Ana SayfaSık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Sizlerden sık gelen sorulara bu alanda cevap vermeye çalışacağım. Farklı sorularınız olursa sosyal medya üzerinden veya tekbasinadaolur@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz

Tek Başına da Olur – Sık Sorulan Sorular

Neden tek başına geziyorsun?

Doğada olmayı oldum olası severim, çocukluğum sokaklarda geçti ama İstanbul o zamanlar yeşildi. Doğada olmak için sokakta olmak yeterliydi. Yaş ilerledikçe artan iş yoğunluğu için şehirden kopmaya fırsat olmuyordu. Çevrem de o şekilde gelişti. 4-5 yıl önce Kaz Dağları’nda yaptığım ilk kampın ardından ne kadar çok özlediğimi ve doğada daha çok zaman geçirmek istediğimi anladım. Bu çok kolay olmadı. Çevremde kamp yapanların çok  olmaması ve tek başına da bir türlü gidemediğim için içimde kalmıştı. Bir akşam yoğun bir trafik mücadelesinin ardından şehrin iyice sıkmaya başladığına ve birşeyler yapmak için kimseyi beklememeye karar verdim.

1-2 aylık bir ekipman arayışının ardından Tek Başına da Olur diyerek yola çıktım. İlk başlarda kolay olmamasına rağmen zamanla daha keyifli olduğunu gördüm. Bu şekilde kendimi dinleyebildiğimi farkettim. Doğada tek başına olmanın tadı bambaşka. Kendi başınıza birşeyler yapabildiğinizi görmek, hem özgüveninizi geliştiriyor, hem kendinizi daha güçlü hissetmenize yardımcı oluyor. Tek başına yaptığım ilk kampın ardından yorgun argın şehre dönerken bir sonraki gezim için sabırsızlandığımı farkettim.

Ayrıca tek başına yapılan doğa gezileri ve kamplarda dışa dönük olduğunuz için yeni insanlarla tanışma ve birçok hayat tecrübesi görme, güzel anılar biriktirme şansınız oluyor.

Hiçbir konuda bir iddiam yok, deneyimlerimi ve yaptığım araştırmaları eş zamanlı sizlerle paylaşarak kendimi geliştiriyorum.

Her zaman tek başına mı geziyorsun?

Tek başına olur değil, tek başına “da” olur diyorum. Çoğunlukla tek başına olmama rağmen her zaman tabii ki tek başına değilim. Beni gören bazı arkadaşlarım da cesaretlenerek kamp yapmaya ve doğada olmaya başladı. Son zamanlarda yeni dostlarla birlikte ortak yaptığımız geziler de oluyor.

Ne zamandan beri geziyorsun?

Son 5 yıldır amatörce ve sadece yazları 1-2 defa kamp yapıyordum. Mayıs 2016’dan beri aktif olarak geziyorum. Ayda minimum 2 defa kamp yapmak için şehirden uzaklaşıyorum. Hedefim bunu daha da çoğaltmak.

Neden blog tutuyorsun?

Doğaya dönüş deneyimimde, başlarken birçok blogdan ve gezginin tecrübelerinden faydalandım. Aradığım bazı bilgilere ulaşmakta da oldukça zorladım. Kısaca blog tutma amaçlarım; doğayı koruma ve sevme bilincinin artırılmasına küçük de olsa bir fayda sağlamak, yola çıkmak isteyenleri cesaretlendirmek ve bilgi ve ipuçları ile bilgilendirmek.

Gezilerini nasıl finanse ediyorsun?

Büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız gezmek ve doğada olmak ucuz bir hobi. Yol masrafları dışında önemli bir masrafınız olmuyor. Şehirde olmaktan çok daha ucuz bir yaşam tarzı.

Normalde ne iş yapıyorsun?

2000 yılından beri internet sektöründe farklı konularda çalıştım ve yöneticilik yaptım. Son 4 yıldır yine e-ticaret başta olmak üzere internet projelerine danışmanlık yaparak yaşıyorum. Bu konuda daha fazla bilgi için me@gokhankonas.com adresine yazabilirsiniz.

Güvenliğini nasıl sağlıyorsun?

Güvenliğimi sağlamak için özel bir yöntemim yok. Dikkatli olduğunuz sürece doğada bıçak, balta gibi aletler ile ateş yeterli güvenliği sağlıyor. Şu ana kadar önemli bir tehlike yaşamadım. Sadece bir kez yaylada henüz ne olduğunu bilemediğim (kurt/çakal vs.. gibi) hayvanlar yüzünden bir gece kamp yerini değiştirmek zorunda kaldım.

Doğanın etkileri dışında “vahşi insanlar” dan nasıl korunuyorsun gibi sorular geliyor. Şehrin bu konuda daha tehlikeli bir ekosistem olduğunu düşünüyorum 🙂

Tek başına geziyorsan fotoları kim çekiyor?

Yanımda birileri varsa onların yardımını alıyorum tabii ki ama genelde tripod veya selfie çubuğu kullanıyorum. Tripod ‘un ne olduğunu bilmeyenler şu linke tıklayabilir

Ne tür bir ekipman kullanıyorsun?

Kullandığım temel ekipmanları görmek için sitedeki şu linki ziyaret edebilirsiniz.
https://www.tekbasinadaolur.com/kamp-ekipmanlari/

Sponsorun var mı?

An itibarı ile sponsorum yok. Bu konuda açığım. Umuyorum önümüzdeki günlerde bu içeriği destekleyecek kişi veya kurumlar olur.

Gezi rotalarını paylaşabilir misin?

Gezdiğim rotalara sitedeki “yoldayım” linkinden ulaşabilirsiniz.  https://www.tekbasinadaolur.com/category/gezi/

Şuraya veya buraya gideceğim, önerilerin olabilir mi?

Gezdiğim rotalar dışında bir uzmanlığım yok, gezdikçe sitede paylaşarak yeni yerler keşfetmenize yardımcı olmak istiyorum ama örneğin; Eskişehir’de nereye gidebiliriz gibi sorulara malesef cevap veremiyorum.

——————–
Diğer soru ve önerileriniz için tekbasinadaolur@gmail.com adresini kullanabilirsiniz.