Sülüklü Göl Gezisi – Bolu

Sülüklü Göl yola çıktığımdan beri adını oldukça çok duyduğum yerlerden biriydi. Çok popüler ve kalabalık yerleri normalde pek tercih etmediğim için uzun zamandır erteliyordum. Mevsim kış olunca ve gittiğim Sinekli Yaylası, Yedigöller, Koca Yayla gibi yerlere de yakınlığını görünce uğramadan geçmek ayıp olur diye düşündüm. İyi ki de uğramışım. Kış ayları ve hafta içi olunca tek başına olduğum Sülüklü Göl harika doğası ile gerçekten büyüleyiciydi.

Sülüklü Göl Hakkında

Sülüklü Göl Bolu

Sülüklü Göl Bolu

Göl 1700’lü yılların başında tektonik haraketler sonucundaki çökme ile oluşmuş. En derin yeri göl dolu iken yaklaşık 35 metre civarında. 1100 metre rakıma sahip ve 38’i endemik olmak kaydı ile 400 üzerinde bitki türünü barındırıyor. Adını göl içinde bulunan sülüklerden almış olmasına rağmen zaman içinde kontrolsüzce göle bırakılan balıkların yemesi nedeni ile şu an sülük bulunmamaktadır.

Çökme sebebi ile oluşmasından dolayı gölün tabanında 183 adet dikili ağaç gövdesi vardır. Yaz sonu suyun az olduğu dönemde giderseniz 300 yıldır suyun içinde çürümeyen bu ağaçların oluşturduğu ilginç manzarayı görebilirsiniz. 24 yıl boyunca yaban “hayatı koruma alanı” olarak konumlandırılan Sülüklü Göl, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak halka açılmıştır. Çok titizlikle korunması gereken bir doğaya sahip olmasına rağmen halka açıldıktan sonra ve halen oldukça kirletilmiş durumda maalesef.

Çevreleyen ormanlarda ceylan, karaca, boz ayı, tilki, kurt, yaban domuzu, ağaç kurbası, atmaca, yaban kedisi gibi hayvanlar bulunmaktadır. Geceleri bu konuda dikkatli olmak ve yaban hayatı kurallarına uymak lazım. (hayvanlardan korunma yöntemleri için buraya tıklayabilirsiniz!)

Sülüklü Göl ‘e nasıl gidilir?

İstanbul’dan yaklaşık 200km uzaklıkta bulunan Sülüklü Göl ‘e 3 saatlik bir yolculukla ulaşılabiliyor. Sırası ile Sapanca, Sakarya, Akyazı ve oradan Dokurcun Beldesi içinden geçtiğinizde tabelalar zaten sizi yönlendiriyor. Alış-veriş için de burası son nokta.  Anayoldan ayrıldıktan sonra yaklaşık 9 km dar ve virajlı bir yoldan sonra göle ulaşabiliyorsunuz. Toprak yol aşırı yağış ve karlı durumlarda normal araçlar için uygun olmayabilir, dikkatli olmak lazım.

Sülüklü Göl ‘de ne yapılır?

Tabiat Parkı olduğundan beri kamp sevenlerin tercih ettiği bir konum haline geldi. Maalesef bilinçsiz ziyaretçiler sebebi ile son yıllarda oldukça kirletişmiş olduğunu görmek çok üzücü. Belediye’nin bu konuya bir el atması iyi olacak gibi görünüyor. Tercih edilen mevsim yaz olursa oldukça kalabalık olacaktır. Benim önerim sonbahar ve kış sezonu olur.

Çevresinde bulunan Açelle yaylası, Kırca yaylası, Çilekli yaylası gibi yerler ziyaret edilebilir. Hatta güzel yürüyüş rotalarını takip ederek gölü yukardan görme şansınız da var.

Vaktiniz var yine civarda bulunan Çubuk Gölü Tabiat Parkı’nı ve Akyokuş’ta bulunan Karamurat Gölü ‘ne de gidebilirsiniz.

Sülüklü Göl Bolu

Sülüklü Göl Bolu

Ayrıca Gölün döküldüğü Tavşansuyu Deresi ‘nde yaşayan Kırmızı Benekli Alabalığın bel ağrısı, kanser, damar sertliği, ülser gibi çeşitli mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiğine inanılıyor. Merak edenler buraya tıklayabilir 🙂 Yalnız Sülüklü Göl’de balık avı kesinlikle yasak.

Sülüklü Göl ‘de kamp yapacakların uyku tulumu başta olmak üzere iyi bir ekipman ile gitmeleri uygun olacaktır. Her mevsimde geceleri oldukça soğuk oluyor. Eğer ateş olmadan kamp olmaz diyenlerdenseniz mutlaka daha önce ateş yakılmış yerleri tercih edin. Odun için göl çevresinde orman içinde biraz dolaşmanız gerekebilir. Uğraşmak istemiyorsanız ana yoldan ayrıldıktan sonra yol üstündeki mekanlardan birinde kamp ateşi için odun satışı var.

Fotoğraf çekmek, doğa ile başbaşa olmak, trekking ve güzel manzaraya karşı keyifli zaman geçirmek için ideal bir yer diyebiliriz.

Sülüklü Göl ‘de Ne var, Ne yok?

Sülüklü Göl Bolu

Sülüklü Göl Bolu

 • Göl çevresinde konaklama, otel vs, YOK
 • Tabiat Parkı girişinde tuvalet var ama YOK diye düşünebilirsiniz
 • Cafe & Restoran YOK (göle ulaşmadan önce yol üstünde bulmak mümkün)
 • İnternet ve telefon YOK
 • İçme suyu için girişte çeşme VAR
 • Harika bir manzara VAR
 • Güzel yürüyüş rotaları VAR
 • İstediğiniz yerine kamp kurma imkanı VAR
 • Ateş yakma imkanı VAR (ateş yakılan yerleri tercih edin lütfen)
 • Odun için biraz dolaşmanız gerebilir ama VAR

Gerisi için keyfini çıkarmak size kalmış 🙂

Sülüklü Göl Bolu

Sülüklü Göl Bolu

 


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

 

 

Son yorumlar
 • iki gün önce sülüklü göle gitmek için yola çıktık.navigasyon iki farklı rota gösterdi, ikisini de denememize rağmen son 6-7 km’de ford c-max ile çıkamadık. aracın altını bir kaç kez vurduktan sonra denemelerden vazgeçip abant’ta kamp kurmak zorunda kaldık. yüksek bir araçla gidilmesii tavsiye ederim.

 • Sülüklü göl muhteşem görünüyor mutlaka görmem GEREK.YEDIGÖLLERDeki gıbı bıraz yakinlarinda pansiyon VS.Hiç bulunmuyor mu merak ettim teşekkürler

YORUM BIRAKIN