Glamping Nedir? Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda kamp deneyiminden daha fazlasını ifade eden bir terim giderek yaygınlaşmaya başladı. Glamping geleneksel kamp anlayışını değiştiren ve konfor alanını genişleten özellikleri ile dikkat çekiyor. Doğada olmanın doğal ama konforlu yöntemi diyebiliriz kısaca. Bu dünyada uzun süredir var ve son yıllarda da neredeyse sektör haline gelmiştir. Konforundan taviz vermek istemeyenlerin merak ettiği Glamping Nedir? sorusunu sizler için yazdım.

Bu arada geçtiğimiz günlerde yazdığım HAMAK KAMPI NEDİR? yazısını da kaçırmayın!

 

 

Glamping nedir ?

İngilizce ”glamour” (cazibe) ve ”camping” kelimelerinin birleşmesinden oluşan ve sadece güzel bir çadırdan fazlasını ifade eden bir kavram. İçinde yaşamak istenilen doğaya sadece uzaktan bakıp geçmek yeterli olmadığında, bunu sağlamanın yollarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Son zamanlarda popülerleşmeye başlayan glamping, doğadaki eşsiz destinasyonları, tercih edilen konforda deneyimleye imkan sağlıyor.

Glamping Çadırı

Glamping ‘in Tarihçesi

1900’lü yılların başlarında varlıklı Avupalı ve Amerikalı gezginlerin Afrika safarilerini daha lüks ve konforlu hale getirmek istemeleriyle sahneye çıkıyor. Doğa maceralarında, yataklarının ve evlerinin konforunu da yanlarında taşımak isteyen bu insanlar, kanvas çadırların içine iran halıları döşeyip safarilerini bu yolla yapıyorlarmış.

Google araştırmalarına göre Glamping terimi ilk kez 2007 yılının başlarında İrlanda ve İngiltere’den aratılmaya başlanmış. Tabii bunların öncesinde Osmanlı’da kullanılan içinde ipek kumaşların, abartlılı halıların olduğu büyük padişah çadırlarını da bu formata dahil edebiliriz. Osmanlı’da da kullanılan bir konaklama modeli yan.

Genel Bilgiler

Bu kamp formatına muhteşem doğa ile modern ve lüksün buluştuğu yer diyebiliriz. Yaban hayatını ve doğanın eşsiz köşelerini tecrübe ederken konforunuzdan taviz vermenize gerek bırakmayacak bir deneyim sunar.

Kamp, doğa ile bir olmayı seven, evde olmaktansa kamp yapmayı tercih eden, doğada uyuyup, oynayıp, yemek yiyip, yaşayabilen herkes için en vazgeçilmez doğa aktivitesi. Kamp yapmak her zaman çok rahat ve kolay olmayabilir ancak kamp yapmayı seven herkes, onun zorluklarını da sever. Kısacası evin konforunu arkada bırakmayı umursamaz kampçılar. Yerde uyumak, dışarda yemek pişirmek, yemek ve yapılacak hiçbirşey zor gelmez.

Glamping kavramı, lüks ağaç evlerde kalıp, karşılarında doğanın güzelliklerini izleyenler tarafından çalınmadan önce, gerçek kampçıların kamp deneyimlerini daha rahat hale getirecek, biraz daha lüks çadır ve ekipman almalarını temsil ediyordu. Ancak şu anda bundan çok daha fazlası haline geldi. Farklı bir akım ve doğaya kaçış metodu olarak kendine ayrı bir yer buldu.

Glamping Çadırı

Doğada olmayı seven, ancak çadırda yerde uyumayı ya da soğuk bir gölde temizliği tercih etmeyip, yumuşak ve rahat yataklarında uyumayı tercih edenler için bir seçenek olarak ön plana çıkmış. Kampın dezavantajlarını ortada kaldıran bir akım şeklinde yorumlayabiliriz. Genelde doğada geçirilecek süre 2-3 günden fazlaysa tercih ediliyor.

Doğanın içinde konuşlanmış konforlu karavanlar , ağaç evler de glamping kategorisi içinde yer almakta. Nasıl yapılacağı tamamen kişinin konfor tercih seviyesine bağlıdır.

Glamping Çadırı

Glamping Çadırı

Bu iki doğada olma yolunu kıyasladığımda benim için klasik kamp kesinlikle daha keyifli ve ilgi çekici geliyor. Doğa ile bütün, ihtiyaçların ve eşyanın en aza indiği, ateşimi yakmak için odun toplamamın gerektiği ve uyurken serinlik için klimaya değilde, rüzgarın ve güneşin yönünü bulmaya ihtiyacım olan klasik kamp vazgeçilmezim. Ama ara sıra bu konforlu kamp yolunu tecrübe etmek de hiç fena olmuyor. Özellikle uzun zaman kalacağım rotalarda bana bana hem dinlenme fırsatı sunuyor, hem de çalışmamı kolaylaştıracak konforu sağlıyor.

Ben de geçtiğimiz günlerde canvascamp.com ‘tan bu formata uygun Sibleybell 400 Ultimate markalı çadırı aldım. Yaklaşık 20 dakika sürüyor. Aşağıda kurulum videosunu seyredebilirsiniz.

Son yorumlar
  • Merhaba Bu çadIrın fiyatı nedir? Rüzgara dayanımı nedir? Uzun süre sizi takip ediyorum. Enson kapadokyada kurulan çadırların rüzgardan sıkıntı çıkardığını dUydum.

YORUM BIRAKIN