Teepee Çadır Nedir?

Halk dilinde kızılderili çadırı diye de bilinen “Tipi çadır” asıl adıyla “Teepee çadır” direklerle desteklenen, eski zamanlarda bizon derisinden günümüzde ise yüzde yüz pamuklu kanvas ya da plastik-naylon alaşımlı vinil benzeri kumaşlarla hazırlanan konik formlu çadırlardır.

Teepee çadır, hızlı ve kolay kurulumu, her tür çetin hava koşuluna karşı tam koruma sağlayan formu ve ana iskeletini oluşturan direklerin bağlanma noktasında kendiliğinden oluşan bacası ile dünyanın her yerinde eski insanlara korunaklı barınak sağlamıştır.

Tipi Model Çadır İle Benzersiz Kamp Deneyimi…

Özellikle göçebe yaşam sürenlerin, kısa süreli yerleşkelerinde tercih ettikleri “tipi çadır”lar; konik formu ve dik eğimli yapısıyla; yağmur, kar gibi yağışlı havalarda, rüzgar- fırtına gibi zorlu hava koşullarında mevcut hava olaylarından neredeyse hiç etkilenmez ve etkili koruma sağlardı. Formu nedeniyle oluşan baca, çadırın iç kısmında ısınma amaçlı ateş yakabilmeye olanak tanıyarak sert kış sezonunda içinde konaklayan kişilere de konforlu bir ortam sunardı. Ayrıca sıcak yaz günlerinde bu baca hava akışı sağlayarak havalandırma görevi üstlenir, çadırı taze ve serin hava ile buluşturarak doğal bir klima ortamı yaratırdı.

Kızılderililer çadırlarına gece kondu anlamına gelen “Teepee” adını vermişlerdir. Bir başka kaynağa göre ise tipi, Lakota dilinde İngilizceye geçmiş “ikamet” anlamı taşıyan bir kelimedir. İkamet etmek, konaklamak, hızlı ve pratik yerleşke oluşturmak hedefi ile yapılan bu çadırlar, bu anlamları içeren ”teepee” ya da “tipi” kelimesi ile anılmaktadır.

Teepee çadırlar birkaç direk-sırık ve uygun kumaş ile kolayca hazırlanan, hızlıca toplanan ve yer kaplamadan taşınabilen; ihtiyaç duyulan her yerde kolayca bulunabilen malzemelerden pratik olarak yapılabilen konaklama alanlarıdır.

Teepee çadır, geçmiş popülerliğini günümüzde yeniden kazanmış durumda. Özellikle son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz glamping kamplarında kullanım kolaylığı ve benzersiz tasarımıyla teepee çadırlar tercih edilmeye başlandı. Ayrıca, günümüz teknolojisi ile üretilmiş modern teepee çadırları, sert hava koşulları ve keşif kamplarında da hak ettiği yeri buluyor. Sadece doğa yaşamında değil, ev ve bahçelerde dahi çocuklar için oyun alanı olarak teepee çadır modelleri satışa sunuluyor.

Tipi (Teepee) Çadır İle Kamp Deneyimi…

Teepee çadır, çocuklar için kovboyculuk ya da kızılderili oyunu için ideal ortamı oluştururken; yetişkinler için harika bir outdoor deneyimidir. Tipi çadır, kış sezonunda sert hava koşullarında kamp yapan kişiye sıcak bir atmosfer sunarken; yaz aylarında da serin ve konforlu bir uyku vaat eder. Bahar aylarında ise şiddetli yağışlar altında kuru kalır. Bu özellikleriyle teepee çadırlar için dört mevsimin çadırıdır diyebiliriz. Hava koşullarına dayanıklılığı, stabilite ve ısı verimliliği ile farklı kültür ve coğrafyalarda tipi çadırlar tercih edilmiştir, günümüzde de durum farklı değildir.

Alışılageldik çadırlarda kamp yapmak ile bir teepee’de kamp yapmak arasındaki en önemli fark; tipi çadırları, çadır içinde zaman geçirmeyi kolaylaştıran forma sahiptir. Standart bir kamp çadırında oturup, yemek yemek, ateş yakmak, ateş ile ısınmak gibi konforlar neredeyse yok denecek düzeydedir. Oysa teepee çadırlar, kişiye bir ev konforu sunacak genişlikte ve büyüklüktedir. Kabile ve ilkel topluluklara ikamet imkanı tanıyan tipiler, geçmiş zamanlarda her biri 4,5-5,5 metre uzunlukta 13 sırığın (direğin) birbirine bağlanması ile hazırlanırdırdı. Bu hacim zeminde ortalama 10 metre çapında bir daire oluşturur ve içinde konaklayacak kişiye büyük bir yaşam alanı sunardı. Günümüzde bu alan hacmine ihtiyaç duyulmasa da deneyimlerini 3-4 aylık bir teepee yaşantısına dönüştürmek isteyen kişilerce halen büyük ve geniş hacimli tipi çadırlar tercih edilebilmekte.

Kötü Hava Koşullarının Seyahatinizi Kısıtlamasına İzin Vermeyin!

Teepee çadırlar, içinde bir yaşam alanı konforu sunma özellikleriyle özellikle kış kamplarının vazgeçilmezlerinden. Yemek yemek ve ısınmak için korunaklı bir alana ihtiyaç duyulan kış kampları için tipiler yepyeni bir deneyim yaşamanıza olanak tanır. Hava koşullarının ağırlaştığı ve dış mekanda zaman geçirmenin imkansız hale geldiği anlarda, yemek yemek ve ısınmak için ateş gibi ihtiyaçlarınızı tipi çadır içinde karşılayabilirsiniz. Yağmur ya da kar çadırın konik formundan süzülüp giderken eğer bir tipi çadır içindeyseniz yapmanız gereken tek şey çadır yüzeyinde yankılanan yağmur damlalarının eşsiz ritmini dinlemek, keyifle yemeğinizi yemek, dinlenmek ya da ateş etrafında sohbet etmektir.

Çadır İçinde Hareket Özgürlüğü Yaşayın!

Teepee çadırların bir diğer avantajı da ayakta durabilmeye, giyinip-soyunabilmeye olanak tanımasıdır. Konik yapısı ile tipiler, diğer çadırlardan farklı olarak işlemlerinizi ayakta yapmaya imkan verir. Kurulacak teepeenin hacmi, sırık sayısı-sırıkların etrafını saran kumaşın büyüklüğü ve sırıkların uzunluğuna göre farklılık gösterir. İçinde konaklayacak kişi sayısına göre tipinin ne büyüklükte olacağına siz karar verebilirsiniz. Bazı tipiler içinde kolaylıkla yürüyüp-dolaşılabilecek büyüklükte dahi tasarlanabilir.

Böceklerden Uzak Bir Kamp Deneyimi…

Teepee çadırlar, nefes alabilen kanvas kumaşlarla tasarlanır. Naylon-sentetik alaşımlı vinil benzeri kumaşlarla tasarlananları da vardır, ancak eğer gerçek bir teepee çadır deneyimi yaşamak istiyorsanız tercihiniz kesinlikle yüzde yüz pamuklu kanvas kumaş olmalıdır. Ana çatıyı oluşturan sırıkların bağlanma noktasında oluşan bacası ve nefes alan kanvas kumaş çerçevesiyle tipiler size böceklerden uzak bir kamp deneyimi sunar. Nasıl mı? Nem ve çadır için yoğuşma böcekler için benzersiz sığınma alanı demektir. Oysa tipilerin havalandırma sağlayan bacası ve yoğuşmaya engel nefes alabilen pamuklu kanvas kaplaması böcekler için uygun nemli havanın oluşmasına engel olur. Bu da sağlıklı ve korunaklı uyku ve barınma anlamına gelir. Ayrıca kış aylarında tipi çadır içinde yakacağınız ateş ve dolayısıyla duman da börtü-böceği sizden uzak tutacaktır.


Son yorumlar
  • Bu tip çadırla ilgili Önereceğiniz bir marka var mı? nerDEn alabilirim?

YORUM BIRAKIN