Sonbahar Kampı Yapmak için 10 önemli neden!

Yaz sıcaklarını geride bıraktığımız bu günlerde artık kamp yapmanın rengi değişiyor.  Sonbaharın muhteşem altın tonları, kavruk portakal kabuğu rengi ve ateşli kırmızıları ile yarattığı manzara Sonbaharı kamp yapmak için en büyüleyici mevsim haline getiriyor. Sonbaharda Kamp benim en sevdiğim sezon. İşte size Sonbahar Kampı yapmak için 10 neden ve bazı bonus bilgiler;

Sonbaharda Kamp

1. Serin günler

Uykulu gözlerle gün doğumuna bakıp, sıcak bardağınızla ellerinizi ısıtırken, sabahın taze ve serin havasına nefesinizin buğusunu bırakabilirsiniz. Sonbahar Kampı ‘nda sabah içeceğiniz kahve ya da sıcak çikolatanız bu yeni uyanan ve serin Sonbahar sabahında ki kadar lezzetli olmayacaktır hiç. Isıya uygun doğru ekipman ve giysilerle sonbahar kampınız , yazın nemli ve sıcak kamplarına göre çok daha konforlu geçecektir.

2. Güzel bir gece uykusu

Yaz günlerinde güneş ve ısı erken saatlerde yükselmeye başlar ama sonbaharın serin ve taze sabah havası, geç doğan güneşi sizi bunaltan bir çadırda uyanmaktan kurtarır ve uykunuzu biraz daha almanıza olanak sağlar. Güzel bir gece uykusundan sonra kuş cıvıltıları ve sonbaharın büyüleyen manzarasının seyrine dalmak güne başlamanın en güzel şeklidir. Sonbaharda kamp romantiktir.

3. Uygun fiyatlar

Kamp alanlarında çadır kurmayı sevenler için yüksek yaz sezonu fiyatları artık geride kalmış olur. Yaz yoğunluğu da azalacağı için dilediğiniz gibi uygun fiyata kamp alanı bulma şansınız artar. Kalabalığın olmadığı bu yerlerde huzur ve sakinliği yaşayabilirsiniz.

4. Sineksiz, böceksiz günler

Soğuk sonbahar havaları, böcekleri daha sıcak iklimlere doğru yönlendirir. Böylece ormanlık kamp alanları sivrisinek ve böceklerden arınıp çok daha rahat bir hale gelir. Ancak yine de her ihtimale karşı böcek ilaçlarınızın yanınızda olmasında fayda vardır.

5. Filtreye ihtiyacınız yok

Sonbaharda doğanın renkleri birbirine karışır, ağaçların üzerinde her tonu görebilmeniz mümkündür ve fotoğraf çekmeyi seven kampçılar için bu mevsim her bir kareyi ölümsüzleştirmek isteyecekleri renkler geçidine dönüşür. Sonbaharın kendi instagram filtreleri vardır 😉 nofilter fotoğraflar çekmeye hazır olun.

6. Ferah kamp aktiviteleri

Kampta aktif olmayı ve hareketli zaman geçirmeyi sevenler için Sonbahar en uygun mevsimdir. Yürüyüşlerinizde yazın olduğu gibi sıcaktan bunalma ve terleme gibi sıkıntılarınız olamayacaktır ve bu mevsimde hala buna rağmen kat kat giyinmenize gerek kalmayacaktır. Ne çok sıcak ne de çok soğuktur, yürüyüşleriniz, dağ bisikleti turlarınız, balık tutma ve hatta eğer şanlıysanız yüzme aktivitelerinizde sizi zorlamayacaktır.

7. Sonbahar Kampı ve Hasat zamanı

Sonabahar birçok meyvenin hasat zamanıdır. Kampa giderken yolda bir meyve bahçesinde durup, marketten yiyecek almak yerine sepetinizi taze meyvelerle doldurabilrsiniz. Bölgelerinde yiyecek aramayı sevenler ve meraklıları için de doğru mevsimdir. Mantar toplamak ve orman meyveleri aramak için turlara çıkabilirsiniz. Elbette hangi mantarları toplamanız gerektiği ve hangilerinin zehirli olacağı ile bilgilere sahip olmalısınız.

8. Kamp ateşi için doğru zaman

Kamp yapmanın en güzel yanlarından biride ateş başında vakit geçirmektir. Hem görsel , hem de yemekler için ateş, kampın vazgeçilmezidir. Sonbaharda hava serin ve orman yangınları riski daha azdır. Ayrıca yıldızlar altında battaniyeye sarılıp , çatırdayan ateşin sesini dinleyebileceğiniz kadar da serindir. Elbette ateşinizi kurallara uygun yakmaya dikkat ederek.

9. Yıldızlar

Bazı yıldız takımları sadece yılın belli zamanlarında gözlemlenebilirler. Sonbahar en bilindik yıldız takımlarını gözlemlemek için en doğru zamandır. Güneş battığında kafanızı yukarıya kaldırıp Büyük ayı ve Oriyon takım yıldızını görebilirsiniz. Yola çıkmadan bu takım yıldızları ile ilgili biraz bilgi edinmek gözleminizi ve seyrinizi çok daha anlamlı bir hale getirebilir.

10. Sonbahar sendromundan kurtulun.

Günlerin kısalması, tatil günlerinin sona ermesi ve soğukların başlayacak olması duygusu birçok insanın, sonbaharı korkutucu ve depresyon mevsimi olarak görmesine sebep olur. Tam da bunun tersini kendinize ispatlamak, yazın bunaltan ve nem içinde günlerinin aksine bu ferah mevsimin serinliğini ve huzurunu hissetmek için sonbaharda kampa çıkmalısınız. Güneşli bir günü yakaladığınızda, yıldızlar görününceye kadar bir tepede oturup hem D Vitaminini vücudunuza yedirip, hem de özgürlüğün o ferahlatan duygusuyla sonbahar sendromundan kurtulabilirsiniz.

Yazımı Sonbahar Kampı için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerden birkaç ipucu ile bitiriyorum;

  • Soğuk ve sert yüzey ile aranıza konfor ve daha fazla ısı sağlaması açısından mat ya da bir hava yatağı
  • Sonbahar derecelerine uygun, sizi rahat ve sıcak tutacak bir uyku tulumu
  • Yağmur ihtimaline karşı yanınıza masa ya da kart oyunları alabilirsiniz, tente altında eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Tabii tek başına kendinizi dinlemeye çıkmadıysanız 😉
  • El feneri ve kafa lambanızı almayı ihmal etmeyin ve yedek pilleri. Sonbaharda hava çok daha erken kararır ve karanlıkta kamp yapacağınız zaman fazlalaşır.
  • Yanınıza farklı hava koşulları için içlikler ve yağmurluk almayı unutmayın. Böylece ihtiyacınız halinde farklı şekillerde giyinip her türlü duruma hazırlıklı olabilirsiniz.

Ayrıca Sonbahar Kampı ‘na giderken montunuzun cebinde geçen seneden kalan biraz nakit bulma şansınız da var 😉

Son olarak Sonbahar malum yağmur mevsimi, Yağmur’da Kamp Yaparken Dikkat Edilecekler konusunda bilgilenmek için buraya alayım sizi!

Son yorumlar
  • MERHABA. GÖRSELLERDEKİ KAMP ALANLARI TÜRKİYE’DE Mİ YOKSA YURTDIŞINDA MI ? TÜRKİYE’DEKİ BU TARZ YERLERİ YAZARSANIZ BİZLER DE BİLGİ SAHİBİ OLUP, UFKUMUZU GENİŞLETEBİLİRİZ SAYENİZDE.

YORUM BIRAKIN