Kamp yapmak için büyük hevesle beklediğiniz haftasonu yağmura mı denk geldi? Evet, konumuz yağmurda kamp yapmak… Kampa başladığım ilk günlerden biriydi. Bütün gün karanlık gökyüzüne bakarak “umarım yağmaz” diye geçiriyordum içimden ama 16:00’da ulaştığım kamp yerinde akşam 17:00 ‘de başlayan sağanak yağış 22 saat sürünce yağmurda kamp nasıl oluyormuş gördüm. Gerçi hiç şikayet etmedim, bilakis çok eğlendim. Ateş yakamadığım için akşam yemeğinin hakkını veremedim. Geceyi çadırda kurabiye ile geçirdim. Aç da kaldım hazırlıksız olduğum için ama pişman değilim 🙂

Yağmurda kamp yapmaktan kurtulmak için ilk seçeneğiniz yağmur ihtimali olduğunda yola çıkmamak olabilir 🙂 Ben riski alıyorum, “yağmur da yağsın gerekirse, berekettir” diyorsanız şu konulara dikkat;

Yağmurda Kamp

1. Yanınıza tente alın

Yağmurda çadırın içinde olmak çok zevkli ama saatlerce durmak sıkıcı olabilir, dolayısı ile yağmur ihtimali varsa yanınıza tente veya benzeri bir muşambayı ağaçlar arasına gererek yağmurun keyfini sürebilirsiniz

Not : Tente altında gaza gelip ateş yakmayın, zarar verebilirsiniz.

Yağmurda kamp

2. Çöp poşeti bulundurun

Farklı boylar çok iyi olur. Hem eşyalarınızı, hem de kendinizi ıslanmaktan korursunuz. Ben kafama çöp poşeti geçirmem demeyin, sağanak yağış altında battal boyu kesip yağmurluk yaptığınız zaman günü kurtarırsınız.

3. Su geçirmez kıyafetler

Günümüz teknolojisinde her türlü kıyafetin su geçirmezi var. Ayakkabı, pantolon vs.. ama sizde yoksa en azından bir yağmurluk da iş görür. Özellikle pamuklu asla giymeyin. Hem suyu emer, hem de geç kurur.

4. Kendinizi sıcak tutun

Islandığınızda şansınızı çok zorlamadan mümkün olduğunca hızlı şekilde kuru bir yere geçin. Çadıra mesela, ve kurulanın. Özellikle saçlarınızı kurulayın. Yağmurun heyecanı ile üşüdüğünüzün farkına varmayabilir ve hasta olabilirsiniz. Kimse hem yağmur altında, hem de hasta olmak istemez.

5. Odunlarınız kuru olsun

Yağmur ihtimali varsa gün içinde topladığınız odunların üstünü poşet, çöp poşeti vs. ile örterek koruyun. Hafif yağmurda ateşin başında oturmanın keyfi çok başkadır. Sağanak yağmur yoksa ateşiniz sönmeden devam edebilir.

6. Oyunlar önemli

Yağmuru dinlemekten sıkılırsanız ve çadırın içine tıkılıp kaldıysanız;  yanınıza scrabble, iskambil kağıdı gibi oyunlar alarak vakit geçirebilirsiniz.

7. Gazete kağıdı

Hafif yağmurda çıralar ve küçük dallar ıslanmışken, hızlıca tutuşacak kağıt olması işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

8. Yağmuru suya çevirin

Kaldığınız yerde ihtiyaç varsa, tentenizden akan suyun altına koyacağınız bir şişe, kap vs. size içme suyu olarak dönecektir.

9. Yıldırıma dikkat

Türkiye’de çok fazla rastlanmıyor ama siz yine de önleminizi alın. Bulunduğunuz çevrede daha alçak bir konumda olmaya çalışın ve uzun, büyük ağaçların altından uzak durun.

10. Çadırınızı nereye kurduğunuza dikkat edin

Eğimli yerler, su yolları, çukur yerler yağmur zamanı hem tehlikelidir, hem de çadırınızın su almasına sebep olabilir. Dikkat edin, su içinde uyanmayın.

11. Abur cubur iyi gider

Yağmura yakalanıp ateş yakamıyorsanız, veya pişirme imkanınız yoksa, açlığa birebir gelir. Yağmur ihtimali varsa mutlaka yanınızda bulundurun.

12. Keyfini çıkarın

Ne yaşarsanız yaşayın, tadını çıkarın.

 


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorumlar
  • göktaşı yağmuru yerine dolu ile karşılaştıktı inönü yayalasında ama o bile keyfimizi kaçırmadı yıne kampımıza devam ettık

YORUM BIRAKIN