Hayvanlar Alemi’ne Giriş…

Hayvanlar Alemi kategorisi altındaki ilk yazıda başlangıç seviyesinde kısa ve öz bilgiler vermek uygun olur diye düşündüm. Gerek kamp, gerekse günlük doğa gezileri için işinize yarayacak şeyler. Önümüzdeki günlerde bu kategori altında pek çok hayvanın tek, tek incelemesini ve bilgilendirmesini  yapabilmeyi umuyorum.

Aslında bir de bir parçası olmamıza rağmen, şehir hayatı içinde doğa ve şehir iki farklı yaşan alanı gibi birbirinden ayrılmaya başladı. Dolayısı ile orası hayvanların ve bitkilerin yaşam alanı, şehirler de insanların gibi oldu. Bu nedenle misafirliğe gittiğinizi unutmayın. Gerçekten gerekli olmadıkça hiçbir hayvana ve bitkiye zarar vermeyin. Koruyun, zarar verenleri uyarın. Doğadaki en teklikeli hayvan 2 ayaklı olanlardır, bunu da unutmayın. Yani kısaca doğaya çıkmak için önce insan olmak lazım.

Dört Ayaklılar

Ayı, tilki, kurt, tavşan, kirpi vs.. gibi hayvanları kastediyorum. Bu değerli hayvanlarımız çok aç değilse veya tehlike/tehdit hissetmezlerse insana kolay, kolay saldırmazlar. Yalnız unutmamak gerekiyor; hayvanlar, siz şirin, sempatik buldunuz diye hayvan olmaktan vazgeçmezler. Her zaman dikkatli olmak ve bilmediğiniz maceralara girmemek en güzeli. Ayı saldırısı, kurt saldırısı vs.. gibi olaylar ciddi vakalardır ama nadir görünen olaylardır. hayvanlardan_korunma

Gelelim uyarı ve önerilere;

 • Öncelikle vahşi hayvanları kesinlikle beslemeyin ve/veya beslemeye çalışmayın. Özellikle sempatik görünmek ve korunmak amacı ile. (sizin korktuğunuz gibi hayvanlarda sizden korkarlar, öyle şirin görünelim diye kurt, tilki vs.. beslediğinizde hem sizden korkmayı bırakır, hem agresifleşebilir, saldırabilir. Doğru bir yöntem değil)
 • Hayvanlara gizlice yaklaşmaya çalışmayın (göreceğim veya fotoğraf çekeceğim vs. diye). Unutmasın onların duyuları sizden çok daha gelişmiş. Onları korkutmayın. Sizi tehdit olarak algılamalarına sebep olmayın. Onu avlamak istediğinizi düşünebilir ve saldırganlaşabilir.
 • Uzak mesafeden büyük hayvanlarla (ayı, kurt vs.) karşılaştığınızda yolunuzu ters yöne çevirerek sakince oradan uzaklaşın (lütfen sakin, sakin)
 • Hem yürüyüşlerde, hem gece kalırken ses çıkarmak (konuşmak, şarkı söyleyemek, müzik dinlemek) faydalı olur. Hayvanlar gürültüye, özellikle insan sesine pek yaklaşmazlar.
 • Şelale yakınlarında iseniz dikkatli olun. Şelalenin gürültüsü sizin sesinizi perdeleyebilir.
 • Küçük bir dürbün civarı gözlemlemek için faydalı olabilir.
 • Etraftaki ayak izlerine karşı uyanık olun (bu ayrı bir yazı konumuz olacak)
 • Gece kaldığınız yerlerde belirli aralıklarla el feneri ile etrafı kontrol etmek faydalı olabilir. Tek bakmanız gereken şey karanlık içinde parlayan gözler (aşağıdaki gibi). Gece hayvanları tespit etmenin en kolay ve etkili yoludur. Durumu anlamadan korkmanıza gerek yok, tavşan, kirpi vs.. ‘de olabilir. Yalnız kedidir, kedi diye geçiştirmeyin, dikkatli davranın.
Bu fotoğraftaki bir Ceylan

Belki de burada ürkek bir Ceylan vardır

Böcekler / Sürüngenler

Karınca, örümcek, akrep, kene vs… gibi afacanları kastediyorum. Örneğin aşağıdaki “karıncaların çubuk kraker ile imtahanı” adlı çalışma bana ait. Sonucu merak eden varsa; taşıyamayınca bir ucundan parçalamaya başlayarak 5-6 saat içinde yok ettiler. Bu muhtelif haşarı hayvanlar ortada bıraktığınız yemeklerin anında keşfedip, birkaç dakika içinde üstüne yayılabilirler.

karıncaların çubuk kraker ile imtahanı

karıncaların çubuk kraker ile imtahanı

Böcekler ile ilgili öneriler ise şöyle;

 • Odun toplarken altından, içinden çıkabilecek sürüngenlere dikkat etmek lazım (yılan, akrep, örümcek vs..), karanlık ve serin yerleri tercih ederler. Keza taşlar için de aynı şey geçerli.
 • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra yeniden giyerken içini mutlaka kontrol edin.
 • Konaklıyorsanız çadırınızın femuarını her daim kapalı tutun. Yatmadan önce içini fenerle mutlaka kontrol edin.
 • Üstünüzden çıkarıp etrafa bıraktığınız kıyafetleri tekrar giyerken silkeleyip kontrol edin.
 • Zeminde çok bitki varsa yalın ayak dolaşmayın.

Yiyecekler ve Dikkat Edilecekler

Doğada insanla hayvanın karşılaşmasına en çok neden olan şey yemek. Değişik aromalar, gıdalar ve kokular hayvanlarını ilgisini çekiyor. Zaten gittikçe daralan yaşam alanlarında yeterli beslenemiyorlar, buldukları zaman şanslarını denedikleri için kimse onları suçlayamaz 🙂
hayvanlardan_korunma2

 • Sadece yemek yiyeceğiniz zaman yiyecekleri çıkarın ve işiniz bittiğinde mutlaka kaldırın.
 • Yemek torbalarınızın ağzını sıkı şekilde kapatın.
 • Yemeklerinizi mümkünse torbalarda değil, sert ve kapalı kutularda saklayın.
 • Gece yiyeceklerinizi yüksek bir ağaca ve kamp alanından uzağa asın. Hem zarar görmesin, hem de yiyeceğe gelen hayvan kamp alanına yaklaşmasın.
 • Aracınız varsa yiyecekleri içinde muhafaza edin.
 • Dere/su kenarında kalıyorsanız, su geçirmeyen torba ile su içinde de saklayabilirsiniz.
 • Yemek artıklarını ateşin içine atarak yakmak ortalıkta bırakmaktan daha iyi  bir çözüm olabilir.
 • Kamp kuruyorsanız zorunlu olmadıkça çadırın içinde yemeyin veya yemekleri çadırınızın içinde saklamayın.
 • Çöplerinizi açıkta bırakmayın ve kapalı şekilde kamp alanında uzakta tutmaya çalışın. Yalnız giderken almayı unutmayın. Hayvanlığın lüzumu yok.

Bonus Bilgi : Çok tedirgin oluyorsanız yanınızda çamaşır yumuşatıcı alın. İlginç bir şekilde hayvanlar yumuşatıcı kokusundan uzak duruyorlar. Daha da ileri gitmek isterseniz konu ile ilgili profesyonel ürünlere yönelenebilirsiniz.

Doğayı, hayvanları sevelim, koruyalım.


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Yorum yok
YORUM BIRAKIN