Kamp Matı Nedir? Nasıl Seçilir?


Doğru malzeme seçimi, kamp seyahatinizin hem keyifli hem de konforlu geçmesini sağlar. Bu iki unsuru bir arada yaşamak için ihtiyacınız olan anahtar malzeme ise “ Kamp Matı ”dır. Hadi konfor neyse de soğuk söz konusu olduğu zaman doğru mat seçimi hayat kurtarır. O yüzden bu yazıyı dikkatle okumanızı ve mat seçimine önem vermenizi öneririm.  

Kamp matlarının, gece uykusu üzerinde iki önemli rolü vardır: Yastıklama ve Yalıtım.

Engebeli arazi, soğuk zemin gibi koşullarda uyku tulumu ile zemin arasında hava akışı sağlayarak adeta bir izolasyon malzemesi görevi üstlenir. Kamp Matı alırken 3 önemli soruyu sorarak seçimi yapabilirsiniz. Kamp matı nasıl seçilir? sorusunun cevabı aşağıda…

kamp-mati-2

Kamp Matı Hakkında

Hangi Mat Benim İçin Uygundur?

Kamp hayatında “en iyisi bu” kriteri kişiden kişiye farklılık gösterir. Sizin için en uygun olan en iyisidir. En uygun kamp matını bulmak için gözetilmesi gereken kriterler aşağıdaki gibi. Açılımları ise altta. Bu 3 maddenin detaylarını aşağıda aşağıda bulabilirsiniz. 

  • Kamp Matı Çeşitleri

  • Kullanım Amacı

  • Yapısal Özellikler

Fiziki Deneyim Önemli! Satın almadan önce kriterlerinize uygun olan mat çeşidi ya da çeşitlerini bire bir denemenizde fayda var. Seçtiğiniz marka-model matı, zemine yayın, uyku pozisyonunuza göre düz ya da yan yatın hatta üzerinde yuvarlanın. Böylece matın konfor boyutunu test edebilir ve kararınızı kendi konfor ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz.

 

Kamp Matı Çeşitleri ve Özellikleri

kamp-mati-5

Hava ile şişirilen kamp matı, kendinden şişen kamp matı, köpük matları olmak üzere 3 temel kamp matı vardır. Bu matların türleri, hangi koşullarda ne kadar etkili sonuç verdiklerini araştırın.

Şişme Kamp Matı (Hava ile şişirilen kamp matı) : Genellikle hava pompası ile birlikte satılır. Kimi modellerde hava pompası mat ile birleşik kimi modellerde ise ayrıdır. Hafif ve kullanımı rahattır. Bu nedenle sırt çantalı seyahatler için idealdir. Bu tip matların çoğu ılıman ve sıcak havalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yalıtım değeri* 3 R’dir. (* Kamp matlarında yalıtım değeri R cinsinden belirtilir. En düşük yalıtım değeri 1, en yüksek yalıtım değeri 9,5’tur. ) 4 Mevsim kullanılan modelleri de vardır, bu modellerde yalıtım değeri yükselir. Daha hafif ve kompakt hale geldikçe fiyatları o oranda artar.

Şişme mat kullanımında karşılaşılan en büyük sorun; bu modeller delici, sivri ya da sert cisimlerden çok kolay etkilenebilecek yapıya sahiptirler. Şişme matlar, gün içinde hava koşullarına bağlı olarak hava kaybederek, inebilirler bu nedenle gece yatmadan evvel tekrar şişirmeniz gerekebilir.

Kendinden Şişen Kamp Matı : Pratik kullanımlıdır. Matın üzerinde yer alan vanayı açarak kendi kendine ideal boyuta erişmesi için beklemeniz yeterlidir.. Dayanıklı kumaş ile üretildiğinden özellikle çocuklu seyahat edenler için uygun bir kamp matıdır. Köpük ve şişirilme matlara oranla daha yüksek fiyatlıdır bu nedenle sık kamp yapanlar için ekonomik yılda bir iki sefer kamp yapanlar için pahallı bir seçenektir.

Köpük Kamp Matı : Köpük kamp matları, hafif, ucuz ve dayanıklı bir seçenektir. Şişme matlara oranla konfor seviyesi düşüktür. İzolasyon malzemesi olarak değerlendirmek doğru olacaktır.

 

Seyahat Türüne Göre Kamp Matı Seçimi

kamp-mati-4

Matın hangi aktivite amacıyla kullanılacağına göre seçim yapın. Seyahatinizi sırt çantası ile mi araba ile mi gerçekleştireceksiniz? Hangi mevsimde, hangi bölgede, nasıl ve ne amaçlı kamp tatili planlıyorsunuz? gibi kamp seyahatinizin amaç detayları, seçilecek matın kullanım amacını da belirleyecektir.

Araba ile Kamp Tatili : Eğer kamp seyahatinizde ulaşım aracı olarak arabanızı tercih edecekseniz o zaman; matın ebat, ağırlık gibi özellikleri önemini yitirir. Alan ve ağırlık kısıtlaması ortadan kalkınca çok daha yüksek performanslı mat seçeneklerinden birine yönelebilir, konforu ön planda tutarak seçiminizi yapabilirsiniz. Araba ile kamp tatilinde kendiliğinden şişen mat modelleri idealdir.

Sırt Çantası ile Kamp Tatili : Sırt çantasıyla tatili iki farklı seçeneği üzerinden değerlendirmekte yarar var.

Bisiklet, doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı ve benzeri sırt çantası ile tatil seçeneklerinde hem kendinden şişen kamp matları hem de şişme kamp matları ideal uyku konforu sunar.

Keşif, yeni ülkeler tanımak ve kısa süreli doğa turları gibi sırt çantasıyla çıkılan tatil seçeneklerinde köpük kamp matı yeterli olmaktadır.

Yapısal Özelliklerine Göre Kamp Matı Seçimi

kamp-mati-1

Kamp matının; ağırlığı, yastıklama, boyut, izolasyon gibi özelliklerinden hangileri sizin için önem taşıdığını gözeterek seçimizini yapın.

Yalıtım Değeri : En düşük yalıtım değeri 1 en yüksek yalıtım değer 9,5’tur demiştim. Ilıman ve sıcak havalar için seçeceğiniz matın 1 ile 4 referans aralığında olması yeterlidir. Hava sıcaklığı düştükçe yalıtım değeri daha yüksek olan matları seçmek önemlidir. Ayrıca bazı kişiler hava koşulları ne olursa olsun üşüme eğilimindedirler özellikle de kadınlar. Kadınlar için seçilecek matın en az 4 R olması idealdir.

Kamp Matının Ağırlığı : Sırt çantalı kampçılar için ultra hafif matlar önem kazanırken, araçla seyahat eden kampçılar için ise konforun ön planda tutulduğu daha ağır matlar terc,h sebebidir.

Kamp Matının Uzunluğu : Kısa (120 cm.), Standart (183 cm.) ve Uzun (190 cm.) olmak üzere 3 boy seçeneği vardır. Matın uzunluğuna karar verirken kalça ve omuzlarınızın matın içinde kalacak uzunlukta olmasına dikkat edin. Soğuk sonbahar ve kış seyahatlerinde uzun mat seçilmesi bacak ve ayaklara yalıtım sağlaması açısından tercih edilmelidir. Kısa matlar ise uzunlara göre daha hafiftir bu nedenle sırt çantalı araçsız kamp seyahatlerinde tercih edilebilir.

Kamp Matının Genişliği : Üç genişlik seçeneği vardır: 51 cm., 64 cm. ve 76 cm. Vücut yapınız ve yatış alışkanlığınıza göre matın genişliğini tercih etmelisiniz.


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorum
YORUM BIRAKIN