Quechua Fresh & Black Çadır – İnceleme

Yaklaşık üç yıl boyunca sadece yaz aylarında çadır kurduğum için 90 TL ‘lik, küçük, 2 kişilik bir çadır ile idare ediyordum. Yılda 1-2 defa çadır kurunca eksiklerini de çok kafaya takmıyorsunuz. Bu doğaya dönüş fikri kafama iyice yerleşince artık biraz daha iyi bir çadıra geçmenin iyi olacağını düşünerek araştırmaya başladım. Tecrübemin henüz az olması sebebi ile kışın kamp yapmaya hazır değilim ama en azından 3 mevsim kullanabileceğim bir çadır olmalı ki, uzunca bir süre işimi görsün diye düşündüm. Yaklaşık 25 civarında  çadırı inceledikten sonra Decathlon ‘un da 2015 yılında Inovasyon Ödülü verdiği Quechua Fresh & Black ‘de karar kıldım.Fiyat / performans olarak en uygun bulduğum çadır bu oldu. Aldığımdan beri bu güne kadar (07 Haziran  2016) 6 defa kamp yaptım, herşey yolunda ve oldukça memnunum.

2_seconds_easy_camping_tent_sleeps_2_freshblack_quechua_8357352_192831

Quechua Fresh & Black kurma ve toplama

Öncelikle kolay kurulması ve kolay toplanması benim için önemli bir konu. Bir yere çadır kurup 10 gün kalmadığım, seyahate çıktığımda hergün farklı bir yerde kalmayı tercih ettiğim için; bu “2 saniye” olayı benim için büyük kolaylık. Tabii ki  “2 saniyede” olmuyor ama kazık çakma ve sökme aşamasını saymazsak 1 dakikada kurup, 3 dakikada toplayabiliyorsunuz. Ayrıca bu işi tek başına, kolay bir şekilde yapabiliyor olmak da çok önemli.

Kurulum kabından çıkarıp dört klips açarak yapılıyor. Bu işlemi yaptığınız anda çadır kendiliğinden ortaya çıkıyor. Tek yapmanız gereken kazıklarını çakmak ve bitti. Kurulma videosu aşağıdaki gibi.

Toplama aşaması ise açmak kadar kolay değil, ilk 1 – 3 defa biraz zor oluyor. Tekniğini anladıktan sonra neredeyse açmak kadar kolay. Doğru şekilde katlanmaz ise sisteme zarar verebilirsiniz. O yüzden mantığını iyi anlamak ve dikkatli olmak gerekiyor. Öğrendikten sonra zaten bir problem yaşamıyorsunuz. Bu işlem için kampa gitmeden önce evde 1-2 deneme yapmanızda fayda var. Toplama şekli ise şöyle;

Korunma ve Havalandırma

Rüzgar geçirgenliği konusunda önemli bir problemi yok. Rüzgara karşı dayanıklı ama şiddetli olursa içeride serinlik hissetmeniz mümkün. Yağmur geçirgenliği konusunda da güvenilir. Geçtiğimiz günlerde maruz kaldığımız yoğun yağıştan sağlam çıktık. Zaten ürün saatte 200 litre su ile yapılan ve 4 saat süren yağmur testini de başarı ile geçmiş.

Çadırın 4 tarafında havalandırma var, üstelik hepsini içeriden kontrol edebiliyorsunuz, bu büyük kolaylık sağlıyor. Çadırın dışına çıkmadan açıp, kapatabiliyorsunuz.

Özellikle arka tarafındaki açılır tentesi oldukça keyifli, içeriden ipini çekiyorsunuz ve toplanarak açılıyor. Evde uyanınca perdeleri açmak gibi birşey. Çok iyi düşünülmüş. Bakınız aşağıdaki fotoğraf…

2_seconds_easy_camping_tent_sleeps_2_freshblack_quechua_8357352_192826

Fresh & Black Özelliği

Gelelim en önemli özelliğine; Quechua Fresh & Black dışarıda doğan güne aldırmadan uyuyabilmenize olanak sağlayan bir teknolojiye sahip. Çadırın beyaz dış yüzeyi gün ışığını yansıtıp çadırı serin tutarken, siyah iç yüzeyi sayesinde içeri ışık almadan uykunuza devam edebilirsiniz. Bu önemli özellik 4 katlı özel bir kumaş teknolojisi sayesinde mümkün oluyor.

Çadırınızı kuracak bir gölgelik bulamadığınız zamanlarda bunu dert etmenize gerek kalmıyor. Özellikle yaz aylarında hamam tadında bir çadırda uyanmaktan kurtuluyorsunuz. Tabii bu demek değil ki çadır hiç ısınmıyor, sonuçta içeride klima yok ama standart bir çadırdan oldukça farklı.

Gün ışığı almaması ve gündüz içerideki karanlık durumunu aşağıda çektiğim bir video ile göstermek istedim. Videoyu sabah 10:00 sularında çektim. Yani test edildi, onaylandı 🙂

Sonuç olarak bir çadır için önemli olan rüzgar ve yağmur geçirgenliği, güneş koruması, havalandırma gibi özellikler düşünüldüğünde 3 nevsim kullanıma uygun. Tavsiye edilen sıcaklıklara dikkat ettiğiniz sürece sorun yok. 10 derecenin altına inmemeye çalışın.

Aksesuarlar

Her çadırda olduğu gibi Quechua Fresh & Black içinde de feneriniz için askı ve cep telefonu vs gibi eşyalarnızı koyabilemeniz için cepler mevcut. Benim kişisel olarak tek eksiğim çadırın ön kısmındaki bagaj alanının dar olması, çanta ve bazı eşyaları çadırın içine almadan bu alanda muhafaza edilmek yararlı oluyor bazen.

Ölçüler

Çadır 2 kişi için ideal. 140 cm genişliği sayesinde rahatça sığabiliyor ve eşyalar için yer ayırabiliyorsunuz. Hele benim gibi tek başına kalıyorsanız bayağı geniş alanınız oluyor. Diğer ölçüleri aşağıda inceleyebilirsiniz. Not : 3 kişi zorlamayın, eziyet olur.

2_seconds_easy_camping_tent_sleeps_2_freshblack_quechua_8357352_707879

 

Ürünün reklam videosu izlemek için buradan buyrun;

En iyi çadır diye birşey yoktur. Herkesin çadırdan beklentileri farklı olabilir. Siz de ihtiyaçlarınıza göre araştırarak en doğrusunu bulmaya çalışın. Keyifli kamplar….

 

Son yorumlar
  • Kesinlikle katılıyorum. Biz 5 kişilik bir aileyiz ve 6 senedir kimsenin olmadığı yerlerde sadece çadırla tatil yapıyoruz. Beni sabahları uyandıran tek şey davetsiz misafirlerin doğaya çıktıklarında kendilerini kaybetmeleri sonucu çıkardıkları garip çığlıkları o kadar.

  • Yazınızı okudum çok beğendim benimde çadırlar ile ilgili yorumlarımı paylaştığım yazım burada

    http://otostoptayiz.blogspot.com/2018/06/cadr-inceleme-decathlon-ve-diger-cadrlar.html

  • Ayrintili incelemeniz icin cok tesekkurler.

YORUM BIRAKIN