Pürenli Yaylası – Düzce Gezisi

Pürenli Yaylası uzun zamandır gitmek istediğim ama bir türlü fırsat bulamadığım yerlerden biriydi. Şansıma 2018 kış sezonu açılırken ilk kar yağdığı haftasonuna denk geldi ve ilk kar kampını da burada yapmış oldum. Düzce ‘nin Gölyaka ilçesine bağlı bu küçük ama çok güzel bir yayla.  Taşkesti ‘den otoyoldan ayrılıp yayla yoluna girdiğinizde kıvrılarak çıkan harika bir orman yolu sizi karşılıyor. Yaylaya ulaştığınız an manzara sizi içine alıyor. Manzara büyüleyici, çam ormanlarının ortasındaki küçük gölet büyülüyor. Nispeten kolay ulaşımı sebebi ile yazın çok kalabalık olacağından benim önerim yine sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında ziyaret edilmesi olur.

Kışın Pürenli Yaylası

 

Yazın Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası Düzce

Adını çan biçiminde küçük ve sarı kırmızı, güzel kokulu çiçekler açan, kökünden ağızlık, dallarından süpürge yapılan bir tür çalıdan alan Pürenli Yaylası 1400 metre rakımda bulunuyor. Çam ağaçları ile çevrili harika bir manzarası var. Oldukça geniş bir vahşi yaşama sahip. Ayı, geyik, tilki, karaca, çakal ve yaban domuzu ile karşılaşabilirsiniz. Yine de yaylanın merkezine pek yaklaşmadıkları için anca derin orman yürüyüşlerinde şanslı iseniz görebilirsiniz. Bölgedeki haklın mesire yeri olduğu için yaz aylarında oldukça aktif ama sonbahar ve kış zamanında oldukça sakin. Yazın dahi soğuk olan yaylaya giderken mutlaka korunaklı olmak lazım. Kış aylarında kar sebebi ile çıkmak mümkün olmuyor pek. Sonbahar sonlarına doğru eksi derecelere ulaşan sıcaklık yüzünden oldukça sakin oluyor. Ortamın keyfini çıkarmak için sezon dışı ziyaret etmek doğru olur.

Pürenli Yaylasına Nasıl Gidilir?

Yaylaya 2 ulaşım yolu var. İstanbul istikameti üzerinden giderken Akyazı’dan otobandan ayrılıp Taşkesti üzerinden, diğeri ise Düzce üzerinden. İki yol da oldukça keyifli. İstanbul’dan 217 km, Taşkesti ‘den sonra asfalttan ayrılıp 14 km orman yolunda çıkılarak ulaşılıyor.

Pürenli Yaylası Çevresinde Neler Var?

Düzce yaylalar açısında son derece zengin bir bölge. Hemen 2 kilometre yanında batısında Balıklı Yaylası, diğer tarafında, doğusunda ise Hera Yaylası bulunuyor. Ayrıca 10 km ile 30 km çevresinde Odayeri Yaylası, Kardüz Yaylası, Sinekli Yaylası, Torkul Yaylası ve Göleti, Koca Yayla ve Samandere Şelalesi mutlaka görülmeli. Yakın mesafeler yürüş yapabilir, harika doğa manzaraları ile karşılaşabilirsiniz.

Pürenli Yaylası ‘nda Ne Var, Ne Yok?

 • Otel, pansiyon vs, YOK
 • Cafe & Restoran YOK
 • Tuvalet YOK
 • İnternet YOK
 • Telefon sadece 1-2 noktada çok az çekiyor
 • Su / çeşme VAR
 • Güzel yürüyüş rotaları VAR
 • İstediğiniz yerde kamp kurma imkanı VAR
 • Odun VAR
 • Odun YOK

Bu küçük ve güzel yaylada sadece ateş yakılan yerlerde ateş yakmayı ve temiz tutmayı unutmayın. Keyfini çıkarın. Keyifli kamplar ve geziler.

 


Destek vermek için takip etmeyi unutmayın!

Instagram : instagram.com/tekbasinadaolur
Facebook : facebook.com/tekbasinadaolur
Youtube : youtube.com/tekbasinadaolur

İletişim : tekbasinadaolur@gmail.com

Son yorumlar
 • cok guzel gezileriniz var ozellikle sinekli yaylasi kampi cok hosuma gitti.bende yapmak isterim boyle bi aktivite

 • MERHABA, BİZ DE YARIN SABAH ERKEN SAATTE PÜRENLİ YAYLASINA BİR KEŞİF GEZİSİ YAPMAK İSTİYORUZ. AKABİNDE İLBAHARDA DA 3-4 GÜNLÜK BİR KAMP PLANLIYORUZ. GİDERKEN DÜZCE VEYA MUDURNU YOLU VAR DEDİĞİNİZ GİBİ 2 TERCİH. HANGİSİ DAHA SAĞLIKLI ACABA YOLLARIN BİLGİNİZ VAR MI? ARAÇTA KAR LASTİĞİ VE ZİNCİR VAR LAKİN MEVSİM İTİBARİYLE ÇAMUR EN BÜYÜK ENGELİMİZ OLABİLİR 🙂

  keyifli keşifler…

 • Merhaba gokhan bey,

  AKLIMIZDa olan bir YERdi guzel yorumlarinizi ve resimlerinizi gorunce haftaya gitmeye karar verdik. Umarim guzel ve sakin bir kamp yapmis olucaz

YORUM BIRAKIN