmak ve hayattan daha çok zevk almak istiyorsanız hergün kendinize en az 20 dakika zaman ayırmanız gerektiğini söylüyor.

Gün ışığı bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır…

Gün ışığının faydaları denince; güneş ışınları bir çok hastalığın oluşmasını ve gelişmesini önlemede etkilidir. Güneş girmeyen eve doktor girer atasözünden de anlaşılacağı üzere gün ışığının bağışıklı sistemi üzerine etkisi büyüktür.

Gün ışığı mutluluk verir…

2013 yılının Mayıs ayında, David Suzuki Vakfı’nın düzenlediği ve 10.000’den fazla Kanadalının katıldığı “30 × 30 Doğa Yarışması” nda 30 gün boyunca, her gün 30 dakika gün ışığında zaman geçirmenin etkileri araştırıldığında; katılımcıların hem sağlık hem de mutluluk düzeyinde artış tespit edilmiş. Gün ışığının ve açık havada olmanın katılan her bir kişinin;

  • Refah duygularında artış,
  • Daha yüksek enerji
  • Stres, anksiyete ve olumsuz duygularda azalma,
  • Uyku bozukluğu yaşanma oranında düşüş,
  • Daha üretken ve yüksek konsantrasyon edinme,
  • Ve daha mutlu bir ruh haline kavuştukları raporlanmış…

.

Özetle Gün Işığının Faydaları

Gün ışığından en yüksek oranda faydalanmak, sizi hastalıklara karşı korur, sağlıklı bir beden ve sağlıklı bir ruh hali hediye eder. Gün içerisinde, yoğun temponuzdan fırsat buldukça gün ışığında, mümkünse yeşili bol, doğal ortamlarda kendinize zaman ayırmaya dikkat edin.

Öğlen yemeklerinizi açık havada yiyin, spor salonu yerine açık havada egzersiz yapabileceğiniz alanları tercih edin, hafta sonlarında fırsat buldukça doğaya kaçın ve doğal ışık kaynaklarından faydalanabileceğiniz her anı mutlaka değerlendirin.

Son yorum
  • Abi sabah karanlıkta avm ye girip akşam karanlığında çıkıyorum . İş yerim avm içinde diye böyle bu ve bunu mutlu bir hayat sürdürebilme adına maddi kazanç elde etmek için yapıyorum. Ara sıra senin gibi değerli büyüklerimizin dürtmesiyle bu hayatın mutluluk için değil, mutsuzluk için olduğunu farkediyorum.

    Şehir hayatına özenip köydeki dede mirası iki göz oda ile bir avuç toprağı satıp şehire gelmeyi düşünen insanlara ibret olsun diye anlatmalı bu hâli .. Allah sonumuzu hayretsin.

YORUM BIRAKIN