Tilki Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Köpekgiller ailesinin bir diğer üyesi, kurnazlığı ile nam salmış Tilki ’dir. Avrupa, Asya, Kuzey Afrika ve Güney Amerika’da sıklıkla rastlanan, en yaygın türü ile kızıl tilki, Türkiye’nin de hemen her kesiminde kampçıların karşısına çıkar. Özellikle ormanlık alanlar, kır ve tarlalarda yaşamayı seçen kızıl tilki, farklı yaşam alanlarına ayak uydurabilir bu nedenle bir tilki ile her an karşılaşmak mümkündür. Şehir ve şehire yakın alanlar, otoyol ve otoyol kenarları tilkilerin beslenmesi için ideal noktalardır.

tilkiler-hakkinda

Tilkiler Hakkında

Çevik vücut yapılarıyla hızlı hareket eder, çok iyi koku alır ve güçlü işitme duyusuna sahiptirler. Bu özellikleriyle iyi birer avcı olduklarını söylemek mümkün. Tavşan, fare, tavuk, kuş gibi canlıları avlarlar. Hem etçil hem de otçuldurlar ayrıca çekirge ve böcekler de tilkiler için iyi birer besin seçeneğidir. Beslenmek için çok fazla alternatife sahip tilkiler çok aç kalmadıkları sürece insana saldırmazlar. Ama bu tilkilerin insanlara saldırmadığı anlamına gelmez.

Türkiye’de çok olmasa da dünyada örnek oluşturacak pek çok tilki saldırısı vakası kaydedilmiştir. Kamp alanları besin bulabilecekleri ideal adreslerdir. Doğanın içinde uzun süre açlıkla mücadele etmek zorunda kalmış bir tilki bu fırsatı kaçırmak istemeyecektir. Görünüm itibariyle sevimlidirler ve ehlileştirilmeye müsait yapıları vardır. Yine de bir tilkiyi beslemeye kalkmak doğal yaşam dengesini bozmak anlamı taşır bu nedenle SAKIN BESLEMEYİN!

tilkiler-hakkinda

Tilki hakkında bilmeniz gerekenler

Tilki ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız sorusunu yanıtlamadan evvel tilkiler hakkında bunları bilmenizde yarar var;

  • Tilkiler, yuva hayatına bağlı canlılardır. Ağaç kavukları, kaya oyukları, çalılık alanlar ideal yuva alanlarıdır. Yavrulama dönemleri olan ilkbahar aylarında anne tilki ve yavruları yuvalarında saklanmayı tercih ederler bu evrede baba avlanarak anneye yiyecek taşır. Bu dönem en korumacı ve hassas oldukları dönemdir. Kamp için belirlediğiniz mekanın yakınlarında tilki yuvası olup olmadığını araştırmak önemlidir.
  • Yetişkin bir tilkinin uzunluğu kuyruğu ile birlikte 1 metre civarındadır. Boyu ise 40 cm.’dir. Ortalama 7-9 kg. ağırlığında olan bu hayvanlar çevik ve hızlıdır.   
  • Genellikle yalnız avlanır, yalnız dolaşırlar. Eğer kalabalık bir tilki kümesi ile karşılaşırsanız bu, yavrularına avlanmayı öğreten anne ve yavrularından oluşan bir gruptur. Yanında yavruları olduğunda koruma içgüdüsüne sahip diğer tüm canlılar gibi daha agresif bir tavır ile karşılaşabilirsiniz.
  • Tilkiler “Hepçil” hayvanlardır. Yani hem etobur hem de otoburdur. Geceleri avlanır, gündüzleri ise nadiren ortalıkta görünürler.

tilkiler-hakkinda

Tilkileri Kamp Alanından Uzak Tutmanın Yolları

Öncelikli kural kamp alanınıza yakın bir tilki ini olup olmadığını kontrol edin ve asla kamp içinde açık yiyecek bırakmayın! Tilkiler güçlü koku alma duyularıyla yiyecek kokusunu çok uzaktan bile alıp, iz sürebilirler. Atık ve yiyeceklerinizi kapalı, korunaklı bir alanda tutmak, kamp saha temizliğini anında gerçekleştirmek dikkat edilmesi gerekenler sıralamanızın en üstünde yer almalıdır.

Tüm canlılar gibi vahşi doğanın fertleri de belli bir seviyenin üzerindeki ışık ve gürültüden korkarkar. Eğer kamp alanında bir tilki ile karşılaşırsanız keskin, yoğun ve gürültülü sesler çıkararak uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Güçlü ışık kaynağı da kaçırmak için ideal bir çözümdür. Cüretkar olduğu kadar ürkek bir yapısı da olan tilkiler ani ses ve ışık tepkilerine kaçarak yanıt verirler.

Tilki ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız? 

İlk kural; ZARAR VERMEYİN! – Tıpkı çakallar gibi tanımladıkları bölge içinde yaşayan canlılardır. Bölgeleri onların mabedidir, orada çoğalır, orada yaşar ve o bölge civarında avlanırlar. Eğer bir tilki ile karşılaştıysanız büyük ihtimalle çok yakınlarda bir yerlerde yuvaları vardır.

Tilkilerin ürkek olduğunu söylemiştik, eğer bir karşı karşıya gelirseniz genellikle alanı terk edecek ve koşarak sizden uzaklaşacaktır. Bu nedenle durun ve bekleyin. Eğer size doğru gelmeye devam ediyorsa o zaman yerden taş alıyormuş ya da bir şey atacakmış gibi seri hareketler yaparak tilkinin ürkmesini sağlayabilirsiniz.

Tilkiler eğer köşeye sıkışmış ve kaçacak yerleri yoksa saldırabilirler. Bu nedenle bir karşılaştığınız yer önem taşır. Örneğin dar bir alan içinde ürkütmeye, büyük hareketler yaparak kaçırmaya çalışmak onun size daha çok saldırmasına neden olacaktır. SOĞUK KANLILIĞINIZI KORUYUN ve kamp tatiliniz sırasında mutlaka yanınızda olması gereken biber gazı ve benzeri etkisiz hale getirme özelliğine sahip spreylerden yararlanın.

tilkiler-hakkinda

Tilki Size Saldırırsa…

Bu saldırılarının en korkulan boyutu, hastalık bulaşma riskidir. Kemirgenlerle de beslenen tilkiler potansiyel kuduz mikrobu taşıyıcılarıdır. Kemirgen ve kuşgillerden bulaşan diğer hastalıkların da görülme riskine sahiptirler. Olası bir saldırıda kişinin tilki tarafından ısırılması kan yolu ile bu hastalıklara yakalanmasına sebebiyet verir.

Genellikle yaralanma ile sonuçlanır. Tilkinin saldırı amacı ya kendini korumak, ya sizi savuşturmak ya da uyku sırasında sizi av sanmasına bağlı el-kol; ayak-bacak bölgesinden sizi yakalayarak çadır dışına çıkarma çabasıyla gerçekleşecektir.

Küçük ya da büyük boyutu önemsiz her türlü tilki saldırısında en kısa zamanda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi önemlidir, kuduz mikrobu almış olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Not 1 : Hayvanları sevelim, doğayı ve ekolojik dengeyi koruyalım

Not 2 : Yalnız çok güzel hayvanlar, söylemeden geçemeyeceğim.


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorumlar
  • Güzel bir yazı olmuş

  • Kemirgenler kuduz taşımazlar fakat çeşitli hastalıkların yayılması konusunda haklısınız (kemirgenlerin kuduz taşıdığını söyleyip aksini iddia edecek birisi olursa kesinlikle eminim iyi araştırdığım konulardan)

YORUM BIRAKIN