Rüzgarlı Havada Kamp Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sert Rüzgarlı Havada Kamp yapmak biraz zor olabilir ama bana sorarsanız çok keyifli. İlk rüzgarlı havada kampımı Tarakya Bölgesi Çilingoz ‘da yapmıştım, kumsalın ortasına kurduğumuz çadırı güzel sabitleyemediğimiz için sabaha kadar 8 şeklini almıştı 🙂 Çadır zaten vasattı ama yine de 7 yıl önce başladığım ilk kamplarımda güzel anılar biriktirmiştim. Sonra 3. çadırım Marmot Limelight ile  Çatalca’da orta derecede rüzgara denk gelmiştim, destekleri gerince canavar gibi durmuştu çadır. İnanılmaz keyifli bir deneyimdi. En çok rüzgara ise Spil Dağı’nda denk geldim. Manisa’yı tepeden izleyeceğim diye ısrar edince manzaralı yere kurduğum çadır kayalık zemin sebebi ile iyi sabitleyemeyince sabaha kadar beşik gibi sallandı. Gece 2 defa uçma tehlikesi geçirsem de güzel bir macera oldu.

Sert Rüzgarlı Havada Kamp Yaparken Dikkat Edilecekler

Sert rüzgarlı havada kamp severlerin ideal kamp havası olmayabilir ama olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olmak, seyahat planı öncesinde dikkat edilmesi gereken birkaç küçük detayı hatırlamak ve makalemizdeki ipuçlarını değerlendirmek, seyahatinizin sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır. Sert rüzgarlı hava koşullarının seyahatinizi mahvetmesine izin vermeyin, rüzgarlı havada kamp nasıl yapılır öğrenin 🙂

Hava Durumunu Takip Edin!

Sert rüzgarlar, yaklaşmakta olan kötü hava koşullarının habercisi olabilir. Kamp seyahatiniz öncesinde, planlanan kamp bölgesinin hava durumunu mutlaka kontrol edin. İlgili bölgeye yaklaşmakta olan yağmur, dolu ya da daha şiddetli hava koşulları olup olmadığına bakın ve seyahatinizi havanın durumuna göre planlayın ya da gerekli durumlarda iptal kararı alın. Planınız sadece rüzgarlı havada kamp ile bitmeyebilir.

 

Kampınızı Kurmak İçin Açık Alanları Tercih Edin!

Kamp sırasında hava koşullarının değişmesi durumunda kampınızı açık alanlara taşımak akıllıca olacaktır. Çadırınızı kurduğunuz bir ağaç altında, asi bir bora rüzgarının kırdığı dallardan zarar görme istemezsiniz ya da rüzgarın taşıdığı yağışla gelen bir yıldırımın sizi bulmasını… Kısa çalılıklar, rüzgarın sert etkilerinden çadırınızı korumanıza yardımcı olur. Ağaç, kaya altı ya da rüzgarın taşıyabileceği dallar ve sert cisimlerden uzak, bodur çalılıklarla korunmuş alanları tercih edin. Rüzgarlı havada kamp yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ağaçlarıdaki zayıf dallardır.

 

Gözlerinizi Koruyun…

Rüzgar fırtınası; sadece dallar, çalılar ya da sert cisimleri taşıyarak tehlike oluşturmaz, aynı zamanda kum, toz ve kirleri de taşır… Sert rüzgarlarla adeta bir kum fırtınasına dönecek hava koşulları özellikle gözlerinize zarar verir. Sert rüzgarlı havada kamp yaparken vücudunuzu ve özellikle de gözlerinizi koruyun.

 

Mıntıka Temizliği Yapın…

Kamp alanının etrafını rüzgar fırtınası öncesi iyice temizleyin. Rüzgarın, çadırın içine taşıyabileceği ya da havalandırmaya mani olacak yaprak, çalı, çöp gibi her türlü nesneyi kamp alanınızdan uzaklaştırın.

 

Doğru Donanım İle Kamp Yapın

Sert rüzgarlı hava koşullarına en uygun kamp malzemelerini yanınıza alın. Aile tipi çadırlar (odalı çadırlar) sert hava koşullarında güvenli değildir. Sert rüzgarlı hava koşullarına en dayanıklı çadırlar, hacim olarak küçük yüzeyli çadırlardır. Çadır zemininin kapladığı alan ne kadar küçük olursa, sert hava koşullarında dayanıklılığı o kadar yüksek olur.

 

Sahip Olduğunuz Donanımın Özelliklerini Araştırın

Çadır satın alırken, öneri ve derecelendirmeler (numaralarla tanımlanır) önem taşır. Satın alınacak çadırın üzerinde rüzgar dayanıklılık dereceleri vardır. Bu numaraların ne anlama geldiğini araştırın. Eğer mevcut donanımınız sert bir rüzgar fırtınasında sizi koruyabilecek güçte değilse o zaman yeni bir çadır satın almanız güvenli olacaktır.

 

 

Çadırın Cephesini Doğru Konumlandırın

Eğer mevcut çadırınızdan memnunsanız ve değiştirmeyi düşünmüyorsanız, olası bir rüzgar fırtınasında rüzgarın çadırın üzerinden ve etrafından dolanmasına dikkat edin. Bir fırtınanın ortasında çadırınızın adeta bir gemi yelkeni gibi havalanmasını istemezsiniz. Çadırınızı dar uçları rüzgara bakacak şekilde konumlandırın.

 

Varış Saatinizi Ayarlayın

Aniden bastıran bir rüzgar fırtınasının ortasında hava koşullarından korunmak için çok fazla şey yapamazsınız. Ancak varış saatinizi planlamak ve önceden hava hareketlerini takip etmek, fırtına sırasında güvenli alan yaratmak için ihtiyacınız olan zamanı kazanmanızı sağlar. Ortalık sakinken her türlü donanımı organize etmek daha kolaydır.

 

Çadırınızı Doğru ve Eksiksiz Kurun…

Sert rüzgarlar her türlü zayıflığı kendi lehine kullanır bu nedenle çadırınızı ve donanımınızı eksiksiz kurun. Çadırınızı yerine sıkıca sabitleyin. Her bir köşeyi kontrol edin. Kazıkların derin çakıldığından, flapların gergin olduğundan emin olun. Fırtına sırasında sürtünme ile gevşeyen ve serbest kalan flaplar ya da yeteri kadar derin olmayan kazıklar size zor anlar yaşatabilir.

 

Açılı Sabitleme Yapın

Çadırın kazıklarını, toprağa sabitlerken açılı yerleştirmeye dikkat edin. Açılı kazıklar, sert rüzgarlara daha güçlü direnç gösterir. Düz şekilde toprağa sabitlenen kazıklar, kuvvetli rüzgar fırtınasında daha kolay serbest kalırlar. Eğer sıklıkla kamp yapıyor ve rüzgar fırtınası gibi sert hava koşulları yaşıyorsanız o zaman yivli ve rüzgara dayanıklı kazıklar satın almak işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Halat Kullanımını Öğrenin

Outdoor yaşamda kullanılan halatlar, hayat ya da en azından çadır kurtarabilir. Çadırın yağmur siperliğini halatlarla sabitleyerek sert rüzgarlara karşı ekstra güvenli duruş elde edebilirsiniz. Yağmurluğu halatlar aracılığı ile nasıl sabitleyebileceğinizi öğrenin.

 

Çadırın Yağmur Siperliğini Çıkarabiliyorsanız, Çıkarın

Eğer yağmur yağmıyorsa ve yağmayacaksa, ve eğer çıkarılabilir formda ise rüzgar fırtınası öncesi çadırın yağmur siperliğini çıkarın. Yağmur siperliği, rüzgar fırtınası öncesi mutlaka sabitlenmeli ya da çıkarılmalıdır aksi halde rüzgar bu parçayı tıpkı bir uçurtma gibi çadırın içine doğru itecek ve çadır üzerinde ekstra rüzgar gücü oluşmasına neden olacaktır.

 

Tadilatlar İçin Hazırlıklı Olun.

Çadırınızın tamiri için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri yanınızda bulundurun. Dikiş seti, yedek bağlantı malzemeleri… gibi. Özellikle fırtına sonrası kamp yapmaya devam edecek kişiler mutlaka fırtınanın neden olduğu hasarları tamir etmeli ve çadırın güvenliğini sağlamalıdır.

 

 

Ateşten Uzak Durun, Ateş Yakmayın

Kamp hayatının olmazsa olmazı kamp ateşi, olası bir rüzgar fırtınası öncesi uzak durulması gerekenler listesindedir. Güçlü rüzgar uyuduğunu sandığınız bir ateşi yeniden alevlendirebilir. Herhangi bir yakıt tankından uzak kayalık alanlarda kamp yapmadığınız sürece ateş, rüzgar fırtınası öncesi ve sırasında en büyük tehlikelerden biridir.

 

Çadır İçinde Oyalanacak Bir Şeyler Götürün

Rüzgar fırtınası günlük programınızın iptaline ve zaman zaman da tüm günün çadır içinde geçirilmesine neden olabilir. Sıkılmadan zaman geçirmenize yardımcı olacak şeyleri mutlaka yanınızda bulundurun. Kitap okumak, bir şeyler karalamak ya da yazmak zamanın sizden yana akmasını sağlayacaktır.

 

Kabullenin

Rüzgar fırtınasının çadır içindeki yankısı; homurtu, çınlama, ıslık, çarpan çalıların tıkırtısı ve daha benzeri seslerle olacaktır. Bu sesler hem konforlu bir gün geçirmenizi hem de rahat bir uyku çekmenizi de zorlaştırır. Fırtınanın yankılarının bir süreci olduğunu ve fırtına geçince bu seslerin ortadan kalkacağı gerçeğini ne kadar çabuk kabullenirseniz o kadar rahat zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca eğer çadırınız kuvvetli rüzgara dayanıklı malzemeden yapılmış ise bu etkileri daha hafif yaşarsınız. Çadır satın alırken olası bir rüzgar fırtınasında ne oranda dayanıklı olduğunu sorguların…

 

Kamp Seyahatinizi Başka Bir Güne Erteleyin

İdeal olmayan hava koşulları ile karşılaştığınızda gerekli önlemleri alabildiğinizden emin olun ama sizin için uygun olmayan hava koşullarında kamp yapmak için kendinizi zorlamayın. Çadır kurmak kadar onu ne zaman katlayıp eve geri dönüleceğini bilmek de iyi bir kampçının düsturu olmalıdır. Hava koşulları kötüleştiğinde ilk önce orada bulunmanın sizin için güvenli olup olmadığını etüt edin. Kamp bölgenizdeki en güvenli acil durum rotalarını ve varsa bölgede sığınabileceğiniz en yakın barınakların da nerede olduğunu öğrenin…

 

Şimdilik benden bu kadar, doğada kalın…

 

 

Son yorum
YORUM BIRAKIN