Ağaç Altında Kamp Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadırınızı kurdunuz, kamp alanını keşfettiniz, günlük aktivitelerinizi tamamladınız ve akşam güzel bir uyku için hazırsınız. Güneşten, sıcaktan veya yağmurdan korunmak için çadırınızı bir ağacın altına kurdunuz. Bu noktaya kadar hiçbir problemle karşılaşmadınız. Akşam uykuya daldınız. Ama o da ne? Uykunuzun en güzel yerinde büyük bir gürültü duydunuz. Artık çadırda tek değilsiniz. Ağaç altında kamp yapmanız sebebi ile yukarıdan düşen bir dal parçası da size eşlik ediyor. Bu gibi aslında son derece tehlikeli bir senaryoyla karşılaşmamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Ağaç Altında Kamp

1. Mümkünse Ağaç Altına Kamp Kurmayın

Özellikle ormanlık bölgelerde ağaçlar her zaman tehlikeye neden olabilirler. Özellikle de ormancılar arasında dul bırakan olarak adlandırılan ölü dallar yaralanmanıza hatta ölmenize neden olabilirler. Yine de yağmurdan korunmak veya doğrudan güneş almamak için ağaç altını tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu uygulama çok önerilmemekle beraber etrafınıza dikkat ederseniz ağaç altına da çadır kurabilirsiniz.

2. Çevrenizi İnceleyin

Eğer çadır kuracağınız ağacın altında veya çevresinde fazla sayıda ağaç dalı varsa, o ağaç oldukça yüksek bir risk faktörüne sahiptir. Yerde bulunan ölü dallar, ağacın üst kısımlarında ölmüş ve düşmeyi bekleyen dalları işaret etmektedir. Ağacın gövdesinde herhangi bir eğilme varsa bu da olası bir dal düşme olayını işaret edebilir. Bu nedenle kamp alanına yerleşmeden önce yerde neler olup bittiğine dikkat etmelisiniz.

3. Ağacın Gövdesini İnceleyin

Ağaç gövdesini incelmek özellikle de kavak ağaçları için oldukça önemlidir. Bir kavak ağacının gövdesinde herhangi bir pençe izi ya da insan yapımı iz varsa, bu o ağacın güvenilirliğini oldukça azaltacaktır. Kavak ağaçları gövdelerine herhangi bir yara aldıkları zaman bitki hastalıklarına karşı oldukça dirençsiz olurlar. Gövdelerinde yer alan açıklılar, bitki virüslerinin ağaca bulaşmasına neden olarak ağacın gövdesini zayıflatır. Dışarıdan güçlü ve devrilemeyecek gibi görünen bir kavak ağacı aslında içeriden çürümüş olabilir. Bu durumda da ağacın dallarının veya bütün gövdesinin düşmesi oldukça olasıdır.

4. Kökleri İnceleyin

Ağaç altında kamp yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ağacın kök kısımlarına doğru kafaya benzeyen çıkıntılardır. Bu çıkıntılar farklı renk ve şekillerde olabileceği gibi genellikle ağacın doğal bir uzantısı olarak görünmektedir. Ağaçların köklerine doğru oluşan bu çıkıntılar, ağacın bir bitki enfeksiyonu kaptığının göstergesi olabilir. Aynı zamanda kavak ağacında bu çıkıntılar bir bakteri türü nedeniyle ortaya çıkmakta ve ağacı içeriden çürütmektedir. Çıkıntılar birçok ağaç türünde meydana gelebilir. Köklere yakın olan bu oluşumları fark ederseniz, olası bir kazadan korunmuş olursunuz.

5. Ağaçtaki Toz Görüntüsüne Dikkat

Ağaçların gövdelerinde toza benzer bir görüntü oluşabilir. Bu görüntü aynı zamanda hasar görmüş bir duvara da benzetilebilir. Gövdede bu gibi bir oluşum genellikle tahta kurusu veya yaban arılarını işaret etmektedir. Tahta kuruları ağacı güçsüzleştirerek devrilmesine neden olabilir. Yaban arıları ağaç için bir tehdit oluşturmasa da sizi tehdit olarak algılayarak saldırıya geçebilir.

6. Ağacın Köküne Yakın Mantar Oluşumu

Çıkıntılarda olduğu gibi mantarlar da ağacın kökünün zayıfladığını işaret edebilir. Her mantar türü ağaçlara zarar vermese de küf gibi görünen ve yoğun olarak kökte yer alan mantarlar hem ağaçlar hem de sizin için tehlike yaratmaktadır. Çadırınızı ağacın altına kurmadan önce kökteki mantarları incelemeniz faydalı olacaktır.

7. Hava Koşullarını İnceleyin

Ağaç altında kamp kuracağınız zamanlarda fırtına bekleniyorsa ağaçlardan uzak durmak mantıklı olabilir. Kökleri ne kadar güçlü olursa olsun fırtınanın şiddetini ve ağaçların dayanıklılığını tahmin etmek mümkün değildir. Hafif yağmurda bir problem olmasa da rüzgar hızı arttıkça ağaçların devrilme ve dalların kopma olasılığı oldukça artmaktadır. Bu nedenle kamp kuracağınız ağacı seçmeden önce hava durumunun nasıl olacağını da incelemeniz gerekmektedir. Özellikle ağaçlarda biriken yoğun karın çadırın üstüne düşmesi ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

 

Bol ağaçlı bir ormanda güzel bir kamp geçirmeniz dileği ile…Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Son yorumlar
  • Yıldırım düşme tehlikesi nedir ? Ağaca yıldırım düşme videolarını görüyoruz. Bu riski var mı ?

  • Meyve ağacı ise de kamp kurmak tehlikeli olabilir. bilhassa bir ayı ailesinin beslendiği bir elma ağacı olmamalı mesela 🙂

YORUM BIRAKIN