Çadırda Uyumak ve Konforun Sırları…

Çadırda uyumak , kamp yapmak ve konforlu gece geçirmek vs.. henüz deneyimlememiş kişiler için birbirinden çok uzak kavramlar gibi görünebilir. Oysa ki güzel bir gece ve kamp hayatı, doğanın kucağında uyanmak isteyen kişiler için doğru bir donanım ile mümkündür. Konforlu bir uyku, keyifli bir çadır seyahatinin anahtarıdır. Bu nedenle kamp seyahatlerinizi unutulmaz ve konforlu hale getirecek “çadırda konforlu bir uyku için ihtiyacınız olan herşeyi” bu makalede topladık.

Çadırda Uyumak 

Çadırda ilk defa uyku deneyimini tadacak kişilerin endişelerinden biri de hiç kuşku yok ki yeteri kadar dinlenememek, rahat bir uyku çekememek, hava koşullarına bağlı olarak uyuyamamaktır. Kamp malzemelerini tanımak, doğru hava koşullarına uygun kamp malzemesi almayı kolaylaştırır. Öncelikle seyahatinizi hangi hava koşullarında, nerede ve nasıl gerçekleştireceğinize göre uygun olan ekipmanı temin ederek işe başlamak gerekir. İhtiyacınız olan kamp malzemelerini temin ettikten sonra, kamp kuracağınız alanın zemin etütünü doğru yapmanız gerekir. Şimdi adım adım çadırda uyumanın en konforlu hali için dikkat etmeniz gerekenleri sıralamaya başlayalım;

1- Çadırınızı Doğru Alanda Konumlandırın!

Çadır uyumak söz konusu olunca ilk yapacağınız şey çadırınızı kuracağınız alanı doğru belirlemektir. Güneşin hangi yönden doğduğunu tespit ederek işe başlayın. Mevsimine göre güneşin doğuş yönüne göre kampınızı yerleştirmenin avantaj ve dezavantajları vardır. Yaz aylarında daha gölgelik alanlar (ağaç gölgesi, yamaç dibi ya da kaya dipleri) ideal olacaktır. Kış aylarında ise, rüzgar ve fırtınadan korunaklı güneş alan açık alanlar idealdir. Çadır içinde konforlu bir uyku için hava koşullarına uygun alanları tercih etmek, çadır içinde sıcak ya da soğuğa bağlı uyku sorunu yaşamanın önüne geçecektir.

Bunlar dışında kısaca mevsim kış ise sabah güneşini alacak yer, yaz ise sabah gölgede kalacak yere çadırı kurmak avantajlı olur.

İster bir kamp alanında ister doğada kamp kuracak olun, çadırın kurulacağı zeminin taşlı, kayalık, çalı-çırpı gibi zeminde sert tümsek yaratacak parçalardan arındırılmış olması önemlidir. Gece boyu sırtınıza baskı yapan bir cisim ile uyumaya çalışmak istemezsiniz. Ayrıca zeminin kuru ve çukur boşlukları olmayan düz bir alan olması da gereklidir.

2- Çadırda Uyumak İçin Kamp Malzeme Listesi

Yazımızın başında konforlu bir çadır uykusu için doğru donanımın önemli olduğunu söylemiştik. Peki nedir bu uyku malzemeleri:

 • Kamp matı, konforlu bir kamp hayatının olmazsa olmazlarındandır. Bir çok çeşidi ile kamp matları, uyku tulumu ile zemin arasında kişinin konfor düzeyine göre yastıklama görevi üstlenir. Kamp matı seçimi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın…
 • Uyku Tulumu, iyi kalitede ve amaca uygun bir uyku tulumu, çadır hayatındaki uyku kalitesini yükseklere taşıyacak özelliğe sahiptir. Uyku tulumları hava koşulları ve kişisel ihtiyaçlara göre çeşitlilik gösterir. Uyku tulumu seçimi ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlere buradan ulaşabilirsiniz…
 • Konforlu bir uyku için yastık ya da yastıklamaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aracınızda ya da çadırınızda yeterli alana sahipseniz yanınıza bir yastık almak iyi bir fikir olabilir. Eğer yeteri kadar alanınız yok ise o zaman kuru elbiselerinizle başınızın altını destekleyerek yastıklama yapabilirsiniz.
 • Konfor boyutu kişiden kişiye değişir. Bazı kişiler kamp seyahatlerinde kamp matı yerine şişme yatak da tercih ederler. Eğer siz de rahatından vazgeçemeyenler sınıfındansanız, kamp ile uyumlu bir şişme yatak edinebilirsiniz.

 • Çadırın içine sızan ışık geceleri uykuya dalmanızı zorlaştırır ya da sabahın erken saatlerinde ise uykudan uyanmanıza neden olur. Bu aşama için uyku gözlükleri diye anılan kumaş malzemeli gözlüklerden temin etmek bu sorunu bertaraf etmek için yeterli olacaktır.
 • Uyumanızı zorlaştıran ya da uyanmanıza neden olan sesleri bloklamak için de bazı donanımlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Kulaklık ile cep telefonundan müzik dinlemek bu noktada çözüm olabilir elbette ertesi gün telefonunuzu şarj edecek bir enerji kaynağına sahipseniz. Doğanın içinde elektronik aletleri daha çok navigasyon amaçlı kullanmak daha doğru bir çözümdür. Bu nedenle siz istenmeyen seslerle uyandırılmamak için birer kulak tıpası edinin…
 • Ve son olarak aydınlatma… Evet doğru duydunuz çadır içi etrafınızı görmenize yardımcı olacak, gece tuvalet ihtiyacı için size karanlıkta rehberlik edecek bir aydınlatma ekipmanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Elbette burada bahsi geçen aydınlatma bir ışık kaynağı değil, cep telefonlarınızın minik feneri, bir el feneri ya da başa takılan bir kafa feneri…

3- Çadır Isısını Hava Koşullarına Uygun Sıcak ya da Soğuk Kalmasını Sağlamak

Yaz aylarında sıcaktan kış aylarında ise soğuktan uyku sorunu yaşamamak için nelere dikkat etmelisiniz.

 • Yaz aylarında çadırın tüm gün güneş alması içinde sera etkisi yaratır ve uyumayı zorlaştırır. Bu nedenle doğru konumda, havadar hatta hafif esintili bir alan bulmak sizi sıcak ve ter içinde uyumaya çalışmaktan koruyacaktır.
 • Çadır seçimi bir diğer önemli konudur. Havalandırma özelliği güçlü, iyi kalitede bir çadır tercih etmek önemlidir. Doğru çadır seçiminin ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz…
 • Sıcak sizin için dayanılması güç bir sorun ise çadır tipi klima ya da pilli fan (pervane) almayı düşünebilirsiniz. Eğer çadırınızda yeterli alan ve yanınızda da çadır tipi klimayı çalıştıracak donanım varsa çadır tipi klimalar sıcak havalar için bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Bunun yerine pille ya da şarjlı çalışan el tipi fanları da tercih edebilirsiniz.
 • Çadırı sıcak tutmak, kış kamp deneyimlerinin en önemli konusudur. Tıpkı yaz kamp seyahatleri gibi kış kamp seyahatlerinde de çadırı doğru alana kurmak önemlidir. Kış aylarında çadır; güneş alan, kuru ve rüzgardan arındırılmış bir alana kurulmalıdır.
 • Çadır içi ısıtıcılar, kış kamp seyahatlerinde tercih edilebilir donanımlardandır. Çadırda uyumak diyince en önemli konulardan biri iyi ısınmak tabii 🙂
 • Kıyafetlerin kuru, uyku tulumunun soğuk hava ile uyumlu olmasına ek, sıcak su torbaları da kış kamplarında çadırın sıcak tutulmasına yardımcıdır. Kamp ateşinde ısıtacağınız su ile doldurulan sıcak su torbalarını dilerseniz uyku tulumunuzun içinde (çok sıcak olmamak kaydı ile) dilerseniz vücudunuza yakın bir yerde kullanabilirsiniz.

4- Çadırda uyumak için, uyku rutini oluşturun…

Uyku rutini hayatın her alanında olduğu gibi kamp hayatında da önemlidir. Hergün aynı saatte uykuya dalmak, uyku öncesi yapılması gereken (diş fırçalama, tuvalet gibi) ihtiyaçları tamamlama, çadır alanını güvenli halde bırakma (yiyecek bırakmamak, çöpü atmak gibi) rutin iş listesini tamamlamak zihni düşüncelerden arındırarak uykuya hazırlar.

Herkese doğanın sessizliği içinde güzel bir uyku ve huzurlu geceler dilerim 🙂

 

Yorum yok
YORUM BIRAKIN