Kadınsan Yapamazsın! – Gezgin Kadınlar

Tek Başına da Olur hesabının birçok kişiye cesaret vermesi beni gerçekten çok mutlu ediyor. Yaklaşık 1,5 yıldır geziyorum ve bugüne kadar yola çıkmalarına vesile olduğum 10’larca insandan harika mesajlar aldım. Bazılarımız ise konfor alanını terketmemek için bahaneler üretirken, bazılarımızda hala tembellik ediyoruz. Yalnız son günlerde dikkatimi çeken bir konu daha var. Özellikle kadın takipçilerden gelen mesajlarda şu ifadeye çok rastlamaya başladım;

erkeksen kolay ama kadınsan tek başına olmazzz…

İşte size “kadınlar da tek başına gezebilir” derdirtecek  13 güzel kadın. Umarım gerçekten yola çıkmak isteyenlere veya gezmek isteyenlere bu instagram hesapları biraz daha cesaret verir.

​Gezgin Kadınlar

Aşağıdaki hesaplar Gezgin Kadınlar ‘dan sadece bazıları. 10’larca hesap var. Bu yazıyı hazırlarken çok fazla kişi ile konuştum. Tabii ki hepsini buraya sığdırmam mümkün değil. Destek veren bilgi paylaşan herkese teşekkürler. Farklı yaşlarda, farklı bakış açılarını derlemeye çalıştım. Buyrun okuyun, takip edip paylaşmayı unutmayın.

Not : Sıralama hesap adına göre alfabetik şekilde yapılmıştır.

 

instagram.com/ayakizimdedunya

İsim : Pınar Tüzün
Yaş : 38

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek muhteşem bir duygu öncelikle… İnsanin kendine olan güvenini, inancini tam olarak yerleştiren üstesinden gelemeyeceğin birşey olmadığını hisettiriyor 🙂 Önceden üzüldüğün şeylerin, sorunlarının aslında ne kadar ufak olduğunu görüyorsun. Hayata bakış açın değişiyor.

Nerelerde konaklıyorsun?
Genellikle hostel kullanıyorum. Yurtdışında çadır yapmadım ama Türkiye’de kamp yapıyorum. Tek de kalıyorum.

Bu cesaret nereden geliyor?
Cesaret kendime güvenmekten ve inanmaktan, bir kere deneyip başarmaktan geliyor. Aslında beni cesaretlendiren de bir arkadaşımdı. Yola çıkmamı sağlayan. Bu yüzden ben de kendi arkadaşlarımı cesaretlendiriyorum ki bunu herkes deneyimlesin…

 

instagram.com/beingontheroad

İsim : İpek Bayram
Yaş : 22

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnızken kendinizle, düşüncelerinizle başbaşa kalıyorsunuz haliyle kendinizi daha çok tanıyor ne istediğinizi daha iyi biliyorsunuz. O an canınız nasıl istiyorsa öyle davranıyor, ne istiyorsa onu yapıyor, ister kendiniz ister bambaşka biri olabiliyorsunuz. Korkularınızı yeniyor, kendinize güveniniz artıyor kişiliğinizin zamanla güçlendiğini farkediyorsunuz.

Yalnız gezmek bir nevi kendi içinize yaptığınız yolculuk diyebiliriz ama her zaman harika değildir ve yaptığınız şeylerin sorumluluğunu kendiniz üstlenir bazen bir yol arkadaşınız olsaydı keşke diye hayıflanabilir, tek başına pek de eğlenemediğiniz zamanlar olur, zor durumlarla karşılaşabilirsiniz ama yine de herkesin mutlaka denemesi gereken bir deneyimdir.

Nerelerde konaklıyorsun?
1-1.5 sene önceye kadar konaklamalarımı otel,hostel ya da couchsurfing ile yapıyordum ve hala zaman zaman bunları tercih ettiğim de oluyor. Ancak son dönemler de yaptığım kamplar ile çadır, hem bütçeme yararı hem de istediğim yerde konaklama fırsatı sunmasından dolayı ilk tercihim.

Bu cesaret nereden geliyor?
Sonuçta her insan bir değil ve farklı koşullarda daha güzel bir deneyim yaşayabilirdiniz. Ben fazlasıyla önyargısız bir insanım o yüzden ne insanlara ne de mekanlara karşı önyargı beslemeden çıktığım yolculuklar da kötü bir deneyim yaşasam bile bana kattıklarına ve pozitif yönlerine bakarak hep güzel geçiyor.

Normalde önyargı ile yaklaşıp yaptıklarından dolayı korkacağımız insanlarla çok güzel sohbetlerim ve yolculuklarım oldu çünkü onları yargılamadıklarımı biliyor içlerini açıyor aslında öyle birisi olmadıklarını o anki durumun öyle gerektirdiğini utanarak belirtiyorlardı. Sanırım benim cesaretimin temelinde insanları tanıma, hikayelerini öğrenme isteği yatıyor.

 

instagram.com/bilinmeyenrota

İsim : Tuğçe Makarnacı
Yaş : 32

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız seyahat etmek bana hayatta en çok özgür olduğumu hissettiren anlardan bir tanesidir. Etrafında dikkatini dağıtan hiç kimse olmaması, toplumsal baskı altında olmadan hareket edebilmek insanın kendini, karakterini, hayallerini en rahat tanıyabildiği ortamı yaratıyor. O nedenle benim için yalnız seyahat etmek özgürlük demektir.

Nerelerde konaklıyorsun?
Lokasyona bağlı olarak konaklama çeşitlerim değişiyor. Kendimi tek bir tip ile sınırlamıyorum. O ana ve ortama en uygun konaklama biçimi ne ise onu tercih ederim. Bu bazen hostel, bazen çadır, bazen couchsurfing olabilir.

Bu cesaret nereden geliyor?
Bilmem. Oluyor işte. Bu gerçekten cesaret mi sence?

 

instagram.com/cantasisirtindabirkiz

İsim : Eda Karacaoğlu
Yaş :

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Kesinlikle her insanın hayatında bir kere deneyimlemesi gereken bir duygu, çünkü yanında biri olmadığında kendini keşfediyorsun ve daha çok mutlu ediyor. Yerel halk ile daha fazla tanışma fırsatınız oluyor ve bu da size çok farklı duygular ve deneyimler katıyor .

Nerelerde konaklıyorsun?
Ben konaklamaları uzun zamandır çadır ile sağlıyorum. Özelikle sahil kesimlerinde bu kolay ve basit oluyor ama daha iç kesimlere gittikçe küçük pansiyonlarda, aile işletmelerinde kalmayı tercih ediyorum. Buralardaki ortamı daha samimi buluyorum ve uygun fiyatlı oluyor .

Bu cesaret nereden geliyor?
Aslında herkesin bir yola çıkış hikayesi vardır. Benim de öyle. Yola çıkmak uzun zamandır istediğim ama cesaret edemediğim bir şeydi ama yaşadığım olaylar beni yola çıkmaya daha da cesaretlendirdi ve kendim için ilk kez bir şey yapmak istedim ve yola çıktım. Yola çıkmaya bir kez cesaret ettiğinizde artık bu bir tutkuya dönüşüyor. Hayatta insan bir kez olsun sadece kendi için bir şeyler yapmaya cesaret etmeli.

 

instagram.com/didemmollaoglu

İsim : Didem Mollaoğlu
Yaş :
39

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek kendini tanımanın en güzel yolu benim için. Aynı zamanda da büyü bir özgürlük. Kimseye bağımlı olmadan karar vermek, canının istediğini yapmak çok büyük bir ayrıcalık. İstediğin zaman yalnız kalabiliyor, istediğin zaman yeni insanlarla tanışabiliyorsun, dolayısı ile kontrol tamamen senin elinde ve bu çok güzel. Hem arkadaşla, hem de yalnız gezmeyi tecrübe etmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki; yalnız gezince cok daha fazla insanla tanışıyorsunuz. Yalnız kalmak istediğinizde, kendinize ait bir alanınz olsun dediğinizde de bunu yapabiliyorsunuz. Bu size büyük bir güç veriyor. O yüzden tercihim her zaman yalnız gezmekten yana ?

Nerelerde konaklıyorsun?
Hosteller, couchsurfing ve tanıdık eş, dost evinde

Bu cesaret nereden geliyor?
Bu cesaret kalbimin içinden geliyor ve aslen bana özel bir şey değil. Hepimizde var. Sadece alıştığımız düzeni bozup adım atmak bizi zorluyor ve endişelendiriyor. Benim de yola çıkmadan korkularım ve endişelerim vardı herkes gibi. Ama yola çıkınca gördüm ki tüm bu korkular boşunaymış. Yola çıkınca gördüm ki aslında ben baya cesur biriymişim. O yüzden kimse ben yapamam demesin. Herkes herşeyi yapabilecek güçte ve cesarette. Sadece mevzu kendini soğuk suya bırakmakta. Bir süre sonra vücut soğuğada alışıyor ve yüzmenin keyfini çıkarıyorsun.

 

instagram.com/dunyaninduraklari

İsim : Bengi
Yaş : 27
Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek insanı inanılmaz özgür hissettiriyor. Yoldayken her an programım değişebiliyor bu yüzden tek başıma seyahat ettiğim için canım ne istiyorsa onu yapıyorum. Aynı zamanda kendini de öğreniyorsun. Çünkü tek başınasın ve hiç olmadığı kadar kendini dinlemeye başlıyorsun. Bu sayede değişiyorsun, dönüşüyorsun.

Nerelerde konaklıyorsun?
Bir ülkeyi iyi tanımak istiyorsan o ülkenin insanlarıyla tanışman, kaynaşman lazım. Bu yüzden Couchsurfing kullanarak insanların evlerine misafir olmayı tercih ediyorum. Bazı ülkelerde bulmak zor oluyor o zaman ucuz hostelleri tercih ediyorum. Bu aralar keşke çadırım olsa diye düşünmeye başladım, bakalım 🙂

Bu cesaret nereden geliyor?
Yola çıkmak çok uzun zamandır hayalimdi ve evimin kanepesinde öylece oturup hayatın geçmesini izleyemezdim. Bu düşünce sayesinde yola çıkma cesareti buldum. Yoldayken hem iyi hem kötü tecrübeler yaşıyorsunuz. Bazen dibe vurduğunuz anlar oluyor ama geçiyor, o tepeyi aştığınızda nefes kesici manzaralarla veya altın kalpli insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu da bana devam etme cesareti veriyor.

 

instagram.com/durmakesfet

İsim : Ezgi Demiralp
Yaş : 25

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Özgürlük! Alınan hızlı kararlar, kafana göre hareket etme, yepyeni insanlarla tanışma, macera, heyecan!

Nerelerde konaklıyorsun?
Kimi zaman hostelde, kimi zaman airbnb den kiraladığım odada, kimi zaman çadırda, kimi zaman ise couchsurfingte hem yerel insanlarla tanışıyor hem de ücretsiz kalabiliyorum.

Bu cesaret nereden geliyor?
Seyahat etmek benim için bir tutku, bağımlılık! Yol boyu o kadar güzel maceralar yaşayıp yeni insanlarla tanışıyorsunuz ki. Yaşadıklarınız sizi daha da cesaretlendiriyor. Hayat gerçekten çok kısa, ertelemeyin, anı yaşayın, yola çıkın. Birilerine ilham olmak, cesaret vermek ve bunların geri dönüşünü almak beni çok mutlu ediyor. Daha da cesaretleniyorum.

 

instagram.com/gezginyogini

İsim : Burcu Tunca
Yaş : 32

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek kendini keşfetmek, kendinle yakınlaşmak ve yepyeni arkadaşlara açık olmak demek. Herkesi hayatında kısa bir süre de olsa deneyimlemesi gereken, yaşamını farkında devam ettirebilmek için iyi bir öğretmen aslında.

Nerelerde konaklıyorsun?
Gezdiğim ülkeye göre çok değişiyor nerelerde konakladığım. Ashram, manastır, Guesthouse, Hostel… Komünde, dağda, doğada, şehirde şartlar çok farklı, uyum sağlamak gerekiyor.

Bu cesaret nereden geliyor?
Bunu yapabilecek güç her birimizde var zaten, önemli olan kararlı olup korkulacak birşey olmadığı görmek.

 

instagram.com/hgsener

İsim : Gül Şener
Yaş : 19

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Güçlü hissediyorsun, özgürsün, gerçekten özgürsün. Kimseye hesap verme, soru sorma derdi yok. Gerçi yalnız gezince yalnız kalmak en son şey oluyordu benim için. Günde ortalama 5-6 kisiyle tanışıp beraber geziyordum. Şu an dünyanın her tarafında kapısını çalabileceğim insanlar var. Yalnız gezmedigim seyahatlerde bu mümkun olmuyor. Ve en önemlisi büyüyorum.

Nerelerde konaklıyorsun?
Şehirlerde ilk seçenegim couchsurfing oluyor, eğer olmazsa kamp kuruyorum sakin bir yere. Doğa ise her gece kamp. Tabii bazen otostopta tanıştığım insanların evlerinde, otellerinde konakladığımda oldu.

Bu cesaret nereden geliyor?
Bu cesaret nerden geliyor gerçekten bilmiyorum. Kendimi tanığımdan beri böyleyim. Pek söz de dinlemem. Kötü mü? Hayır. Birçok insandan da güçlü olmamı olgun olmamı sağladı. Sadece hayal ediyorum ve uğrasıyorum, arkası geliyor zaten.

 

instagram.com/intothedreams

İsim : Büşra
Yaş : 22

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek kulağa ürkütücü geliyor. Ya böyle olursa, ya başıma birşey gelirse, ya kaybolursam vs. Ama tüu soru işaretlerinin yok olmasını sağlayan tek şey bu deneyimi yaşamak. Ben ilk kez yurtdışına çıktığımda başka bir ülkede tek başıma yaşamak amacındaydım. Havaalanında kontrolden geçip son kez aileme el salladiktan sonra tek başınaydım. İtiraf etmeliyim aklımda binlerce tedirgin edici soru vardı. Ama uçaktan inip hayal ettiğiniz yerde gerçekten olduğunuzda, o anı yaşadığınızda korkularınız yok oluyor. Bir şekilde yolunuzu buluyorsunuz. Ve sonra bakıyorsunuz ki korkulacak birşey kalmıyor. Başka birine ihtiyacınız olmadan tek başına başarabildiğinizi farkediyorsunuz.

Nerelerde konaklıyorsun?
– Yurtdışında tercihim hostellerden yana oluyor. Ama Türkiye’de ilk tercihim her zaman çadır 🙂

Bu cesaret nereden geliyor?
– Aslında bir fikrim yok, bazen geçmişe bakınca ben de “nasıl basarmışım?” diyorum ama sanırım en büyük etken doğa sevgisi ve deneyim. Yaşadıkça, deneyimledikçe başarabileceğimi görüyorum ve daha fazlası için yola çıkıyorum.

 

instagram.com/lakuntekulte

İsim : Selin Külte
Yaş : 22

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek o kadar güzel bir his ki… Kimse sana karışmıyor. Hiç kim de bunu neden nasıl yaptın diyemiyor. En güzeli bu. Kendini olabildiğince keşfedebilmek. Bundan daha güzeli var mı?

Nerelerde konaklıyorsun?
Genellikle çadır da kalıyorum. Ara ara hostel. Ama çadırda geçirdiğim zamanları hosteldeki zamanlarıma değişmem.

Bu cesaret nereden geliyor?
Cesaret sonradan kazanılmıyor. İçinizde var olmalı. Önemli olan ise cesareti keşfedebilmek. Çevremdeki insanların ilk dönemlerde beni yadırgayıp şu an da en büyük destekçim olmaları da sonu olmayan bir serüvene itmiyor değil.

 

instagram.com/selda.ki

İsim : Selda Cakal
Yaş : 26

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Adında yalnızlık geçtiği için ürkütücü geliyor tabii ama aslında yalnız gezerken hiç de yalnız değilsin. Tek başına yolda olan birine yardım etmek isteyen insanlarla dolu dünya yada senin gibi hayalperestlerle. Özgürsün bir kere ötesi yok. Ben ve keyfim ne istersek onu yapıyoruz.

Nerelerde konaklıyorsun?
Şuan bu soruyu Arnavutluk’ta Vlorë Plajı ‘na kurduğum çadırdan cevaplıyorum. Outdoor yaşamı seviyorum ama Couchsurfing‘de olmazsa olmaz. Hem yerlilerle tanışıyorum,  hem de temizlik, çamaşır gibi temel ihtiyaçlarım giderilmesi için yardımcı oluyor.

Bu cesaret nereden geliyor?
Kaynak bizzat benim. Benim gibi otostopla geziyorsanız ihtiyacınız olan şey kendiniz. Hem kendime, hem insanlara güvenmeyi öğrendim yolda. Kendi başımın çaresine bakmayı öğreniyorum, etkileniyorum kendimden:) Nasıl mı başardım? Kimseyi dinlemedim kendimden başka. Özellikle hiç çadırda kalmamış, otostop çekmemiş, seyahat etmemiş yani hiç yola çıkmamış olanlar yok mu felaket tellalları:) Hayallerim var benim…

 

instagram.com/yabandabirdeli

İsim : Güntülü Yalçın
Yaş : 25

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek dünyayı sen döndürüyormuşsun gibi bir his. Her gün yeniden üzerinde bulunduğun dünyaya ait birşeyleri keşfedip, keşfettikce dönüşüne ayak uydurmak gibi. Zamanla onun sana ayak uydurması gibi birşey 🙂

Nerelerde konaklıyorsun?
Sürekli çadırda konaklıyorum

Bu cesaret nereden geliyor?
Cesaretlik bir durum yok. Şehirlerde onlarca tecavüzcü, bebek katili arasında yaşamaktan korkmayan kadınlar biz doğada yaşayan kadınlardan çok daha cesaretli bence. Doğadan geliyoruz, insan evinden korkar mı? Korkmaz. Evini doğa kabul edince korku kayboluyor.

Bir zorluğu zaten yok istediğin zaman yemek yiyebilmek, su içebilmek bile bir lükstür. Lükslerden vazgeçince bütün bunlar kendiliğinden oluyor. İnsan vücudunun dayanamayacaği cok az acı var 🙂

 

instagram.com/yagmur_aratt

İsim : Yağmur Arat
Yaş : 25

Yalnız gezmek nasıl bir his?
Yalnız gezmek kendini keşfetmek benim için. Kendimi ve dünyayı keşfederken çok güzel hissediyorum.

Nerelerde konaklıyorsun?
Genelde hep couchsurfing kullanıyorum, bulamazsam ve çadırım varsa çadırda konaklıyorum. Çok nadirde hostel tercih ediyorum ama mesela dünya turu süresince yaklaşık 3 ayda sadece bir kere kaldım.

Bu cesaret nereden geliyor?
İstanbul’da kalıp monoton hayatıma devam etmeyi düşünmek, yıllarca kendimi aynı yerde görmek bana çok ağır geldi. Sanırım cesaretimde buradan geliyor. Çalışırken ve şehirde yaşarken kesinlikle çok daha mutsuzdum. Şu an her gün belirsizliklerle daha mutluyum, zorluklarıyla güzellikleriyle…

Editörün notu

Kadın, erkek farketmeksizin insan olarak hepimizin yola çıkmak ile ilgili kaygıları var. Yalnız herşey ilk adımı atana kadar. Gerçekten istiyorsan yaparsın. Korkma, üşenme, yola çık!Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Son yorum
  • da ayrı demek için yazdım, şu internet adresindekinden bahsediyorum, ayıramıyorsan almayacaksın kardeşim alan adını haha 😀 şaka yapıyorum yolun açık olsun iyi gezmeler

YORUM BIRAKIN