Ömerli Baraj Gölü – Esenceli Köyü

1-2 günlük kaçamak planlıyor ve şehirden fazla uzaklaşmak istemiyorsam genelde haritayı açıp civarda nerede dağ, bayır, ormanlık alan var oralara bakarım. Eğer bir de etrafında dere, göl, deniz varsa her zaman tercih sebebim olur tabi. Ömerli Baraj Gölü ‘de tam böyle bir yer.

Yine bu yöntemi kullanarak geçtiğimiz günlerde İstanbul civarındaki Ömerli Barajı ‘na gitmeye karar verdim. Bildiğim, duyduğum kadarı ile yaz döneminde oldukça kalabalık olan bir yerdi. Harita üzerinden detaylı inceleyerek medeniyetten uzak bir köşe aramaya başladım ve aşağıdaki konumu buldum (pin’e dikkat). Esenceli Köyü ‘ne yakın, yarım ada gibi görünen, hem sahilde, hem de ormanın içinde bir yer. Merak edenler tam konuma bu linkten ulaşabilir.

Güncelleme 14 Kasım 2016 : Haritadan görünen lokasyona giriş yolunun kapatıldığı konusunda gelen bilgiler oluyor. Tam verilen noktaya ulaşmak mümkün olmayabilir. Bilgilerinize. 

esenceli_koyu_omerli_baraji_sile

Ömerli Baraj Gölü

Esenceli oldukça küçük bir köy.  Ömerli Barajı kıyısında sessiz, sakin bir yer. Köye vardığım sabah saatlerinde terk edilmiş gibi görünüyordu. Sokaklarında (zaten 3-5 tane var) gezinirken sadece 1 kişi gördüm. Bakkal, kahvehane vs. yoktu. Ormanın içinde, barajın kıyısında, hiç bozulmamış bir köy (en azından şimdilik). Aşağıda görebileceğiniz gibi güzel de bir manzarası var.

esenceli_koyu_Ömerli Baraj Gölü

Esenceli Köyü – Ömerli Barajı – Şile

Ömerli Baraj Gölü ‘ne Nasıl gidilir?

Köye ulaşım araç ile oldukça kolay. İstanbul – Bostancı’dan yaklaşık 50 km. ‘lik bir mesafede. İstanbul’dan Şile otobanına çıktıktan sonra gözlemecilerin olduğu Avcıkoru’ya gelmeden, Esenceli tabelasını gördüğünüzde sapaktan girin ve yoldan hiç ayrılmayın. Bu aşamadan sonra yol toprak vs.. olur diye düşünüyordum ama aksine yeni yapılmış. Mis kokular eşliğinde, keyifli bir şekilde ormanının içinden köye kadar inebiliyorsunuz.

Köy etrafında, yani baraj çevresinde konaklayabilecek / kamp yapılabilecek muhtelif yerler bulmak mümkün. Yürüyüş yapmak, günübirlik geziler, piknik vs. için de oldukça uygun bir lokasyon. Yerleşmeden önce etrafı tanımak için kendinize biraz zaman ayırmanızı öneririm. Patika ve dağ yollarında birkaç saat geçirmek, yoğun oksijenin de etkisi ile sizi çok rahatlatacak. Sonra beğendiğiniz yere kurulabilirsiniz.

Benim derdim medeniyetten uzaklaşarak, biraz soluk almak olduğundan; yukarıda konumunu paylaştığım noktaya gitmeyi tercih ettim. Oraya ulaşmak için köye girmeden hemen önce sağa doğru “U” yapan toprak yola girmeniz gerekiyor. Yol biraz bozuk. Normal araçla zorlanabilirsiniz ama ulaşılmaz değil. Dikkatli olduğunuz sürece sorun yok. Gerisi sizin yeteneğinize kalmış. Motorsiklet veya 4×4 aracınız varsa rahat, hatta eğlenceli bir yol. Bu noktadan sonra sahile ulaşmak yaklaşık 4-5 km ‘yi buluyor. Aracınızı köye bırakıp, yürüyerek gitmeniz de mümkün. Biraz yorucu olabilir ama yürüyüş yapmayı seviyorsanız sizi çok güzel bir parkur bekliyor.

Hedeflediğim yer; haritadan da görebileceğiniz gibi, bir yarımadayı andırıyor. Üstelik bir de giriş kapısı var. Doğanın bir mucizesi işte… Yalnız buradan geçerken tüm şehri geride bırakmayı unutmayın.

Ömerli Baraj Gölü

Yarımadaya giriş

Bu doğal kapı dışında yarımadanın başka giriş yolu yok; gelen, giden olursa çok uzaktan görmenize olanak sağlıyor. Dalga, rüzgar, kuşlar ve malum kurbağa sesleri dışında pek bir şey duymanız mümkün değil.

Neden Esenceli Köyü ‘ne gidelim?

Ömerli Baraj Gölü kıyısındaki Esenceli Köyü’nün İstanbul’a yakın olması önemli bir avantaj. Doğası Ömerli’nin çevresindeki diğer yerlere kıyasla pek bozulmamış. Trekking için çok ideal. Orman yolları üstündeki patikalara girerseniz çok daha bakir alanlar bulmanız mümkün. Offroad sevenler için tecrübe gerektirmeyen yollar var. Çevrede neler bulacağınız ve göreceğiniz sizin keşif yeteneğinize ve maceracı ruhunuza kalmış. Vaziyet bu iken; size de tabiatın tadını çıkarmak kalıyor. Sizin için çektiğim bazı fotoğraflardan küçük bir albüm hazırladım, tadını çıkarın.

fotoğraftaki kampçıyı bulunuz...

fotoğraftaki kampçıyı ve çadırını bulunuz…

Yapılan bilimsel araştırmalara göre doğa fotoğraflarına bakmak, stres seviyesini düşürüyor, üretkenliği artırıyor ve beyin aktivitelerinin düzenlemesine yardımcı oluyor.

Benim için Esenceli’de yaşadığım en farklı tecrübe; 48 saat boyunca hiç kimseyi görmeden ve konuşmadan yaşamak oldu. Sanırım hayatımda ilk defa yaşadığım bir deneyim. Enterasan hissediyor insan. İlk önce biraz tedirgin oluyorsunuz, sonra içinizi bir sevinç kaplıyor, yüzünüzde anlamsız bir gülümseme. En azından ben öyle hissettim.

İstediğiniz gibi bağırıp, çağırıp, şarkı söyleyip, dans edebilirsiniz. Ortalıkta aylak, aylak gezip sadece anı yaşayabilirsiniz. Gerisi hayal gücünüzle sınırlı. Hatta hazır fırsatını yakalamışken hayata bir “tirat” bile atabilirsiniz. Netekim ben yaptım, çok da eğlendim. Tüm söylemek istediklerinizi dünyaya sesli olarak anlatmak gibisi yok. Bir rahatlama ki sormayın gitsin…

Yani kısaca burası gerçekten yalnız kalabileceğiniz ve kafanızı dinleyebileceğiniz nadir yerlerden biri. Vaktim musait olsa 1-2 gün daha kalabilirdim. Gerçi çok da alışmamak lazım, zira sonra dönüşü zor oluyor : )

esenceli köyü Ömerli Baraj Gölü

Son olarak…

Yola çıkmadan önce, yine köyün girişinde, soldaki taş döşenmiş orman yoluna girip tepeye çıkmayı ihmal etmeyin. Dönüşe geçmeden son bir kahve için ideal bir yer. Tüm gölü tepeden görme şansınız oluyor. Manzara şöyle;

Ömerli Baraj Gölü

Ömerli Baraj Gölü ‘ne Esenceli ‘den bakış

Ömerli Baraj Gölü ‘ne giderken ne götürmek lazım?

 • Şile yoluna girmeden önce tüm alış-verişinizi tamamlamanız önemli. Köyde ve yol üstünde malesef alış-veriş yapacak bakkal dahi bulmak mümkün olmuyor.
 • Yol üstünde çeşmeler var, ama göl çevresinde hiç denk gelmedim. Suyunuzu bol tutmanızda fayda var.
 • Gece kalacaksanız her ihtimale karşı kalın birşeyler almanız iyi olur. Yaz ayları da olsa gece serin olabiliyor.
 • Telefon için extra şarj önerilir

Özetle ne var, ne yok?

 • Konaklama yeri, kamp alanı, otel vs, YOK (isterseniz çadır kurabilirsiniz)
 • Ateş yakmanız mümkün, yalnız çevrede odun bulmak biraz zor. Araba ile geliyorsanız önceden halletmenizde fayda var, aksi taktirde biraz yorulmayı göze alacaksınız.
 • Tuvalet YOK
 • Cafe & Restoran YOK
 • Yürüyüş yapabileceğiniz, manzarası güzel yollar VAR
 • Bir çok farklı açıdan göl manzarası VAR
 • Fiziksel aktiviteler için uygun.
 • 3G var. İnternet problemi yaşamadım.

Ömerli Baraj Gölü, Esenceli Köyü kafa dinlemek için ideal yerlerden biri olabilir. Sorularınız olursa yorum olarak iletin, cevaplamaktan mutluluk duyarım. Keyifli geziler.

Son yorumlar
 • Merhabalar,
  bu hafta sonu için bizde kamp olarak düşündük araç ile gitme koşulları hala aynı mı acaba

 • Üç senedir devamlı gittigim yer…bu sene yılan aşirı derecede çok var…piknige gidecekler dikkat edin her an yılanlar çantanıza arabanıza girebilir…bu sene ilk defa kara toprak yilani gördük iki metre civarında….üstüne basmazsanız zararsızdır..Isırsa bile zararı yoktur….yerde oturmayin kamp sandelyesi götürün…GİDECEK OLANLAR LÜTFEN ÇÖPLERİNİZİ DOĞAYA ATMAYIN YANINIZA ALIP EN YAKIN ÇÖPE ATIN….EKMEK MEYVE VE SEBZE GİBİ ATACAK OLDUĞUNUZ YİYECEKLERİ AĞAÇ DİPLERİNE BIRAKABİLİRSİNİZ ONLARI GECE YABAN HAYVANLARI YİYİYORLAR….

 • Bugün motorumla buraya GİTTİM. Esenceliden toprak yola saptiginiz noktadan sonra Yol iki bölümde epey bozuk. Yol motoru, binek araç vb ile gitmenizi pek tavsiye etmem. Sinek henüz başlamamış, çok da sıcaklar basmadigindan benim için çok keyifli oldu. Gerçekten ıssız ve doğayla iç içe bir nokta. Güncelleme olsun dedim.

 • Bu bölgeyi .daha önce çalıştığım bir filmin çekimleri vesilesiyle 2015 yılından beri biliyorum.hiç kamp yapma fırsatım olmadı.fakat geçen yıl mayıs ayında bir klip çekimi için burayı kullanmaya karar verdim.doğası gerçekten müthiş bir yer.köyün neredeyse terk edilmiş bir hali olması da ayrıca etkileyici oluyor.fakat çöpler gerçekten büyük dert.biz de yaklaşık 10-15 jumbo boy çöp poşeti doldurduk bulunduğumuz bölgede..yol gerçekten çok bozuktu.amarok ile kolayca,renault master ile ise baya zorlanarak koya ulaştık.bu ay içerisinde kamp yapmayı düşünüyorum ama bakalım son durumu nasılbölgenin.balık tutmayı deneyeceğim mısır ile.

 • Esenceli koyune kampa gelen herkes için bu sözlerim.
  Tam 18 yıldır balık tutmak için gittiğimiz bir yerdir fakat son 3 yıldır buraya gelenler sayesinde çöp toplamaktan balık tutmaya vakit bulamıyoruz. Lütfen duyarlı olun ve yanınızda çöp poşeti getirin her gittiğimizde 10 adet battal boy çöp poşetini dolduruyoruz. Hiç bir şey bilmiyorsaniz insan olmaya çalışın biraz . Coplerinizi yanınızda goturemiyorsaniz eğer başka yerlere gidin.

 • Oraya yakın kurtdoğmuş köyü Var baraj kenarında iett otObüsleride çalışıyor buraya bir alternatif olabilir

 • Toplu taşıma ile gitmek mümkün mü? Zamanımız kısıtlı olduğu için ancak otostopla gitmekte uygun değil. Şimdiden teşekkürler

   • İstanbuldan buRaya ne kadar sürede gelinir otobüsle gelİnirse

   • Merhaba Gökhan Bey, yollar hala kötü müdür bir bilginiz var mı? Normal araçla gidiş konusunda olumsuz yorumlar mevcuttu.

 • Bu hafta sonu bayramında istanbulda yarattığı boşluktanda faydalanarak denemek için Esenceliye gittik. Bahsettiğiniz alana girişte demir bariyer vardı ama açıktı. Girişte zorlanmadık ama yolun 3 de 1 ini gittikten sonra karşımıza çıkan yokuşta ne yazikki önden çekişli normal bir araçla geçemedik. Geri geri giderek u dönüşü yapılabilecek genişlikte bir yer bulduk ve geri döndük. Köyün aşağısındaki koylardan birine girdik. Orada bile dönüşe geçtiğimizde aracın bir tekeri yolda açılan çukura düştü. ve araş tek tarafına oturduk. İterek kurtardık. traktör ve off road araçları çamurlu zamanlarda yollarda derin izler açmışlar. Bu yüzden bu sıralar gideceklere tavsiyem normal araçlar ile bu yola girmemeniz. Sadece off road araçlarına uygun şu anda.

 • Merhaba Gökhan Bey,

  Bugün eşenceli yarım adasına gittim. Söyledikleriniz birebir doğru. Ama aşırı sinek ve tezek gibi durumlardan ötürü ortamı sevemedik ve sol taraftaki diğer göl kıyısına geçtik. Oradaki büyük ağacın altı ve ortam biraz daha iyi gibiydi. Kalabalık kamp ve uzun piknikler için güzel mekan. Teşekkürler.

 • Arkadaşlar bu gün o noktaya gitmeye karar verdim ama yolda kaldım yollar berbat eğer traktör ile gitmiyecekseniz aklınızdan bile geçirmeyin köye kadar yollar asfalt ama göle saptığınızda cok kötü bir orman yolu karşılıyor sizi benden söylemesi

 • Selamlar,
  Hafta sonu burada eşim ve 3,5 yaşındaki kızım ile kamp attık.
  Araç ile ve hazırlıklı gidince gerçekten sorunsuz bir kamp oldu.
  Ana yoldan girişteki çelik kapı duruyor fakat açık, giriş çıkışta sorun olmuyor.
  Belirtilen noktaya gidene kadar yolda kısmen derin yarıklar ve çukurlar var, bende jip var o yüzden çok problem olmadı ama normal bir aracın şu anda gitmesi zor. Yol zemini kupkuru ve sertti onun da avantajı var.Göl kenarında bazı yerlere araç ile yaklaşmak tehlikeli olabilir bir anda batak çamur olabiliyor.
  Gece ilerideki tepelerden çakal sesleri geliyor ama kamp alanına geleceklerini düşünmüyorum. Geldiğimizde girişteki büyük yeşillik alana inekler yayılmıştı, kurbağalar ve kertenkeleler dışında gördüğümüz tek canlılardı.
  Yanımızda yine buradan referans almış motorcular vardı, diğer tarafta yine bir jip ile gelen iki aile kamp kurmuştu.
  Araçtan kamp malzemelerini indirdikten sonra ormandan bagajı odunla doldurdum, bütün gece ve sabah ateşi götürdü.
  Hava da güzel olunca çok güzel bir hafta sonu geçirdik,kesinlikle çocuk ile gidilebilecek bir yer.
  Kızım kesinlikle dönmek istemedi 🙂

  Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

 • Bisikletle gidile bilirmi bu rotaya iyi bir dagbisikletcisiyim

 • Gökhan selam;

  Kamp yaptığın yarımadaya gitmek için Esenceli Köyü’nden girilmesi gereken toprak yolun girişine demir bariyer konulmuş, asma kilit ile de kilitlenmiş. Biz 4 çekerle yanından yöresinden dahi geçemedik, ancak motosiklet ile geçecek bir yer kalmış. Diğer toprak yollardan sadece biri bağlanıyor gibi görünüyor uydu görüntüsünde ancak o da riskli çünkü yine uyduya göre eğimi fazla bir toprak yol. Paşaköy mesire alanından girip başka bir düzlüğe geçtik biz de mecburen.

 • Bir çok kez gittigim sayılı yerlerden biri Esenceli gerçekten güzel bir yer. Balık tutmak isteyenlere tavsiyem köyün altında kahvenin ordan girdiğiniz zaman karşınıza çıkan ilk koy balık açısından verimlidir.Haşlanmış mısır ve dip oltası iş görür.Halkı dışardan gelenleri pek sevmez her gelene ön yargıyla bakarlar. Daha önce köylünün inekleri çok çalınmış. Köy yumurtası isteyin parayla vermezler o denli yani ama sessiz sakin kendi halinde bir yer. Kamp kuracaklar için tavsiyem gece çok çakal ve domuz oluyor o yüzden tedbirli gitmenizde fayda var.

 • Gökhan Bey, çok teşekkürler gidip görmeden fikir sahibi oldum. Ford Connect ile göl kıyısına kadar inilebilir mi sizce bir de hiç kimseleri görmediğinizi söylemişsiniz, benim derdim balık tutmak biraz da… Etrafta HİÇ balık tutan kimse görmediniz mi?
  Teşekkürler

   • Gökhan Bey, bu haftasonu (03-04/Eylül/2016) tam da sizin işaretlediğiniz yere gittim. Anlattığınız kadar hatta daha fazlası var. Amacı doğa ile başbaşa kalmak olanlar için mutlaka uğranması gereken bir yer. Kamp kurmak için bir çok uygun yer mevcut.
    Balık için gideceklere de oranın yerli halkından aldığım bilgi sert kuru mısır ile bolca yemleme yapılması ve dip oltalarında kuru mısır dışında başka hiç bir yeme ihtiyaç olmaması. Göl çok derin ve 10 kilograma kadar irilikte balık almak her an için ihtimal dahilinde. Gölde kızılkanat ve sazan bol miktarda mevcut. Ağ kullanmayı düşünenler için de ufak bir uyarı: Köylü bu konuda çok hassas (tabiki ben de) ağ kurmayı hayal bile etmeyin.

 • Selam, paylaşımınız çok güzel. Teşekkürler. Sanırım en yakın zamanda aynı noktaya gideceğim 🙂
  Gece köpek ya da yabani hayvan tehlikesi var mı? Siz ateş yaktınız mı? Ateş yakmak köylünün veya insanların tepkisini çekebilir mi?

 • Tam da aradığım ortam..emeğine yüreğine sağlık

 • Siteniz çok güzel. Emek verip bu guzel yerleri tanıttığınız için çok teşekkürler.

 • Şehrin için de vaha arayıp bulmak için istemek lazım bir kez daha gördüm. Teşekkürler gördüğünüz güzelliği paylaştığınız için.

YORUM BIRAKIN