Tas Gölü – Zonguldak Ereğli

Takip edenler bilecektir, kamp yapmak için genelde kamp alanları değil, daha dokunulmamış, sakin, doğanın içinde yerleri tercih ediyorum. Ağustos ayının ortasında şehir sıcak havanın etkisi ile yanarken, az keşfedilmiş bir rota arıyordum. Bir arkadaşımın önerisiyle Zonguldak Ereğli, Gökçeler Köyü’ndeki Tas Gölü ‘ne çevirdim rotamı (harita için tıklayın!). Güzel bir yer olduğunu duymuştum ama çok büyük bir beklentim yoktu. İstanbul’dan yaklaşık 320 km. uzağa referans olmadan gitmek pek huyum değildir. O yüzden bölgede ve çevresinde neler var, iyice incelemiştim. Bu konuda biraz şanslıyım galiba, bugüne kadar neredeyse gittiğim hiçbir yerden hayal kırıklığı ile dönmedim.

Bir de bu geziye özel Ford Türkiye bana bir test için Ford Ranger verdi. Birlikte koyulduk yola.

Kireçlik Koyu – Gökçeler Köyü – Zonguldak

 

Tas Gölü Doğal Yaşam ve Kamp Alanı

Zonguldak Ereğli, Gökçeler Köyü’nde 53 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir yer. İçinde yürüyüş parkurları, fındık ağaçları, dereler, şelaleler, göletler, sık ormanlık alanlarla, güzel düzlükler var. Geniş alana yayılmanın avantajı işte. Benim bu alanla ilgili en sevdiğim şey her bir köşesinden farklı bir tat alınıyor olması. 4 günlük kamp boyunca 1 gece dere kenarında, 1 gece ormanlık alanda, 1 gece de şelale yanında kamp yaptım ve büyük keyif aldım. Bazen bir kamp alanında olduğunuzu unutuyorsunuz.

Biliyorsunuz, temizlik kamp yapanların en hassas noktalarından biridir. İşletmecileri doğaya saygı konusunda son derece hassaslar. Özenle temiz tutulan bir tesis. Yerde sigara izmariti bile görmüyorsunuz. Bir diğer hassa nokta ise kalabalık değil, sakin olmasıdır. Onu da mekanın büyüklüğü sayesinde rahatlıkla çözüyorlar. Kalabalık zamanında bile neredeyse kimseyi görmeden kamp yapma şansınız var. Peki Tas Gölü ‘ndeki diğer detaylar nasıl?

 

Tas Gölü Yeme-İçme

Sadece temizlik konusunda değil, birçok konuda titiz davranıyorlar. Mekanda aynı zamanda önceden haber vererek her türlü yemeği de bulabiliyorsunuz. Sabahları verdikleri bazlama eşliğindeki kahvaltı bence muhteşem, ürünlerin hepsi doğal ve çoğu kendi üretimleri. Et ve balık ise yine aynı şekilde. Özellikle önceden sipariş verdiğinizde Karadeniz’in serin sularından çıkmış, sezonun en iyi olta balıklarını yeme şansınız var. Zaten doğal şeyler dışında birşey bulmanız pek mümkün değil mekanda.

Tas Gölü sabah kahvaltısı

Mekanın işletmecilerinden Korhan Bey’in sohbet ettiğimiz sırada söylediği şu söz oldukça dikkatimi çekmişti;

çocuklarıma yedirmediğim şeyi, kimseye satmak istemiyorum…

Yok ben mekanda yemek değil, kendi yemeğimi kendim hazırlamak istiyorum derseniz, size uygun ekipmanı sağlıyorlar. Bir kamp alanında değilde doğada tek başınaymış gibi takılabilirsiniz.

 

Tas Gölü Güvenlik

Doğada olmak isteyenlerin ama yeni başlayanların en büyük kaygısı güvenlik konusu. Bu konuda Tas Gölü ‘nde hiç sorun yaşamıyorsunuz. Mekanın çevre koruması yapan bir Kangal köpeği, bir de yakın koruma yapan Kurt köpeği var. Yakın koruma Aşil siz farkında olmasanız da hep yanınızda. Bazen gelip çadır kurduğunuz yerde yanınıza kıvrılıyor, bazen uzaktan sesini duyuyorsunuz ama gerçekten güvende hissettiriyor.

sevgili yakın korumam Aşil 🙂

Kısaca güvenlik konusunda hiç sorun yok 🙂 5 yaşında ki Aşil ve daha 2,5 aylık yavru Zeyna bu dört günün en güzel hediyeleri oldu, onlarla zaman geçirmek, karşılıksız sevgilerini ve dostluklarını yaşamak paha biçilmezdi. Bu arada tesadüfen ben oradayken ilk gece yağan yoğun yağmurda hamile olan Kangal erken doğum yaparak 9 güzel yavru doğurdu. Fakat erken doğum olduğu için yavruların yeri hazır değildi. Bu vesile ile benim de mekana küçük bir jestim oldu. Hikayesini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz;

 

Tas Gölü ‘nde neler yapılır?

Yazının başında da dediğim gibi Tas Gölü ‘nde daha kamp alanından çıkmadan bile yapabileceğiniz birçok şey var. Ben Tas Gölü sınırları içinde 1 gece dere kenarında, 1 gece ormanlık kısımda, 1 gece de şelale yanında kamp yaptım. Aşağıdaki videoda görüntüleri bulabilirsiniz. Ayrıca Ereğli Bölgesi ‘nde bulunan Kireçlik Koyu, Alacaağzı Koyu, Çavuşağzı Koyu gibi arkası orman, önü Karadeniz, nefis koylar bölgeyi daha da cazip kılıyor.

İşletme sahipleri isterseniz size tekne turu da ayarlayarak insan ayağı değmemiş koylara götürebiliyor. Bunlarla birlikte eski Maden Ocakları’nın da bölgede bulunması bu geziyi hem kültür, hem doğa gezisi haline getiriyor. Mekanın işletmecileri tüm bunlar hakkında bilgi verip ,yardımcı olmak konusunda oldukça açıklar. Benim için önemli olan bu detay dışında bölgede yapabilecekleriniz şöyle;

 • Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşıp huzur bulmak için ideal
 • Bu uçsuz bucaksız alan içinde uzun yürüyüşler yapılabilir
 • Farklı zorluk derecelerinde trekking parkurlarında dokunulmamış doğaya ve hatta koylara ulaşabiliyorsunuz
 • Maden ocakları vs. sayesinde çevre bölgelere kültür ve tarih turlarına çıkılabilir.
 • Böğürtlen, dağ çileği, mantar ve çeşitli otlar ve meyvelere merakı olanlar için harika bir doğa
 • Çevre köylerin koyları gezilip , denize girilebilinir.

Ben mi neler yaptım?! İşte gezi notları ve bazı bilgileri görüntülerle birlikte paylaştığım video aşağıda;

 

Kamp Alanın da Ne Var? Ne Yok?

 • Tesis donanımlı
 • Restoran, kahvaltı, ızgara çeşitleri, çay, kahve VAR
 • Tuvalet VAR
 • Elektrik VAR
 • Yerde ateş yakmaya izin verilmiyor ama büyük mangallarda ateş yakma imkanı VAR
 • Kamp alanı içinde odun VAR
 • Tercihinize göre çeşitlilik gösteren yürüyüş parkuları VAR
 • Şelale ve girilebilecek göletler VAR
 • Temiz su kaynağı VAR
 • Kamp alanı içinde telefon çekmiyor, wi-fi yok.

Uzun zamandır bir kamp alanında kamp yapmamıştım ve bu kadar zevk alacağımı tahmin etmiyordum. Edindiğim yeni dostluklar, hayvanlarla olan iletişim bu macerayı daha da keyifli hale getirdi. O hep uzak ve serin kanlı duran kangal 3. gün sonunda benim gideceğimi hissederek önce uzak durdu, sonra gelip başını yasladı karnıma. Bu gerçekten muhteşem bir duyguydu.

Gönül rahatlığı ile önerebileceğim bir deneyim oldu Tas Gölü benim için. Gezi notları ve bazı bilgileri görüntülerle birlikte paylaştığım videoda aşağıda izleyebilirsiniz.

Özel teşekkürler

Ford Türkiye bu gezide test etmem için bana bir Ford Ranger tahsis etmişti. Benim çocuğu evde dinlenmeye bırakıp bu defa geziye Ranger ile çıktım. Çok da keyifli oldu. 3.2 litre motor, 6 silindirli motoru ile oldukça güçlü bir araç. Yol tutuşu ve performansın yanısıra çok da konforluydu. Yukarıdaki videoda görüntüleri izleyebilirsiniz. Kendilerine Tek Başına da Olur ‘a verdikleri destek için teşekkürler.

 


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Yorum yok
YORUM BIRAKIN