Çakal – Bilmeniz Gerekenler

Kurnaz köpekgiller ailesinin en yaman üyesi Çakal, kamp yapanların sıklıkla karşılaştığı canlılardan biridir. Doğası ve fiziksel özellikleri ile Çakal genelde Tilki ile karıştırılsa da Tilki’den daha uzun ve iri yapılıdırlar. Genellikle gündüzleri dinlenir ve saklanır, geceleri ise avlanmak ve yemek bulmak için özellikle kırsal, ormanlık alanlar, çalılık bölgelerde ve yerleşim alanlarına yakın yerlerde ortaya çıkarlar. Dolayısıyla kamp alanları ve kampçılar çakalların besin bulması için ideal hedeflerdir.

Çakal

Çakallar ürkek ve vahşi yaradılışlarıyla insanlara pek fazla sokulmaktan hoşlanmazlar. Ancak doğal yaşam alanlarını yerleşim bölgelerine yakın seçtikleri için insanlara aşinadırlar. Kulağa sempatik gelse de bu aşinalık her zaman dostane karşılaşmalar anlamını taşımaz. Pek çok ülkede kampçılar çakal saldırılarına maruz kalmışlardır. Özellikle çiftleşme dönemi ilkbahar mevsimini takip eden aylarda yavrularıyla daha da kalabalıklaşan çakal sürüsü için en büyük düşman: İnsanlardır.
Bu nedenle kamp alanında çakalları bölgeye çekecek açık yiyecek bulundurmayın ve ASLA ÇAKALLARI BESLEMEYE KALKMAYIN!

cakal-1

Peki, bir çakalla karşılaşırsanız nasıl davranmalı ve ne yapmalısınız? Bu soruyu yanıtlamadan evvel çakallar hakkında bunları bilmenizde yarar var;

Çakallar Hakkında Genel Bilgi

 • Çakallar, seri ve atik yapılı hayvanlardır. Saatte yaklaşık 50 km. hızla koşabilirler. Bu nedenle bir çakaldan kaçarak uzaklaşabilme şansınız yok denecek kadar azdır.
 • Çakallar geceleri ulurlar, etrafta bir çakal olup olmadığını anlamanızın en kolay sinyallerinden biri budur. Çakal sesinin neye benzediğini merak ediyorsanız kampta kaydettiğim şu videoya  göz atabilirsiniz.

 • Çakallar türlerine göre farklı beden uzunluklarına sahiptir. Ortalama bir çakalın baş dahil vücut uzunluğu 70-80 cm, kuyruk uzunluğu ise 30-40 cm’dir. Ağırlıkları 7 ile 15 kg aralığındadır. Bakmayın siz onların böyle ufak tefek göründüklerine tek başlarına koca bir antilopu avlayabilecek güce sahiptirler. İyi bir avcı olmalarının yanı sıra leşçil hayvanlardır.
 • Fare, sıçan gibi kemiricileri yok ettiğinden çiftçiler tarafından faydalı diye tanımlanırken; çok aç kaldıkları zamanlarda kümes hayvanları ile avlandıklarından insanlar tarafından sevilmez.
 • Genellikle sürü halinde gezerler tek gezen çakala rastlamak nadirdir. Bu nedenle tek bir çakal görürseniz bilin ki sürüsü yakın bir yerlerdedir.
 • Türkiye’de çakallar kıyı bölgelerde her mevsim görülebilir. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz kıyıları çakalların en sık karşılaşıldığı bölgelerdir. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesinin alçak kesimlerinde ve buna ek Ankara ve Eskişehir’de de çakal sürüleri ile karşılaşılabilir. Bu bölge ve şehirler dışında iç bölgelerde çakallara rastlamak neredeyse imkansızdır.

cakal-5

Çakalları Kamp Alanından Uzak Tutmanın Yolları

Çakalları kamp alanınızdan uzak tutmanın bir numaralı kuralı; çakalların sevdiği yiyecekleri ki bunlar genelde et ve türevi yiyeceklerdir kamp alanınızda tutmamaktır. Çakallar fırsatçı hayvanlardır karşılarına çıkan herşeyi yerler. ASLA BESLEMEYE KALKMAYIN demiş miydim? Bu davranış onları evcilleştirmeye çalışmak anlamına gelir ki zaten fırsatçı yapıları ile sunulanı kabul etme eğilimindedirler, bir kere yemek verdiğinizde daha fazlasını almak için tekrar geri döneceklerdir. Uzak tutacağım derken bağımlı hale getirebilirsiniz.

Yiyecek atıkları ve çöpünüzü kamp alanında mümkün olan en korumalı şekilde saklayın. Mümkün ise açılması kolay olmayan bir çöp kutusu çakalın çabasını sonuçsuz bırakarak uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Kamp alanında ya da civarında bir çakal ile karşılaşır ya da çakalın varlığını sezerseniz, keskin, yoğun ve gürültülü sesler çıkararak çakalın uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Tencere kapağı, çatal-cezve ikilisi gibi büyük metal parçalar bu iş için idealdir. Hiç biri yoksa bağırın…

Çakal ile karşılaştığınızda;

 • İlk kural; ZARAR VERMEYİN! – Çakallar göç hayvanı değildirler. Bölgeleri vardır, o bölgeyi korur, orada çoğalır ve yaşarlar. Bir çakal ile karşılaştıysanız muhtemelen onun bölgesine yakın bir yerlerdesinizdir. Korkutmak amaçlı çakalın önüne doğru taş ya da sopa atabilirsiniz. ASLA SOPA SALLAMAYIN. Bu hareket çakalı ürkütmek yerine kızdıracaktır.
 • GÖZ TEMASI ÖNEMLİ ve HASSAS BİR KONU: Bir çakal ile karşılaştığınızda gözünüzü dikip çakala dik dik bakmak, üzerine doğru yürümeye çalışmak size iyi sonuç getirmez. Aksine ani birsaldırıya maruz kalabilirsiniz. Bunun yerine göz teması kurun, yavaş adımlarla geri geri gidin. Bu, “alanın senin olduğunu kabul ediyorum ve terk ediyorum” demenin en etkili yoludur.
 • ASLA SIRTINIZI DÖNMEYİN – Geri çekilme aşamasında yüzünüz mutlaka çakala dönük olmalı.
 • KOŞARAK KAÇMAYA ÇALIŞMAYIN, Çakallar çok seri ve hızlı hayvanlardır. Koşarak bir çakaldan kaçamazsınız. Denemeyin!

Peki, ne yapalım?

 • Ürkütücü bir kimliğe bürünmek patronun kim olduğunu gösterecektir. Bağırıp çıkarabildiğiniz kadar gürültü çıkarın demiştik. Bu büyük seslere bir de büyük hareketler eklemek (örneğin kolları sallamak, dizlere vurmak, alkışlamak ya da ıslık çalmak gibi) çakalın sizi iri ve güçlü algılamasını sağlar.
 • Çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı çakal ile karşı karşıya gelecek durumlardan koruyun, asla aranızda kalmalarına müsade etmeyin. Çocukların ani hareket ve çığlıkları çakallar tarafından tehdit olarak algılanacaktır. Evcil hayvanlarınız ise içgüdüsel olarak sizi korumak amacıyla saldırıda bulunabilirler bu durum istenmeyen sonuçlara neden olabilir DİKKAT EDİN!

cakal-6

Eğer Bir Çakal Size Saldırırsa;

 • İlk yapmanız gereken boyun bölgenizi korumak, vahşi yaşam içinde hayvanlar genelde tüm saldırıları boyun hedefli gerçekleştirirler. Eğer bir çakalın size saldıracağını fark ederseniz elleriniz ile boynunuzu kapatmaya çalışın.
 • Küçük ya da büyük eğer bir çakal saldırısında yaralanırsanız en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna gidin ve mutlaka profesyonel yardım alın.

Diğer yazılarda da olduğu gibi son olarak yine hatırlatmak istiyorum; vahşi hayvanları beslemek hem onlar için, hem de sizler için iyi birşey değildir. Vahşi hayvanlar insanlardan çekinmezlerse kolayca yanaşarak belki o gün size değil ama sizden sonra karşılaştıkları kişilere zarar verebilirler. Bir süre sonra daha rahat insana içine inebilir ve bu sebepten onlar da zarar görebilirler. Bu konuda hassas davranmanız önemlidir.

Çok zor durumda kalmadığınız sürece hayvanlara zarar vermeyiniz. Onların doğal ortamlarına girenlerin biz olduğumuzu unutmayınız.


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorumlar
 • Cok tesekkur ettim Allah sizden razi olsun sizden

 • Bilgi icin tesekkurler peki cakallar agac veya cutlere tirmanabilirmi ?

 • Emeğinize sağlık ?

 • Çok düşünceli ve güzel bir yazı olmuş, teşekkürler 🙂

YORUM BIRAKIN