5 Madde ile Sıcak Taş Kullanım Alanları

Doğa şartlarında hayatta kalmak şakaya alınacak bir konu değil. Doğada zaman geçirmeye başladıkça herşeyin bir işe yaradığını farkediyor ve daha verimli kullanmaya başlıyorsunuz. Hayatta kalmak ve imkanları faydaya çevirmek söz konusu ise kaya ve taşların da önemli kullanım alanları var. Özellikle sıcak taş ve kayalar doğada çok iş görebilir.

Normal şartlarda (sabitleyici olarak, ağırlık olarak, set yapmak için, ateşi çevirmek için, kesici alet olarak veya çekiç gibi farklı aletler gibi) bir çok amaçla güvenle kullanabilir.

Bu sefer bunlardan çok bahsetmeyeceğiz. Daha çok ateş kenarında veya içinde ısıtılmış taşların kullanım yöntemleri konusunda ufkunuzu açmak istiyorum. Hepsini bilenler de olabilir ama ben bazılarını yeni öğrendim, o yüzden bilmeyenler olabilir diye paylaşmak istiyorum.Aşağıda yapılabilecekleri yazıyorum, onun altında ise dikkat etmeniz gereken noktaları bulabilrsiniz.

Sıcak Taş hangi amaçlarla kullanılabilir?

Sıralamayı basit önerilerden önemli olan doğru yaptım. Okuduk işin heyecanı artsın istedim. Bu konu ile ilgili yapabileceğim tek uyarı şu olabilir; sıcak taşlar, sıcaktır. Dikkatli olun 🙂

1. Eritme Amaçlı Sıcak Taş Kullanımı

sicak tas (1)

Doğada soğuk mevsimlerde çadır, tente, barınak yapımı sırasında karla veya buzla kaplı zeminler sorun olabilir. Sıcak taşları kar veya buzlu zemine koyduğunuzda 1-2 dakika içinde tertemiz zemine ulaşabilirsiniz. Bu şekilde kazıklarınızı çakacak sağlam bir yeriniz olabilir.

 

2. Sağlık Amaçlı Sıcak Taş Kullanımı

sicak tas (5)

Kamp ve doğa aktiviteleri sırasında kramp, incinme, kas ağrısı, sırt ağrıları ve üşütme gibi birçok sağlık sorunu ile karşılaşmamız muhmetemel. Özellikle soğuk mevsimlerde özel bir çözüm üretemediğizde ateşin başında ısıtılmış küçük kaya ve taşlar hayatınızı kurtarabilir.

3. Su Isıtma Amaçlı Sıcak Taş Kullanımı

sicak tas (8)

Bunu ben de araştırma yaparken yeni öğrendim. Peki elinizde ateşin üzerine koyabileceğiniz bir pişirme kabınız veya gerekli ekipmanınız yoksa içinizi ısıtacak sıcak bir kahve, çay ve hatta çorba hayal olabilir. Peki ne yapabilirsiniz? İşte çözümü; küçük taşları iyi şekilde ısıtarak suyunuzu ısıtabilirsiniz.

Bu biraz sabır isteyen bir yöntem. Şöyle ki; suyu ısıtacağınız kabın büyüklüğüne uygun 3-5-7 tane taşınız olacak, bu taşların hepsini ateşe koyup ısıtıyorsunuz. Yüksek sıcaklığa geldiği zaman sıra ile suyun içine atıyorsunuz, soğudukça çıkarım, daha sıcak olanı atıyorsanız. Belki biraz uzun sürebilir ama kampta ne aceleniz var ki?! Yaklaşık 30 dakika içinde suyunu ısınmış olacak. Bu kadar uğraşla yapılan sıcak bir kahvenin tadına doyum olmayacağı kesin.

4. Pişirme Amaçlı Sıcak Taş Kullanımı

sicak tas (9)

Hiç taşta et pişirdiniz mi? Bazı restoranlarda Lav Taşı üzerinde pişirildiğini belki görmüşsünüzdür. Yalnız bu defa farklı. Ateşin üstünde / içinde / yanında ısıttığınız taşın üzerinde pişirdiğiniz bir etin güzelliği konusunda garanti veriyorum. Farklı olduğu için mi, biraz uzun sürdüğü için mi, taşın üzerindeki farklı aromaların ete geçtiği için mi bilinmez ayrı güzel oluyor. Denemenizi öneririm.

5. Isınma Amaçlı Sıcak Taş Kullanımı

sicak tas (3)

İşte bu hayat kurtarır. Soğuk koşullarda doğada kaldığınızda, gece çadırda, açık havada, arabada konaklamak zorunda kaldığınıda ateşin kenarında ısınmış bu taşlar bir sıcak su torbası görevi görecektir. Sırtınıza, ayaklarınıza koyacağınız bu taşları zarar vermemesi için bir kumaş parçasına veya t-shirte sarmanız yeterli. Sıcacık taşlarla ısınabilir ve rahat bir gece geçirebilirsiniz. Hatta çok soğukta periodik olarak ateşin başındakiler ile değiştirerek sıcak kalabilirsiniz.

Sıcak Taş ile dikkat edilecek konular

 • Sıcak taşlar, sıcaktır. Tutarken, yerleştirirken dikkat ediniz.
 • Islak ve nemli taşlar çatlama, kırılma ve küçük patlamalara sebep olabilir.  Dere içinden kenarından alınan taşların küçük gözeneklerinden içine giren ıslaklık ateşin üzerinde genleşme yapabilir, bu taşta kırılma, çatlama, küçük patlamalara sebep olabilir. Nadir bir durum olsa da dikkatli olmak önemli. Kuru ve yüksek yerlerden edinmeye çalışınız.
 • Taşları kullanmadan önce temizlemeniz önemlidir. Taşların üstünde bakteri vs… gibi insan sağlığına uygun olmayan şeylerin olmasını istemeyiz
 • Isınma amaçlı kullanımlarda çadırın, aracın veya temas ettiği alanlar sıcak olması sebebi ile zarar vermemesine dikkat ediniz.
 • Pişirme yapacaksanız mutlaka önceden ve ısınma işlemi sonrasında temizleyiniz.
 • Taş seçiminde taşların mümkün olduğunca köşesiz ve ağır olmasına dikkat ediniz. Hafif taşlar ısınma süreçinde kırılıp parçalanabilir
 • Büyük taşlar iyi ısındığı sürece sıcaklığı daha uzun zaman koruyabilir. Kullanım amacınızda göre seçiminizi doğru yapın.

Isıtılmış, sıcak taşların kullanım alanlarının gerisi sizin hayal gücünüze kalmış. Sizin de farklı önerileriniz olursa yorumlara ekleyin mutlaka. Görüşmek üzere…

 

 


TEK BAŞINA DA OLUR INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

Bütün yollar benim…

A post shared by Gökhan Konaş (@tekbasinadaolur) on

Son yorumlar
 • köpek yuvası için minderinin içine konabilir diye düşünüyorum

 • Islak taşların sıcakta patlama riski olduğunu okumuştum. Nerede okuduğumu hatırlamadığım için kaynak veremeyeceğim. Tam da emin değilim aslında bilginin doğruluğundan. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

 • İcinde subuhari barindiran dere kenarindan yada toprak içinden alinacak bir taşin sicaga maruz kaldiginda patlama riski oldugunuda belirtmek isterim.olasi bir yaralanmayi engellemek adina.

 • Sıcak taşlar, sıcaktır. sjkdfjksdf eline sağlık abi bilgilendirici olmuş

YORUM BIRAKIN