Kampta Böceklerden Korunma – 8 Öneri

Bazılarımız için kamp yapmak böcek problemi yüzünden ızdırap olabilir. Aslında hafife alınacak bir konu da değil. Küçük bir ısırık kampınızı zehir edebilir. O yüzden dikkatli olmak ve önlem almak iyidir. Böceklerden korunma taktikleri size bir garanti vermez ama konforlu bir kamp geçirmenize yardımcı olabilir. Böcek derken her türlüsünü kastediyorum. Örümcek, çıyan, sivrisinek, karasinek, arı vs…

Bu afacanlar bazı bünyeler için daha da riskli olabilir. Doğa hayatının bir parçası olan böcekler ısırdıklarında alerjik reaksiyonlara da sebep olabilirler.

8 Madde de Böceklerden Korunma

 

1. Bulaşıklarınızı Hemen Yıkayın

Her canlı gibi böceklerde beslenme için muhtelif yemek artıklarına saldıracaklardır. Bu nedenle yemek yedikten sonra ortalıkta artık bırakır veya eşyalarınızı kirli bırakırsanız sevgili böcekleri davet etmiş olursunuz. Temiz ve derli toplu bir kamp alanına sahip olmak böceklerin size doğru gelmesini engellemek için en önemli adım olacaktır. Kaplarınızı ve tavalarınızı yıkadıktan sonra kalan yiyecekleri kampı terkedene kadar kapalı bir yerde ve kamp alanınızında biraz daha ilerisinde tutmanız böceklerin kamp bölgenizi istila etmesini engelleyecektir.

2. Kıyafet Seçimine Dikkat

Yaz ayları için pek de çekici bir seçenek olmasa da özellikle geceleri uzun kollu ve uzun paçalı kıyafetleri tercih etmek hoş olmayan bir sürprizleri engelleyecektir. Özellikle orman içindeyseniz mutlaka bilekleli ayakkabılar giymeye dikkat edin.

3. Böcek ve Sinek İlaçlarını Kullanın

Böceklerden korunma için son yıllarda çıkan bazı ürünler özellikle sivrisineklerin ve muhtelif böceklerin size yaklaşmasına engel olmaktadır. Böcek, sinek kovucu bu spreyler çok sağlıklı olmasa da sizi bazı haşerattan uzak tutabilir. Bu ürünler doğal olduğu iddia edilse de bir takım kimyasallar içerir ve teninizden emilerek vücudunuza karışır. Ve ayrıca tüm böcekleri sizden uzak tutamaz, o yüzden siz yine de tedbiri elden bırakmayın.

Yine de sürekli kullanmamak kaydı ile sivrisineğin çok olduğu yerlerde bu ilaçlar doğal yöntemlere göre daha etkili çözümler sunabilirler.

4. Böceklerin Düşmanı Hindistan Cevizi

Deneylere göre birçok böcek Hindistan cevizi kokusundan hoşlanmıyor. Bu nedenle Hindistan cevizi yağı veya sabunu gibi ürünleri kullanmak kollarınızı ve bacaklarınızı böcek ısırıklarından koruyabilir. Az miktarda yağı sürdüğünüz zaman hoş bir koku elde edebileceğiniz gibi böcekleri de kamp alanından uzak tutabilirsiniz.

5. Parfüm, Kolonya vs. Uzak Durun

Böcekler Hindistan cevizi kokusundan ne kadar nefret ediyorsa parfüm, kolonya ve tıraş losyonu gibi kokulara da o kadar bayılıyorlar. Bu nedenle kampa giderken bu kokuları sürmemek böcekleri sizden uzak tutacaktır. Bu aromalar özellikle arıların favorisidir 🙂

6. Sarımsakla Böcekleri Kovun

Böceklerden koruma söz konusu olduğunda doğal yöntemler de var. Böcekler ve sivrisinekler sarımsak kokusunu duyduklarında da yanınıza gelmeyecektir. Ama tabii ki sarımsağı üzerinize sürmeye gerek yok. Bu pek hoş olmayabilir.  Birkaç parça sarımsağı ezdikten sonra oturduğunuz alana veya kamp bölgenizin etrafında yerleştirirseniz böcekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Denemeye değer. Üstelik ucuz da bir yöntem.

7. Biberiye Kullanın

Biberiye de böceklerin ve özellikle sivrisineklerin hiç hoşlanmadığı diğer bir bitkidir. Çadırın etrafına birkaç dal biberiye asarak böcekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz. Yine tüm böcekler için çözüm olmasa da işe yarayacaktır. Ayrıca biberiyeyi de yemeklerinize katarak kampta daha lezzetli yiyecekler pişirebilirsiniz. Bir taşla 2 kuş 🙂

8. Genel Kamp Kurallarına Dikkat

Böceklerden korunma yöntemlerini bir de genel geçer kuralları vardır;

  • Odun toplarken altından, içinden çıkabilecek sürüngenlere dikkat etmek lazım (yılan, akrep, örümcek vs..), karanlık ve serin yerleri tercih ederler. Keza taşlar için de aynı şey geçerli.
  • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra yeniden giyerken (özellikle sabahları) içini mutlaka kontrol edin.
  • Çadırınızın femuarını her daim kapalı tutun. Yatmadan önce içini fenerle mutlaka kontrol edin.
  • Üstünüzden çıkarıp etrafa bıraktığınız kıyafetleri tekrar giyerken silkeleyip kontrol edin.

Peki şimdi böceklerden kurtulabildiniz mi? Tabii ki hayır, ama artık yapabileceklerinizi biliyorsunuz. Siz önleminizi alın ve gerisini artık doğaya bırakın! Son not olarak unutmayın; doğa büyük ve inanılmaz bir denge içindedir ve bu muhteşem denge içinde böceklerin önemli görevleri vardır. Doğada misafir olduğunuzu unutmayın, böcek de olsa hayvanlara zarar vermeyin…

BONUS BİLGİ : Genel olarak hayvanlardan nasıl korunacağınız ile ilgili bilgiyi ise BURADA bulabilirsiniz. Buyrun!


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Son yorum
  • Bu yaz öğrendim ve başarılı sonuç aldım, bir çay tabaguna koyacağınız yaklaşık bir yemek kaşığı türk kahvesini çakmakla yakın..sinsi sinsi ve uzun süre yanıyor tütsü gibi tıpkı..arılar derhâl ortamı terk ediyor..
    Mutlaka deneyin

YORUM BIRAKIN