Ağaçlara Sarılmak (Tree Hugging) Nedir?

Doğa ile iletişime geçmenin bir sürü farklı yöntemi var. Ağaçlara sarılmak ve onların enerjisini hissederek iyileşmek de seçeneklerden biri. İyileşmek ve iyi hissetmek diyorum çünkü ağaçların yaydığı titreşimin insan psikolojisi ve biyolojisi üzerinde faydalı etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. Ben son zamanlarda gittiğim yerlerde deniyorum. Eğer kendinizi verebilirseniz oldukça heyecan verici güzel bir deneyim. En basit şekilde nasıl yapılacağını birazdan anlatacağım ama sizden istediğim şey bunu denemeniz. Sabah evden çıktığınızda bir iki dakikanızı ayırın ve ilk gördüğünüz ağaca sarılın…

Ağaçlara Sarılmak

Öncelikle kendinize bir ağaç ya da ağaçlık alan bulun. Ağaçlara önce parmak uçlarınız ve avuç içlerinizle dokunun ve onu hissetmeye çalışın. Son olarak kollarınızı iki yana açarak ona sarılın…

Ağaçlara sarılmak depresyon riskini azaltır…

2009 yılında “Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi”nde yayınlanan bir çalışmaya göre; park ya da ağaçlık bir alanın ortalama 1 kilometre yakınında yaşayan insanların, yeşil alandan uzakta yaşayanlara oranla daha az endişe ve depresyon yaşadıkları fark edilmiş. Ağaçların, ağaçlık alanların, parkların yaydığı enerji, havayı temizleme oranına bağlı solunan oksijen miktarı ve sadece ağaçlık alanlarda ortaya çıkan faydalı kimyasallar kişinin sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak ispatlanmış. Eğer kendinizi depresyonda hissediyorsanız, doğaya daha yakın bir yaşam sürmeyi ya da doğada geçirilen zamanları çoğaltmayı düşünmelisiniz.

Ağaçlara sarılmak bağışıklık sistemini güçlendirir…

Ağaçlara sarılmanın faydaları sadece sinir sistemi ile sınırlı değil, ağaçlara sarılmak, ağaçlara temas etmek ve ağaçlık alanlarda vakit geçirmenin bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu geri dönüşleri var. Yapılan araştırmalarda, bilim insanları, doğal çevrede geçirilen zamanın kişinin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de savunuyor. Konuya ilişkin yapılan deneyde; ormanlar, parklar ve bol ağaçlı yerler gibi doğal alanlarda zaman geçiren kişilerin diğer insanlara oranla  daha fazla bağışıklık fonksiyonu kazandıkları ortaya çıkmış. Ağaçların kendi savunma ağı içinde olan ve yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilir kılmak adına salgıladıkları hava kaynaklı kimyasallardan olan filtonitler, bitki ve ağaçları çürüme ve böceklerden korurken insanların bağışıklık sistemine de fayda sağlıyor. Bu nedenle ağaçlara dokunmak, ağaçlara sarılmak, bir ağacın gölgesinde dinlenmek, ormanlık bir alanda kamp yapmak gibi aktiviteler kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarıyor.

Ruhunuzu ağaçlara sarılarak topraklayın…

Vücudun negatif enerjisini atmak için toprak alanda 5 dakika çıplak ayakla durmak önerilir. Bu işlem sırasında adeta bir elektrik akımı gibi toprak vücudunuzdaki negatif enerjisi çeker ve size pozitif enerjiyi geri yükler. Toprağın vücut üzerindeki bu onarıcı etkisi çocukluk yıllarından itibaren edinilmiş bir doğal bilgidir. Peki ya ağaçlara sarılmanın aynı etkiyi ruhunuzda yaptığını söylesem… Sarılmak eyleminin ruh durumuna olumlu etkisi bilimsel olarak ispat edilmiş verilerden. Sarıldığımız zaman, stresten arınır, olumlu bir ruh haline bürünür, kendimizi güvende, değer bulmuş ve onaylanmış hissederiz. Sarılmak bu harika enerji akışını hissetmenin neredeyse tek yolu. Şimdi gelelim ağaçlara sarılmanın ruhumuz üzerinde nasıl bir topraklanma yaptığına… Ağaçlar pozitif enerji yayarlar. Tıpkı çıplak ayakla toprağa basmak gibi, ağaçlara sarıldığınızda ruhunuzun negatif yükü boşalmaya, yerini pozitif yani olumlu duygular kaplamaya başlar. Bu benzersiz enerji akışı ile ruhunuz ağaçların salgıladığı pozitif enerji ile dolar. Biz buna topraklanma deriz. Vücudunuzun olumlu duygularla kaplandığına emin olana kadar kendinizi bir ağaca sarılarak şarj edebilirsiniz.

Bilimsel Çalışmaların Işığında Ağaçlara Sarılmanın Önemi…

Matthew Silverstone tarafından bilimsel verilerden yola çıkılarak yazılan “Blinded by Science” adlı kitapta, ağaçların, akıl hastalıkları, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), konsantrasyon düzeyleri, reaksiyon süreleri, depresyon ve baş ağrılarını hafifletme gibi pek çok sağlık sorununu iyileştirici özelliği olduğundan söz ediliyor.

Bir başka bilimsel rapor ise ağaçlık alanlar ve doğa içinde geçirilen zamanla ilgili yapılan sayısız araştırmanın ışığında hazırlanmış. Bu rapora göre çocukların ağaçlık alanlarda, doğanın içinde bitkilerle etkileşime girdikleri mekanlarda geçirdikleri zamanın ardından sağlık ve refah seviyelerinin yükseldiği; psikolojik ve fizyolojik açıdan olumlu etkilere kavuştukları görülmüş. Ayrıca ormanlık alanlarda, yeşil ortamlarda çocukların bilişsel ve duygusal olarak daha iyi çalıştıkları ve daha yaratıcı oyunlar oynadıkları da gözlemlenmiş.

Ağaçlık ve yeşil alanların zihinsel sağlık arasındaki ilişkiyi araştıran geniş bir halk sağlığı raporunda ise; “doğanın, ağaçlık ve ormanlık alanlarda bulunmanın; bu alanlara erişimin: zihinsel sermaye ve refah düzeyi için önemli ölçüde katkıda bulunduğu” tespit edilmiş. Rapor “güvenli, yeşil alanlar bazı akıl hastalıklarının tedavisinde reçeteli ilaçlar kadar etkili olabilir” dipnotu ile sonuçlandırılmış.

Ağaçlara sarılmak kavramı ülkemizde çok yeni bir tanım olarak adlandırılsa da dünyada doğal yaşam savunucularının doğaya temas ederek yaşayanların pek de yabancısı olmadığı bir kavram “ağaçlara sarılmak”… Hatta bu başlık altında her yıl dünyanın dört bir yanında özel doğa kampları düzenleniyor. Ağaçlara sarılmak kampı başlığıyla planlanan bu gezilerde amaç kişinin ruhunu, bedenini ve zihnini arındırmak, ağaçlarla etkileşime geçerek şifa bulmak diye tanımlanıyor.

Nasıl Yapılır?

 • Kendine sessiz bir park, orman veya ormanlık bir alan bulun.
 • Varlıklarında kendilerini rahat hissedinceye kadar ağaçların arasında dolaşın.
 • Farklı kabuk dokularını ellerinizin avuçlarıyla hissedin.
 • Çeşitli ağaçların kokusunu alın.
 • Tepedeki yayılan dallara yukarı doğru bakarken hayatlarının enerjilerini hissedin.
 • Ruh halinize uygun mükemmel ağacı bulun. Hangisinin sizin için uygun olduğunu bileceksiniz.
 • Ağaca yumuşakça konuşun ya da telepati kullanarak onunla iletişim kurun.

Ağaçlara Sarılırken Ne Düşünmeli?

 • Tüm endişelerinizi alıp dünyaya geri dönüştürdüğünü hayal edin.
 • Ağacın içerdiği tüm gücü ve dengeyi aldığınızı hayal edin.
 • Ağaçlar bilge öncüleri olarak ayakta durur; Bunun böyle olduğunu hayal edin ve sanki sizin için bir akıl hocası sanki ağaçla konuşun.
 • Ağacınızı bir rol model olarak da kullanabilirsiniz; Kendinizi güvensiz veya kendinize güvende hissetmediğinizde, ağacınız gibi sağlam ve kendinden emin bir şekilde pratik yapın.
 • Dünyayı beslediğiniz ve kendinizi topraklamanıza yardımcı olduğunuz için (zihinsel ya da sözlü) bir ağaç verin.
 • Ağaca pozitif enerji gönderin. Bu aynı zamanda sizin için de faydalı olacaktır, çünkü iyi enerji verilmesi alıcıyı olduğu gibi vericiyi de etkiler.
 • Olumlu döngüye devam etmek için bir ağaç dikin. Bu aynı zamanda insanların bize sağladığı tüm besleyicileri doğaya geri verebilmelerinin bir yoludur.

Özetle…

Ağaçlara sarılmak, vücudun negatif yükünü boşaltmak, pozitif enerji ile dolmak, bağışıklık sisteminden sinir sistemine bedeninizi güçlendirmek varsa vücudunuzu saran olumsuz rahatsızlıklardan sizi arındıracak benzersiz bir deneyim. Bu deneyimle pozitif enerji akışını hissedecek; ruhunuzu-bedeninizi-zihninizi adeta şarj edecek; şifa bulacak ve kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.

Tek Başına da Olur takipçilerinden gelen fotoğraflar için BURAYA TIKLAYIN!

Son yorum
 • Aslında hepimizin doğaya nekadar çok ihtiyacımız olduğunu hatırladım bir an için yazınızı okurken, tebrik ederim.

YORUM BIRAKIN