Kampta yemek için gerekli olan 12 malzeme

Doğada geçireceğiniz süre içerisinde kampta yemek pişirmeyi düşünüyorsanız bunun için mutlaka lazım olacak 12 önemli malzeme derledim. Yemeği doğada hazırlamak için sınırsız malzeme alınabilir ama benim tecrübelerime göre bu aşağıdakiler mutlaka olmalı.

Kampta yemek yapmak için ihtiyacınız olan 12 şey

 1. Tencere / Tava

  Pişireceğiniz yemeğe uygun tencere veya tavanızın olması size her daim zaman kazandırır. Özellikle kahve, hazır çorba gibi ihtiyaçlarda su ısıtmak için kullabileceğiniz küçük ve hafif setlerden alarak kamp malzemeleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

   

  tencere-tava

 2. Maşa

  “Maşaya gerek yok ben o işi çatal ile hallederim” demeyin, ızgaranın arasından ateşe düşerek ziyan olan veya hızlıca çevrilemediği için yanan köfteler için bu hafif ve yer kaplamayan ürünü yanınıza almaya üşenmeyin.

 3. Çatal, kaşık, bıçak

  Herşeyi elle yapamazsınız. Çoğu yerde plastik setler önerilse de, benim tavsiyem hazır ve sağlam setlerden bir kere almanız ve doğayı daha fazla plastik ile kirletmemeniz yönünde. Üstelik daha sağlıklı ve daha sağlam. Kolayca kırılan ve sıcaktan eriyen plastikler hiçbir işe yaramıyor.

   

  kampta yemek

 4. Çakmak

  1 tane değil 2-3 tane alarak farklı yerlerde tutun. Gece cebinizden düşen ve karanlıkta kaybolan bir tek çakmağa güveniyorsanız, kendinizi ilkel yöntemler ile ateş yakmaya çalışırken bulabilir ve muhtemelen başarılı olamazsınız. Kampta yemek konusu ufacık bir çakmak yüzünden riske girmesin 🙂

 5. Mangal Kömür

  Odun bulamama veya  mevsim sebebi ile ıslak olması ve yakmanın zorlaşması ihtimaline karşı kullanmasanız bile aracınızın bir kenarında küçük bir paket mangal kömürü hayat kurtarabilir.

 6. Izgara

  Izgara olmadan ne tavalarınızı sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz, ne de etlerinizi pişirebilirsiniz. Gerçi ben bir sefer yanıma almayı unuttum ve dalları şiş gibi kullanarak pişirmiştim ama sağlıklı bir yöntem olduğunu söyleyemeyeceğim.

   

  kampta yemek

 7. Zeytinyağı

  Küçük bir tüp içinde taşıyacağınız zeytinyağı hem mangal üzerinde pişirdiğiniz şeylerin daha lezzetli olmasına yardımcı olur, hem de tavada/tencerede pişecek malzemelerin yapışmasına engel olur. Ben bunun için cep matarası kullanıyorum. Oldukça kolay oluyor.

 8. Baharat

  Bu benim kişisel zevkim olabilir ama güzel bir eti, karabiber, tuz, kekik gibi malzemeler ile tanlandırmadan yemek hiç bana göre değil. Ayrıca domates de tuzsuz çok yavan oluyor 🙂 Baharat şart.

 9. Alüminyum Folyo

  Folyo hem saklama, hem pişirme etkinlikleri için çok ideal bir ürün. Aynı zamanda hafif olması ve az yer kaplaması yine çok önemli. Birçok gıdayı içine koyarak ateşte suyunu kaybetmeyen çok lezzetli yemekler pişirmeniz mümkün. Kampta yemek için vazgeçilmezler arasında.

  ÖNEMLİ UYARI & DÜZELTME : Yazından sonra yaptığım araştırmada alüminyum folyo ile pişirmenin sağlığa zararlı olduğunu gördüm. Okuyanların bilgilenmesi için bu yazıdan kaldırmıyorum. Konu ile ilgili bilgiye https://www.tekbasinadaolur.com/aluminyum-folyo-ve-tavalar-zararli-mi/ adresinden ulaşabilirsiniz!

  kampta yemek

 10. Kağıt Mendil / Islak Mendil

  Temizlik şart. Özellikle etrafta kullanabileceğiniz bir su kaynağı yoksa çok işe yarıyor. Hem kendinizi, hem de etrafı temizlemek için ideal.

 11. Sabun

  Siz de benim gibi yağlı elleri ıslak mendil veya peçete ile temizleyerek rahat edemiyorsanız, sabun önemli. Ayrıca kamp aktivitelerinde tuvalet ihtiyacından sonra da hijyen için gerekli.

 12. Çöp Torbası

  O kadar yedik, içtik, eğlendik. Birçok şey tükettik. Tabii ki doğada bırakmayacağız. Derleyip, toplayıp çöp torbasına koyacağız, çöp torbasını da çöpe atacağız değil mi? Teşekkürler.

   

  kampta yemek

Eksikler, öneriler varsa yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Son bir not olarak; doğadaki oksijen seviyesi sebebi ile duyular daha açık olduğu için kampta yemek çok daha zevklidir. Ben söylemiyorum, bilim söylüyor 🙂

Bunlara ek olarak acil durum pişirme ihtiyaçlarınız için Coghlan’s Emergency Stove – Acil Durum Ocağı’nı önerebilirim. Videolu ürün tanıtımını aşağıdaki linkte inceleyebilirsiniz;

Coghlan’s Emergency Stove – inceleme

Afiyet olsun.


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorumlar
 • Bukadar şeyi hangi sırt çantama sığdıracağım ?hadi sığdırdım nasıl taşıyacağım ?

 • Alüminyum folyo ile bir şeyler pişirmenin çok riskli olduğunu olduğunu okumuştum. Isıya maruz kalınca kanserojenlerini bırakıyormuş yemeğe. Mecbur kalmadıkça yapmamanınızı öneririm. Bu güzel yazı için teşekkürler hocam zevkle takip ediyorum. İyi kamplar 🙂

  • İlginize teşekkürler, alüminyum ile ilgili yazıyı en kısa zamanda sitede paylaşacağım. Göründüğü gibi değil tam olarak.

YORUM BIRAKIN