Ayılar ile Kamp Hakkında 8 Önemli İpucu…

Ayılar ile Kamp dediğimiz zaman içimizde bir ürperme oluyor tabii. Geçtiğimiz günlerde Ayılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler bir yazı hazırlamıştım. Ona da mutlaka gözatın! Devamında bu yazı pekiştirici olacaktır.  “Ayı Alanı” uyarısı bulunan bir bölgede kamp yapmak şansa değil size kalmış bir seçimdir. O yüzden gideceğiniz bölgeyi iyi araştırmanız gerekir. Ve bir ayı ile karşılaştığınız zaman yapacaklarınız da size bağlıdır. Bu nedenle eğer bir ayı alanında kamp yapacaksanız bu 8 önemli ipucunu hatırlamak isteyebilirsiniz.

Ayılar ile Kamp

Şimdi sizlere Ayılar ve Kamp dediğimizde önemli olan 8 konu hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Bu bilgileri lütfen dikkatle okuyun ve önemseyin. Belki sadece bir defa ihtiyacınız olacak ama hayat kurtaracaktır. Ayrıca daha önce eklediğim Ayılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler Yazısını mutlaka inceleyin.

 

Üçgen Kurulum

Kamp alanınızı oluştururken üçgen kurulum yapmak, ayı alanı diye tanımlanan bir bölgede ekstra önemlidir. Kamp alanı temel ihtiyaçlarımız çerçevesinde şekillenir. Depolama (yemeklerin korunacağı alan), yemek pişirmek, uyumak… Yaban hayvanları ve davetsiz misafirleri çadır alanından uzak tutmak için depolama alanının çadırlardan ayrı bir noktada konumlandırılması genel kampçılık kurallarından biridir. Bu kurala ek olarak “ayıların yaşam bölgesinde” kamp kuruluyor, yani Ayılar ile Kamp yapılıyor ise yemek yeme alanını da çadırlardan uzak bir noktada belirlemek gerekir. Kamp alanınızda bu üç alanı bir üçgenin ayaklarında her biri bir diğerinden ortalama 90 metre uzaklıkta olacak şekilde konumlandırmaya dikkat edin. Yemek yeme alanı ile yemek depolama alanını kamp sahanızdan uzakta konumlandırmak olası cezbedici koku ve yemek artıklarına ulaşmak isteyen yabani hayvanları ve ayıları uyku bölgenizden uzak tutacaktır.

 

Ayılar ile Kamp mı yapıyorsunuz? Çadırına Asla Yiyecek/İçecek Sokmayın”

Ayıların yaşam alanı sınırları içinde kamp yapan kişilerin dikkat etmesi gereken, olmazsa olmaz kuralların başında, çadır içi ve çevresini yiyecek ve içeceklerden arındırmaktır. Asla ve katiyen çadır içine atıştırmalık herhangi bir yiyecek, içecek sokmayın. Aynı kural yiyeceklerin kapları için de geçerlidir. Örneğin yediğiniz bir gofretin cebinizde unutulmuş paketini dahi çadır içinde bırakmak koku cazibesi yaratacaktır. Keza yemek yediğiniz kaplar vs de buna dahildir.

 

Kıyafetlerinizi Mutlaka Değiştirin…

Akşam saati o hayalini kurduğunuz şahane yemeği hazırladınız, pişirdiniz, afiyetle yediniz ardından gerekli mıntıka temizliğini tamamlayıp, çöplerinizi uzaklaştırdınız ve her şeyin güvende olduğundan emin olup çadırınıza gidip yattınız. Atladığınız çok önemli bir detay var. Yemek yaparken giydiğiniz giysiler, üzerine sinen yemek kokusu ile çadırınızı ve sizi doğrudan cazibe merkezi haline getirir. Eğer yemek kokusu üzerine sindiyse ve bir ayı sahasında kamp yapıyorsanız, yemek pişirdiğiniz kıyafetlerinizi mutlaka çıkarmalısınız ve yemek depolama alanında kapalı bir çanta içinde, yükseğe asarak muhafaza edebilirsiniz. Asla çadırda bırakmayın! Önemsi veya külfetli gibi görünse de son derece hassas bir konudur.

 

Kokular Merak Uyandırır…

Ayılar ile Kamp dediğimiz zaman sadece yemek kokuları değil, sıktığınız deodorant, parfüm; traş losyonu, diş macunu hatta sinek ve böceklerden sizi koruyacak spreyler dahi birer davetiye niteliğindedir. Bu nedenle koku ile ilgili her türlü donanımın da yemek depolama alanı olarak tasarladığınız bölgede saklamak kamp çadırınızın olduğu alanın güvenli kalmasını sağlayacaktır. Bu tip kokular ayıların alışık olduğu kokulardan farklı olduğu için sevgili ayıcık keşfetmek ve anlamak için ziyaretinize gelebilir.

 

Çöp ve Ateş…

Kamp bölgenizin komşuları, ayılar için çöp demek yemek demektir. Bu nedenle çöplerin her seferinde düzenlice toplanıp, ulaşılması güç bir noktaya götürülmesi ve doğaya saygılı yaşam koşulları çerçevesinde saklanması ya da yok edilmesi gerekir. Mangal veya ızgara ateşinde pişirilen yemeğin kokusunu kilometrelerce öteye taşıyan bir iletişim aracı gibidir. Izgara ve kamp ateşini mutlaka her yemek sonrası ya da her kullanım sonrası dikkatlice temizlemek, bu alanın temiz bırakılmasını sağlamak yapılacaklar listenizin ilk sıralarında yer almalıdır.

Ateş ise ayıları sizden uzak tutmaya yardımcı olacak bir öğe olsa da garantisi yoktur. Karnı açsa ateşe yaklaşmayı göze alabilir. Doğru büyüklükte olan aktif bir ateş önemli bir destekçiniz olacaktır.

 

İşaretleri Tanıyın ve Okuyun…

Bir “ayı bölgesinde” olduğunuzu gösteren işaretler vardır. Öncelikle eğer popüler bir kamp alanında kamp yapıyorsanız hali hazırda bir ayı bölgesindesiniz demektir. Bu tip alanlar ayılar için cazip mekanlardır. Her ne kadar kamp alanı ve çevresini temiz tutuyor ve yukarıdaki bilgilerin ışığında doğru hareket ediyor olursanız olun, böylesi bir kamp alanı ayılar için yemek demektir ve sizinle tanışmak için fazla beklemeyeceklerdir.

Bir ayı bölgesinde olup olmadığınızı anlamanın ve işaretleri takip etmenin birçok yolu vardır. Yol ve su kaynakları etrafındaki hattı kontrol etmeli ve bu alandaki ağaç dallarının kırılıp kırılmadığına bakabilirsiniz. Ayılar rutin davranış modeline sahip hayvanlardır. Rutin içinde hareket ederler. Bir su kaynağından su içiyorlarda her seferinde aynı su kaynağını kullanırlar. Bir başka yöntem ise tabii ki ayak izleridir. Kamp kuracağınız alanın etrafını patikaları kontrol ederek ayak izlerini inceleyin. Dediğim gibi kırık dallar, ağaçlardaki pençe izleri vs.. gibi işaretler sizi bilgilendirecektir. Eğer ayıların etrafta olduğuna dair bir işaret, iz bulursanız bilin ki onlarla karşılaşmanız, veya siz yattıktan sonra çevrenize yaklaşması muhtemeldir.

 

Ayılar ile Kamp yapıyorsanız yanınızda bulundurun!

Doğa içinde yaşam kuralları, diğer canlıların yaşam haklarına saygı duymaktan geçer. Bu nedenle asla öldürmek için değil ama caydırmak amaçlı donanıma sahip olmak önemlidir. İşaret fişeği ya da en son seçenek olarak biber gazı spreyi yanınızda bulundurabilirsiniz. İşaret fişeğinin sesinin ayıları ürküttüğü deneyimlenmiş bir bilgi. Amacı sadece yemek bulmak olan ayının uzaklaşmasını sağlamak için işaret fişeği yeterli olacaktır. Eğer ekstra güvenlik ihtiyacınız var ise o zaman biber gazı da bulundurabilirsiniz ancak biber gazını kullandıktan sonra ayının daha da öfkeleneceğini dikkate almakta yarar var. Bunlara ek olarak normal sesler de ayıları uzak tutan unsurlardan biridir. Örneğin yürüyüşlerde yüksek sesle konuşmak, şarkı söylemek vs onların tercihen sizden uzaklaşmasına yardımcı olabilir.

 

Renk Seçimi Ayıları Uzak Tutmak İçin İyi Bir Seçenektir

Bunu bilmiyordunuz değil mi? 🙂 Sevgili ayılar renkleri tanırlar. Ayılar ile Kamp yaparken parlak yeşil, sarı, kırmızı ve mavi gibi doğanın tonlarından ayrılan renkler ayıların merakını uyandırır. Pek çok ayı parlak renklerin insan demek olduğunu bilir. Ve insan demek onlar için yemek getiren yiyecek kaynağı veya tehlike demektir. Kamuflaj renklerinde çadır ve giysiler, ayıların doğadan ayırmakta zorlandığı tonlardan oluşur. Koyu kahverengi ve yeşil tonları içinde bulunulan manzaraya uyumlu renklerdir. Bu nedenle eğer ayı alanı bölgesinde kamp yapmaya gidiyorsanız, renkli çadırınızı evde bırakın.

 

Kamp yapılabilen pek çok alan; “ayı alanı”dır. Makalemizde kaleme aldığımız bu 8 ipucu, kamp alanınızı güvenli ve ayılardan uzak tutmaya yardımcı olacak ayrıca kimse zarar görmeden kamp tatilinizi tamamlamanıza olanak tanıyacaktır. Son olarak Türkiye’de ayıların bulunduğu alanı gösteren haritayı da sizinle paylaşayım;

Son yorum
  • TEşekkürler 👍

YORUM BIRAKIN