Doğada ve Kampta Köpek

Kamp yapmayı seviyorsanız ve köpeğinizi de yanınızda götürmek istiyorsanız kampta köpek bakımı ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatan bu yazıyı okumadan yola çıkmayın! Köpek Eğitim Danışmanı sevgili Eymen Erdemli’nin (ig : @urbandogtr ) bizler için hazırladığı içerik köpek dostları olan doğa severler için önemli bilgiler içeriyor.

KAMPTA KÖPEK

Köpeklerinizi hayatınıza dahil etmenizi her fırsatta öneriyorum. Doğa yürüyüşü ya da kamp yaparken onları da yanınızda götürmek ve iyi vakit geçirmek için dikkat edilmesi gereken bazı başlıkları paylaşmak istedim.

 

SOSYALİZASYON

Köpeğinizin başka canlılar, objeler, kokular ve seslerle uygun şekilde iletişimi
olduğundan emin olun. Hatta bu iletişimi sizin üzerinden kurması daha güvenli olacaktır. Diğer canlıların, kokuların peşine takılıp ya da çıkan ani seslerden korkup kaçmaması en önemlisi tüm bunlar içerisinde kendisini rahat hissetmesi açısından doğru sosyalizasyon çok önemli. Konu kamp olunca özellikle çadır ve diğer ekipmanlarınızı kampa gitmeden önce evde ya da arka bahçenizde köpeğinizle beraber kullanmak iyi bir fikir
olabilir.

 

ARAŞTIRMA

Gideceğiniz alanı önceden keşfetmiş olmanız avantajınıza olacaktır. Eğer
işletmesi olan bir kamp alanına gidecekseniz önceden arayıp köpek kabul edip etmediklerini, mekanda başka hayvan olup olmadığını sorabilirsiniz. Tek başınıza kamp yapmayı planladığınız daha yaban bir ortamda ise en iyisi önceden bir keşif yapmak ya da en azından alanı iyi bilen kişilerden bilgi almak olacaktır.

 

SAĞLIK

Kampa gitmeden önce köpeğinizin aşı ve parazit uygulamalarının tam olduğuna
emin olun. Mikroçip uygulamasını unutmayın. Kendiniz için olduğu gibi köpeğiniz için de ilk yardım kitinizi çantanızdan eksik etmeyin. İmkanınız varsa hayvanlar için verilen ilkyardım kurslarına katılmanız harika olur. Gideceğiniz alanın zemin koşullarına göre (kayalık, sıcak kum vb.) köpeğinizin patilerine de dikkat etmenizi öneririm.

 

EĞİTİM

Gerek şehirde, gerek doğada olmazsa olmaz can dostunuzu güvende tutacak komutları (gel, hayır en önemlileri) bildiğine emin olun. Bu komutları kampa gitmeden önce birkaç gün pekiştirmek hem size hem köpeğinize yardımcı olur. Köpek eğitiminin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu ve onun bir robot olmadığını unutmayın, yeni bir ortama gittiğinizde önceden pekiştirmenin faydasını mutlaka göreceksiniz. Doğada ve kampta köpek dostlarımızın eğitimi de çok önemlidir.

 

EKİPMAN

Kampta köpek bakımı da oldukça önemli bir konu. Yemek-su kapları, kayışı, künyesi ve şehirde olduğu gibi doğada da önemli dışkı torbasını yanınıza aldığınızdan emin olun. Bunlara ek olarak; havlu, ödül maması, ışıklı ya da fosforlu tasma, havaya göre kıyafet ve onun sevdiği bir oyuncağını da beraberinizde götürmeniz iyi olacaktır. İsterseniz köpeğiniz için bir sırt çantası edinip yükünüzü onunla paylaşabilirsiniz. Köpeğinizi kayışta tutmanız onun güvenliği için çok önemli. Doğadayken yanınıza alacağınız uzatma kayış hem enerjisini atması hem de güvende kalması açısından iyi bir tercih olacaktır. Kayışsız gezdirilen eğitmen köpeklerine yıllarca emek veriliyor, kendi köpeğinizden bu performansı beklemek de her zaman gerçekçi olmayabilir. Özgürlük ve tehlike arasındaki ince çizgiyi göz ardı etmeyin.

 

DİĞER İNSANLAR VE HAYVANLAR

Köpeğinizi yanınızdan ayırmayın! Unutmayın, herkes ona sizin kadar toleranslı olmayabilir. Kalabalık bir kamp alanında iseniz dost canlısı köpeğinizin diğer kamp yapanların aralarında gezinmesi hoş karşılanmayabilir. Çoban köpeklerine dikkat edin, asıl görevleri bulundukları alanı korumak olduğundan genelde dost canlısı olmayacaklardır. Böcek, yılan, çakal, domuz, ayı gibi vahşi hayvanları da düşünerek, etrafı gezmeye gittiğinizde ya da gece uyurken köpeğinizi mutlaka güvenli bir alada tutun.

Tüm bu tavsiyeleri ailenizin kıymetli üyesi ile yapacağınız aktivitelerden iyi anılarla dönmeniz ve yenilerini planlayabilmeniz adına sizin için hem kamp hem de köpek tecrübelerime dayanarak paylaşıyorum.

Hepinize iyi kamplar ☺

 

 

Eymen Erdemli
Köpek Eğitim Danışmanı
Instagram : http://instagram.com/urbandogtr

 

 

 


Doğada vahşi hayvanlardan korunma  ve diğer bilgiler için Hayvanlar Alemine Giriş yazıma gözatabilirsiniz.

Son yorum
  • Bu paylaşım çok ama çok iyi olmuş, ağzım açık okumuşum :))
    kampa gitmeden önce mutlaka tekrar okumak gerekir
    Fotoğraflar da çok güzel çıkmış.
    Gökhan beyi ve Eymen beyi tebrik ediyorum, başarılarının devamını diliyorum.

YORUM BIRAKIN