Kamp Ateşi İs Kokusu – Kıyafetlerinizden Nasıl Çıkarabilirsiniz?

Yorucu bir doğa yürüyüşü sonrası, yakılan kamp ateşinin, üşüyen beden üzerinde yarattığı mutluluğa eşdeğer bir duygu daha var mıdır? Çıtır çıtır yanan dalların çıkardığı sesin ritmi ile dans eden alevlerin görüntüsü eşliğinde dinlenmek, hatta ateşte kızaran lezzetlerle karnını doyurmak kamp hayatının eşsiz keyiflerinden biridir. Peki ateş ile birlikte üstümüze sinen İs Kokusu ‘nu kimler seviyor? Ben seviyorum mesela ama çok kişi için sıkıntı olduğuna eminim.

Kamp ateşi, etrafında bulunan herşeyi kaplayacak yoğunlukta kendine has bir is kokusuna sahiptir ve bu is kokusu öylesine güçlüdür ki onu kıyafet ve tekstil ürünlerinden arındırmak sanıldığı kadar kolay değildir. Bilinen tek çaresi her kamp sonrası kıyafet ve tekstil ürünlerinin yıkanmasıdır oysa her kamp sonrası makine ile buluşan kıyafet ve tekstil içerikli kamp malzemeleri bir süre sonra yıpranmaya başlar. Üstelik her ne kadar temiz olsalarda kamp ateşi is kokusundan tam olarak arınmazlar. Kıyafet ve tekstil ürünlerine sinen is kokusunu çıkarmanın farklı yolları da vardır. Bu makalemizde yıpranma payı yıkama ile arındırmaya oranla daha az zarar veren alternatif temizlik yöntemlerini sizlere aktaracağım.

Tentipi Çadırda Ateş

Kıyafetleri Kamp Ateşi İs Kokusu ndan Arındırmanın 4 Yolu…

Kamp ateşinin neden olduğu is kokusu nu kıyafetlerinizden çıkarmak için evinizde var olan sıradan gıda maddeleri yeterlidir. Karbonat, sirke hatta votka is kokusunu yok etmek için kullanabileceğiniz maddelerden sadece birkaçı… Peki, bu maddeleri nasıl uygulayacak hangi formülle is kokusunu kıyafetlerinizden arındıracaksınız?

1- Beyaz Sirke ve Buhar ile Kıyafete Sinen İs Kokusu nu Çıkarın…

Küvet ya da genişçe bir leğeni kaynar su ile doldurun. İçine güçlü buhar etkisi yaratacak beyaz sirke ekleyin. Kıyafetlerinizi bu küvet ya da leğenin üzerine asın. Güçlü buhar is kokusunu alıp götürecektir.

Uygulama İçin İhtiyaç Listesi;

 • Küvet ya da leğen,
 • Kaynar su,
 • Kıyafetleri asmak için askı ve askılık,
 • 4 fincan beyaz sirke…

Uygulama Sırasında İzlenecek Adımlar…

 1. Kıyafetinizi, küvet ya da leğen üzerine bir askı yardımıyla asın.
 2. Küveti kaynar su ile doldurun. Su seviyesinin yüksek olması önemlidir. Böylece elde edilen buhar kıyafetin her yerine ulaşabilir.
 3. 4 fincan beyaz sirkeyi suya ekleyin ve 10 dakika kadar, oluşan buharın kıyafet tarafından iyice emildiğinden emin olana kadar bekleyin.
 4. Kıyafetlerinizi güneş gören, kuru bir alanda mümkünse açık havada kuruması ve havalanması için bekletin.

2- Yıkama Suyuna Karbonat Ekleyin…

İs kokusu sinen çamaşırları makinede sadece deterjan ile yıkamak onların temizlenmesini sağlasa da kokuyu tam anlamıyla arındırmaz. Eğer kıyafetlerinizi yıkamak niyetindeyseniz, deterjan gözüne biraz da karbonat ekleyin. Sonuçta is kokusundan arınmış tertemiz kıyafetlere sahip olacaksınız…

Uygulama İçin İhtiyaç Listesi;

 • Çamaşır makinesi,
 • Deterjan,
 • Yarım çay fincanı karbonat,

Uygulama Sırasında İzlenecek Adımlar…

 1. Kıyafetinizi, makinede ön yıkama yapan standart bir programda yıkamaya başlayın.
 2. Ön yıkama sonrası deterjan gözüne yarım çay fincanı kabartma tozu ilave edin.
 3. Yıkama sonrası kıyafetlerinizi güneş gören, kuru bir alanda mümkünse açık havada kuruması için bekletin.

3- Votka İle İs Kokusuna Veda Edin…

Evet, doğru duydunuz votka is kokusu ile mücadelede birebir. Votka ve sıcak su ile hazırladığınız sıvıyı sprey özellikli bir şişeye doldurmanız yeterli. İçki fiyatlarının bu kadar arttığı bir dönemde yazık etmeyelim de içelim diye de düşünebilirsiniz lakin söz konusu kamp ateşi is kokusu olunca votkanın mucizesine inanamayacaksınız.

Uygulama İçin İhtiyaç Listesi;

 • Votka,
 • Sıcak Su,
 • Sprey başlı şişe…

Uygulama Sırasında İzlenecek Adımlar…

 1. Sprey başlı bir şişeye birebir oranında votka ve sıcak suyu koyup, iyice karışması için çalkalayın.
 2. Kamp ateşi isine maruz kalmış tüm kıyafet ve tekstil ürünlerinin üzerine ve içine bu karışımı homojen bir şekilde sıkın.
 3. Kıyafetlerinizi güneş gören, kuru bir alanda mümkünse açık havada kuruması ve havalanması için bekletin. Spreylenen alanlar kuruduğunda is kokusunun yok olduğunu göreceksiniz.

4- Limon ve Limon Tuzu Mucizesi…

Kamp ateşi is kokusunu çıkarmanın bir diğer yolu da limon ile hazırlanacak spreyde saklıdır. Asitik bir madde olan limon ya da limon tuzu is kokusunu kıyafetlerinizden söküp atacaktır.

Uygulama İçin İhtiyaç Listesi;

 • Limon ya da limon tuzu,
 • Sıcak su,
 • Sprey başlı şişe…

Uygulama Sırasında İzlenecek Adımlar…

 1. Bir limonun suyunu sıkın ya da limon tuzunu suda eriterek işe başlayın…
 2. Sıcak su ile limon suyunu karıştırın. Ölçü 1 limonun suyuna 8 fincan sıcak su olarak hazırlanmalıdır. Sprey başlı bir şişeye bu karışımı koyun.
 3. Kamp ateşi isine maruz kalmış tüm kıyafet ve tekstil ürünlerinin üzerine ve içine bu karışımı homojen bir şekilde sıkın.
 4. Kıyafetlerinizi güneş gören, kuru bir alanda mümkünse açık havada kuruması ve havalanması için bekletin. 3-4 saatin sonunda spreylenen alanlar kuruduğunda is kokusunun yok olduğunu göreceksiniz.
 5. Sonuç olarak kamp hayatının en can sıkıcı noktalarından is kokusunu kıyafet ve tekstil ürünlerinden arındırmanızın 4 farklı yöntemini sizinle paylaştım. Siz kendiniz için en pratik ve kolay yöntemi içinden seçebilir, deneyimlerinizi ya da farklı önerilerinizi bizimle paylaşmaya devam edebilirsiniz.

 


Kaynak : https://rollingfox.com/how-to-get-the-campfire-smell-out-of-clothes

Yorum yok
YORUM BIRAKIN