Kamp Yeri Nasıl Seçilir? – 7 Önemli Konu

Kamp yeri nasıl seçilir konusu çok derin ve uzun değil ama hayati önem taşıyor. O yüzden dikkatli okumanızı ve özen göstermenizi öneririm. Ayrıca güzel ve güvenli bir yer bulmanız işinizi kolaylaştıracak ve kamptan alacağınız zevki katlayacaktır. Bugüne kadar yaşadığım deneyimlerden önemli olduğunu düşündüğüm konuları maddeler şeklinde sizinle paylaşmak istiyorum. Mutlaka işinize yarayacaktır.

Kamp Yeri Nasıl Seçilir ?

DÜZ ZEMİN BULUN

Kampta rahat bir uykunun çekmenin en iyi  yolu çadırınızın düz bir zemine kuruyor olmanızdan geçer. Doğada her zaman düz zemin bulmak kolay olmayacak elbette ama aşağıda okuyacağınız diğer maddelere de dikkat ederek bulabileceğiniz en düz zemine kurulmaya çalışın.

Eğimin fazla olursa gece boyunca sürekli çadırın bir kenarına doğru kayacağınızdan sık sık uyanmanıza sebep olabilir. Ayrıca eğimli zeminler yağmurlu havalarda çok güvenli olmayacaktır. Hem su yolu oluşabilir, hem de sağnak yağışta çadırınız veya etrafındaki şeyler sürüklenerek çadıra zarar verebilir.

 

YÜZEYİ TEMİZLEYİN

Çadır kuracağınız alanda bulunan kayalar, taşlar, ağaç kökleri, dallar bazen küçük gibi görünse bile uyku pozisyonunda sizi rahatsız edecektir. Bu nedenle çadırınızı kurmadan önce zemini kontrol etmeniz ve temizlemenizi öneririm. Özellikle çim, ot vs. ile kaplı ise görünmez şeyler çadıra da zarar verebilir.

 

KORUNMA

Kişisel olarak düzlük ve açıklık bir alanın ortasına çadır kurmayı çok tercih etmiyorum. Korunmasız hissettiriyor bir şekilde. Kamp yeri nasıl seçilir diyince benim önerim ve genel geçer bir kural olarak yağmur ve rüzgar gibi etkenleri elimine edecek nispeten korunaklı bir yer bulmanız olacaktır. Örneğin; kamp yaptığınız yere göre, kalış sürenize göre rüzgarın yönü değişebilir ve şiddetlenebilir. Yağmur yağabilir vs. Rüzgarı kesecek ve sizi aşırı yağmurdan koruyacak kaya, ağaç vs.. gibi öğelerin olması işinize yarar. Tabii yar kenarılarına kurmayın mesela, rüzgarlı havalarda taş vs.. düşmesin üstünüze 🙂

 

AĞAÇLARA DİKKAT

Korunaklı yer olarak ağaçları kullanacaksanız sağlam olduklarından emin olun. İlk kamp yaptığım zamanlardan birinde altına çadırımı kurduğum Çam ağaçlarından düşen kozalaklar beni bayağı uğraştırmıştı gece. Acemilik işte 🙂 Tabii sadece kozalak değil çevrede çürük ağaç ve dallar olması büyük tehlike yaratır. Bu konuda çok hassas olmanız gerekiyor.

Ayrıca uzun ağaçların yıldırım düşmesi tehlikesini de unutmamak lazım. Karlı havada kamp yapıyorsanız yine dallardan biriken karlar bir tehlike unsuru oluşturabilir.

 

SUYA ERİŞİM

Öncelikle her zaman doğaya saygılı olmanız gerektiğini ve su kaynaklarını kirletmememiz konusunda küçük bir hatırlatma yapayım. Su önemli olduğundan kamp yeri seçerken mümkünse suya kolay erişiminiz olmasına dikkat edin. Başlık kamp yeri nasıl seçilir olunca hem temizlik, hem de içme suyu olması önemli. Bilmediğiniz dere vs.. gibi yerlerden suyu temizlemeden içmeyin. Mikrop kapabilir ve midenizi bozabilir veya zehirlenebilirsiniz. Her akan su temiz su değildir.

Bu arada normal şartlarda göl, dere vs kenarlarında kamp çok güvenli değildir. En az 30-50 metre uzakta olmaya dikkat edin. Güvenlik konusu 2 başlık altında toplanabilir, bir tanesi; yoğun yağmur vs.. durumunda suların yükselmesi gecenin bir yarısı su içinde uyanmanıza sebep olabilir. Diğeri ise geceleri su içmek için gelen hayvanlar sizi rahatsız edebilir.

 

GÜNEŞE DİKKAT EDİN

Sabah üstünüze vuran güneş çadırınız ne kadar iyi olursa olsun içeride fırın etkisi yapacaktır. O yüzden güneşin doğuş yönüne göre gölgede olmaya dikkat edin. Özellikle geç uyanan biriyseniz büyük faydası olacaktır. Güneşten pişerek uyanmak hiç zevkli olmuyor. kamp yeri nasıl seçilir başlığı altındaki güvenlik sıkıntısı olmayan konfor sıkıntısı olanlar için önemli konu 🙂 Ayrıca gün içinde çadırda zaman geçirmeyi sevenler için de konu önemli.

 

ÇEVRE ETKENLERİ

Kamp alanınızı ve çadırınızı çürük ağaç diplerinden, kayalıklık yamaçlardan, gelgit olabilecek veya taşabilecek su kenarlarından uzak tutmak için çevreyi kontrol etmenizde fayda var. Bu konu sizi tatsız sürprizlere ve hatta ciddi yaralanmalar karşı koruyacaktır.

Bir başka çevre etkeni ise vahşi hayvanlardır. İlk defa gittiğiniz vahşi yaşam olma potansiyeli olan yerlerde çevrede turlayarak ayak izlerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca böcek, örümcek ve yılan olabilecek yerleri de araştırın. Bununla ilgili sitedeki HAYVANLAR ALEMİ bölümünü incelemeniz iyi olur.

Benim ayrıca bir önerim daha var. Etrafta çok fazla alkol şişesi varsa oradan uzak durun. Farkında olmadan birilerinin sotesine düşmüş olabilir ve gece hoş olmayan sürprizler yaşayabilirsiniz 🙂

ve son olarak;

Unutmayın güzel bir kampın en önemli kısmı doğa ile başbaşa olmaktır. Büyüleyici yerler keşfetmek ve tadını çıkarmaktır. Bunun nedenle sorumluluklarınızı unutmayın. Kamptan sonra asla iz bırakmayın. Temizlik konusunun hem doğa için, hem de sizden sonra gelenler için (yani sizin için) çok önemli olduğunu düşünerek bunları prensip haline getirin. Ayrıca doğanın muhteşem dengesini bozmamak için hiçbir canlıya zarar vermeyin.

İyi kamplar!


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Yorum yok
YORUM BIRAKIN