Sessizlik – Neden sessizliğe ihtiyacınız var?

Benim için doğada olmanın 3 önemli sebebi var. Aslında bunları aradığım için doğada daha çok zaman geçirmeye başlamadım. Doğada oldukça ne kadar çok ihtiyacım olduğunu farkettim ve bu 3 ihtiyaç benim için bağımlılık haline geldi. Bunlardan bir tanesi temiz hava diğeri sessizlik, üçüncüsü ise gün ışığı ihtiyacı. Bu iki önemli şeyin eksikliği hayatımızı önemli derecede etkiliyor. Malesef çoğumuz farkında değil. Merak edip araştırmaya başladığımda aşağıdaki bilgilere ulaştım. Bu hafta sessizlik konusunda yazdım, sıradaki konu ise temiz hava yani bol oksijen hakkında olacak.Doğada Olmanın Faydaları Yazı Dizisi
1. Bölüm – Temiz Hava ve Bol Oksijen – TIKLAYIN!
2. Bölüm – Sessizliğin Önemi ve Gürültünün Zararları – TIKLAYIN!
3. Bölüm – Gün Işığının Faydaları – TIKLAYIN!


Şimdi, okumaya başlamadan önce sizden bir ricam olacak;
1 dakika durun, gözlerinizi kapatın ve etrafınızdaki sesleri dinleyin.
Hadi bakalım…
 

Sessizliğin Önemi

sessizlik (5)
Neler duydunuz? Trafik, korna, makina sesleri, konuşmalar, sirenler, öten telefonlar, televizyon, sokağın uğultusu? Bekli fazlası. Eğer şehirde yaşıyorsanız sessizlik gerçekten büyük bir lüks haline geliyor. Bu yapay, mekanik sesler ve radyoaktif dalgalar aslında sağlığınız için oldukça zararlı. Doğamıza aykırı.
 
Doğada iken duyacağınız kuş sesleri, dalga sesleri, akan bir dereden gelen su sesi, rüzgârın sesi vs gibi sesler yani doğal sesler insanı mutlu ve huzurlu bir birey yapar. Belki bazılarımızın telefonunda bu sesleri çıkaran aplikasyonlar bile vardır. Aşağıdaki Kaz Dağları ‘nda yaptığım kamptan bir görüntü, daha doğrusu doğanın sesleri;
  .
 

Şimdi size biraz gürültüden bahsedeyim;

Gürültüyle İlgili Sorun

 
Belli bir desibelin üstündeki sesler; gürültülü bir fabrikada çalışmak veya bir konser izlemek duyma problemleri yaratabilir. Yalnız konumuz kulak ile ilgili değil. Konumuz şehir hayatları içinde her an duyduğumuz ve farkında olmadığımız sesler ve gürültüler. Bunlar aslında hem ruhu hem de fiziksel sağlığımıza ciddi zarar veriyor.

Gürültü Sağlığımız için Zararlıdır

Yapılan araştırmalarda şehirde bulunan bu kronik gürültü kaynaklarının yüksek kan basıncında bozulmalara sebep olduğu görülmüştür. Bu durum beynimiz ve böbreklerimiz başta olmak üzere bir çok sağlık sorununa sebep yol açabilir. Kalp hastalıklarına yol açabilir. Sürekli olarak gürültülü ortamlarda yaşayan insanların stres hormonu seviyesi sessiz yerlerde yaşayan kişilere göre çok daha fazladır. Şehirdeki insanların aşırı öfkeli, gergin, stresli, huzursuz ve mutsuz olmasının sebebi bu olabilir mi sizce?
 
Zamanının ötesinde işler yapan Florence Nightingale hasta bakımının önemli bir parçası olarak sessizliği ele aldığını belirtmiştir. Oysa ki günümüzde endişe verici olarak modern hastaneler bile geçmişe göre daha da sesli bir hal almıştır. Odalara daha fazla teknoloji eklendikçe hastanelerdeki ortalama gürültü seviyesi hastaların sağlığına ve iyileşmesine zarar verecek şekilde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) hasta odaları için hastane gürültü kılavuzunun oldukça üstündedir.
 
Kısaca özetlemek gerekirse birçok zararın dışında önemli etkileri şu şekilde sıralayabiliriz;

Kalp Rahatsızlıkları

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre gürültü kan basıncını etkiler ve ana damarlarda daralmaya sebep olabilir. Uzun süre 67-70 desibel sese maruz kalmak kan akışını engelleyebilecek damar daralmalarına sebebiyet verir. Baş ağrısı, ülser, kalp rahatsızlıkları ve vertigo ile sonuçlanabilir.
 .

Stres Problemleri

Düzenli gürültüye maruz kalmak beyinde yarattığı hasar ve psikolojik sebepler ile gerginliğe sebep oluyor. Gürültü tarafından beslendikçe farkında olmadan daha gergin ve sinirli biri haline geldiğimiz bilimsel deneyler ile ispatlanmıştır. Bununla birlikte uyku bozukluğu ve devamında farklı sağlık sorunları doğurabilir.
 .

Infrasound

Düşük frekanslı sesler anlamına gelen Infrasound 20 Hz (hertz) altındaki sesleri kapsar. Duyamadığımız ama çevremizde olan ve  maruz kaldığımız bu sesler bize zarar vermekte malesef. Bu görültü insanda korku ve endişe hisleri yaratır. Panik atak ve anksiyete rahatsızlıklarının sebebi budur.

Çocuk Gelişimi

Yine yapılan araştırmalarda anne karnından başlayarak, büyüme aşamasındaki çocukların gürültü ve sesten etkilendikleri görülmüştür. Anne karnında stres sebebi ile beslenme sorunları ve gelişime sebep olan etkileri tespit edilmiştir. Büyüme aşamasında ise geç konuşma, hiper aktivite, odaklanma, öğrenme zorlukları görülebilir.

Sessizlik ve kişisel gelişim

Birçoğumuz için günlük gürültüler dikkat dağıtıcı öğeleri içerir. İş arkadaşları, toplantılar, telefon aramaları, kafeler, sokak gürültüleri ve telefonumuzun çeşitli bildirim seslerinin hepsi dikkatimizi dağıtır.
 
Dikkat dağıtıcı öğeler ve bu gürültüler çalışma günlerimizin o kadar büyük bir parçasıdır ki, biz bile aşırı gürültüye maruz kaldığımızı düşünmeyiz. Kaliforniya Üniversitesi çalışanlarının ortalama sadece on bir dakikalık bir süre işine odaklanabildiğini bulmuştur. Aslındda eğer odaklanmanız gerekirse, iş yeriniz olabileceğiniz en kötü yerdir.
 
Birlikte çalışmak önemlidir ama odaklanmak da en az o kadar önemlidir. Özellikle de yaratıcı olan kişiler için. Dikkat dağıtıcı öğeler ve gürültü sadece bu sürece zarar verir. Etrafınızda sesli bir ofis, camın dışında gürültülü bir sokak ve her üç dakikada dikkatinizi dağıtan bir şeyler varken, değerli bir şeyler üretmek neredeyse imkansızdır.
 
Gelelim faydalarına;

Sessizliğin Faydaları

 
Gerçek (ve aşırı) ses ve modern iş yerlerinde daha genel sesler olan iki tür gürültüyü de kapatmak da odaklanma yeteneğimizi geliştirebilir ve en iyi çalışma ortamını yaratabilir. İşte bu nedenle gürültüyü sessizlikle değiştirmelisiniz.
sadece fotoğrafına bakmak bile rahatlatıyor

sadece fotoğrafına bakmak bile rahatlatıyor

Sessizlik Beyne Mola Verir

 
Uzun zamandır araştırmacılar sesin veya gürültünün etkilerini test etmek için deneyler yapmaktadır. Sessizliğin kendisinin mükemmel bir şey olduğunu keşfettikten sonra araştırmacılar sessizliğin etkisine odaklanmaya başlamıştır.
 
Araştırmalara göre beynimiz asla gerçek anlamda sessiz değildir. Bunun yerine her zaman çalışır, bilinçli eylemlerde aktif olarak bulunmasak bile. Aslında bilim şunu önermektedir; beynimiz bilinçli bir eylemde bulunduğunda aslında beynin “varsayılan modunun” üstüne yazar ve yapmak istediğimiz eylem için kaynakları geçici olarak yönlendirir.
 
Tamamen sessizlik beynin normal varsayılan durumuna dönmesine ve işlemeye devam etmesine izin verir. Verimli çalışır, vücut için gerekli hormonları üretir, sinir sistemini düzenler. Sizi iyi hissettirir.
 
Sessizlik sadece beyin için rahatlatıcı değildir. Yapılan bir deneyde her gün iki saat sessizlik beynin hafıza becerileri ile ilgili olarak deneklerin hipokampüsünde yeni hücreler oluştuğunu bulmuştur. Beyinde yeni ve işlevsel nöronlar harakete geçer. Diğer bir deyişle sessizlik sizi daha zeki yapabilir.

Sessizlikte En İyi İşimizi Çıkarıyoruz

 
Etrafımızdaki dünyayı kapatabilme becerisi, sessizliğin saf faydalarının ötesinde faydalı olabilir. Hem yaratıcı düşünme, hem de uzun dönem karar verme bunlardan bazıları. Psikolog Jonathan Smallwood’a göre “sessizlik problemlere özgün çözümler yaratılmasında izin verir ve amaçlarımıza ulaşmak için planlarımıza bağlı kalmamızı sağlar” Gürültüden uzaklaşmanın faydalı bir alışkanlık olduğunu düşünen tek kişi Smallwood değildir. Fransız matematikçi ve filozof Blaise Pascal insanların sessizlikte öğrenilmesi gerektiğine inanmaktadır ve bunu şu ünlü sözlerinde yansıtmaktadır;
 
“İnsanlardaki tüm mutsuzluk sadece bir nedenden ortaya çıkar: odalarında sessiz bir şekilde oturamamaktan.”
 
Yazar Derek Sivers ise tek başına, dünyanın gürültüsünden uzakta zaman geçirmenin yeni iş üretmek için en iyi fırsatı olduğunu söylüyor. Sivers’a göre;
“bağlantılı olmadan, sessizlik içinde geçirilen zaman en yaratıcı zamandır. Sessizlik düşünceleriniz için mükemmel bir tuvaldir”
Dünyanın en büyük ajanslarından Navy tasarım ajansında bu konuda önemli bir adım attı. Sürekli olan  ve dikkat dağıtıcı öğeler ve düzenli gürültüler o kadar büyük bir sorundu ki çalışanlar gerçekten odaklanmaları gerektiğinde evde kalmaya başladılar. Bunu düzeltmek için Navy takımı günlük “sessizlik” süresi belirledi. Bu sürede cep telefonları bile kapatıldı. Ve şu sonuçlara ulaştılar; ekip şimdi %23 daha üretken. Genel olarak çalışanlar daha az stresli hale geldi ve hafta boyunca oldukça fazla iş hallettikleri için Cuma öğleden sonraları boş oluyordu. İşe yaradı.

Sessizlik Hakkında Özet

Gürültüden her zaman kaçamazsınız. Sirenler ötecek, saatlerce havaalanında mahsur kalacaksınız ve  hatta çevrenizdeki arkadaşlarınızı sessiz olmaları için zorlayamazsınız. Ve bazen gürültülü bir kahvecide takılmak isteyeceksiniz veya konsere katılacaksınız. Ama yapabildiğinizde sessizliği seçin. Gün içinde kendinize sessizlik anları bulmaya çalışın. Bu şekilde odaklanmanız artabilir ve doğrudan sağlık faydaları ortaya çıkabilir.
 
Kendiniz için sessiz ve sakin bir yer bulmak sadece sağlığınızı iyileştirmeyecek aynı zamanda sizi daha yaratıcı, mutlu ve huzurlu bir kişi yapacak.
 
Sözün özü; doğada daha çok zaman geçirin, sessizliğin ve doğa seslerinin keyfini çıkarın, daha mutlu bir insan olun.
 
Eğreltidüzü 'nde yaptığım kamptan

Eğreltidüzü ‘nde yaptığım kamptan


TEK BAŞINA DA OLUR INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

View this post on Instagram

Bütün yollar benim…

A post shared by Gökhan Konaş (@tekbasinadaolur) on

Yorum yok
YORUM BIRAKIN