Özgür Ruh – Özgür Ruhlu Bir Gezgin

Özgür Ruh genç gezginlerden. Gezmeye erken başlayanlardan, şimdiden bir dolu anı biriktirmiş. Aynı zamanda üniversite öğrencisi. Hafta içinde okula gidip, haftasonu evde pinekleyen gençlere ders olsun 🙂 Gezmek isteyenlere cesaretlendireceğine inandığım, özellikle genç arkadaşlar için önemli öneriler olabilir. Keyifle okumanız dileği ile…

Özgür Ruh Kimdir?

OzgurRuh

Bize kısaca kendiniz bahseder misin?

Merhaba, ben bir sırt çantalı gezginim. Muğla’nın Fethiye ilçesinde 1993 yılında dünyaya geldim. Fethiye Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra gelecek kaygısı güden birçok genç gibi yanlış tercih yaptım ve istemediğim bir bölümü kazandım. Neyse ki cesaret edip kaydımı 2. sınıfta sildirdim ve hayallerimi yaşayabileceğim Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi’ni tercih ettim. Şu an hem okuyorum hem de ailemden hiç para almadan gezilerime devam ediyorum

Ne zamandır aktif olarak geziyorsun?

Yaklaşık 2 senedir aktif olarak geziyorum. Otostop çekmeyip otobüs bileti alarak gezdiğim dönemleri de sayarsak 4 senedir yollardayım.

Yola çıkma konusunda seni tetikleyen ilk duygu neydi?

Günlük hayatın verdiği stresten kaçmam gerektiğini düşündüğüm için kendimi yollara attım. İnsan yoldayken tüm dertlerini unutuyor. Tek düşündüğü şey şu oluyor;

Acaba bugün nereleri göreceğim?

OzgurRuh

Özgür Ruh ilk doğa gezisinde nereye gitti, neler hissetti?

İlk defa Korsan Koyu’nda kamp yapmıştım. Tabi o zamanlar acemiyim. Yeterli ekipmanım bile yok. Kampa gidiyorum ama sırt çantası yerine yanımda kocaman bir valiz vardı ? Çadır ve uyku tulumu gibi kamp ekipmanlarını alabilmiştim ama çanta alacak param yoktu.

Evde ekipmanlara baktıkça yerimde duramıyordum. Dayanamayıp valiz ile otostop çektim. Ardından 4 kilometrelik toprak yolu tamamlamaya yakın valizin tekerleği yerinden fırladı ? Tüm bunlara rağmen çok keyifli bir kamp yaptım. Huzurun ne demek olduğunu doğada kamp yaparak öğrendim.

OzgurRuh

Ne sıklıkta gezi yapıyorsun, genelde ne kadar sürüyor?

Gezmek için kendime sürekli vakit yaratırım. İş, okul ya da para unsuru benim için engel teşkil etmiyor. Her hafta sonu kampa giderim. Genellikle 10 günlük kısa gezilere çıkıyorum. Ama fırsatını bulunca aylarca eve gelmediğim de oluyor.

OzgurRuh

Gezilerini hep otostopla mı gerçekleştiriyorsun?

Neredeyse gezilerimin tamamını otostop çekerek gerçekleştiriyorum. Otostopla Gürcistan’a ve İran’a gitmişliğim var 🙂 Ama Kıbrıs’a otostopla gidemeyeceğim için 75 TL’ye gidiş-dönüş uçak bileti almıştım. Hatta yemek orada pahalı diye 18 kutu konserve ile gitmiştim 🙂 Otostopun avantajları saymakla bitmez. Ulaşımı bedavaya getirdiğim gibi yolda bana yemek ısmarlayanlar oluyor.

Aklınıza sadece kamyoncuların durduğu gelmesin. Bazen çok lüks arabalar ile bazen de kadın şoförler ile seyahat ediyorum. Normal hayatta tanışma fırsatı bulamayacağınız insanlar ile otostop sayesinde tanışıyorsunuz. Dezavantajları ise saatlerce saatlerce yolda bekleyebiliyorsunuz. Haliyle yorucu olabiliyor.

Otostop genelde riskli görülüyor?

Riskleri yok değil. Öncelikle güvenmediğiniz araca binmemeniz gerekiyor. Binmeden önce plakayı alabilirsiniz. Eğer şoför sarhoş ya da güvensiz birisiyse arabadan inersiniz. Yanında biber gazı taşıyanlar var ama ben akışına bırakıyorum. Sorun olmuyor.

OzgurRuh

Yaşadığın tatsız bir olay oldu mu hiç?

Freni olmayan 83 model bir arabayla 1 saat yolculuk etmişliğim var. Yollar o kadar virajlıydı ki görmeniz lazım. Bilenler bilir, Nurdağ-Adana yolundan bahsediyorum. Bir unutamayacağım olay daha var. Kastamonu’da çantalarımızı görenler bizi polislere ihbar etmişlerdi. İnsanın suratına makineli tüfek dayanınca unutamıyor 🙂

Otostop yapmak isteyenlere verebileceğin ipuçları var mı?

Yola çıkmak konusunda asla tedirgin olmasınlar. Otostop çekecekleri nokta çok önemli. Şehir merkezinde değil de araçların rahatça durabileceği çevre yolunda otostop çeksinler. Trafik ışıklarından yaklaşık 200 metre uzaklıkta beklemeliler. Ama parmak kaldırırken en önemlisi araçlara gülümsemek. Gülümsemek evrenseldir 🙂

En çok hangi mevsimde doğaya kaçmayı seviyorsun?

En çok bahar aylarında gezmeyi seviyorum. Doğanın uyanmaya başladığı, çiçeklerin açtığı zamanlardan bahsediyorum. Hava ne soğuk ne de sıcak.

OzgurRuh

Gideceğin yerleri neye göre, nasıl seçiyorsun?

Aslında spontane gelişiyor. Bir bakmışsınız plan yapıyor oluyorum. Hayalini en çok kurduğun yerleri listenin başına koyuyorum. Karadeniz Yaylaları olsun, Kapadokya olsun anlık verilen kararlar neticesinde gezdiğim yerlerden. Gezmek için en uygun mevsime bakmayı da ihmal etmiyorum.

Şu ana kadar kaç farklı yerde kamp deneyimin oldu ve en unutamadığın hangisi?

Saymadım, saymayı da düşünmüyorum. Sayısız kamp deneyimim oldu. Ama gezmeye ve kamp kurmaya devam ettikçe her gezimde yeni tecrübeler kazanıyorum. Şüphesiz en unutulmaz deneyimim çakalların kamp yaptığımız Erikli Yaylası’na gelmesiydi.

Doğada hayatta kalma konusunda kendini geliştirmek adına neler yapıyorsun?

Serdar Kılıç ve Bear Grylls videoları izliyorum. Kalabalık kampa gidiyorsak ne yazık ki yerleşim yerlerine yakın oluyoruz. Ama ben en çok ıssız yerlerde vakit geçirmeyi severim. Işık kirliliği olmadığı için geceleri yıldızlar muhteşem görünüyor.

OzgurRuh

Gezilerinde senin için en vazgeçilmez ekipman hangisi?

Doğada ateş yakabildiğiniz sürece her şeyin üstesinden gelebilirsiniz. Aç kalmazsınız, üşümezsiniz ve yabani hayvanlardan da korunursunuz. Bu yüzden bence vazgeçilmez ekipman çakmak 🙂

Doğa fotoğrafçılığı ile ilgili bir eğitim aldınız mı? Ne tür bir makina kullanıyorsun?

Eğitimim yok. Henüz fotoğraf makinem de yok. Anı yaşamayı seven birisiyim. Fotoğraf çekerken hayattan kopan insanlardan olmak istemiyorum. Yola çıkmaya teşvik edeceğim takipçilerim olmasa sadece anı olsun diye fotoğraf çekerdim. Samsung marka telefonum ve Xiaomi Yi marka aksiyon kameram var,

Gezilerini nasıl finanse ediyorsun?

Gezilerimde çok az para harcayan birisiyim. Keyfi asla alışveriş yapmam. Dışarıda kahve içmem. Kahveye vereceğim parayı biriktiririm. Ben aslında karnımı doyurmayacak hiçbir şeye para vermem 🙂 Yıllardır aynı kıyafeti giyerim. Bana göre eski olması değil, temiz olması önemli. Gezerken ekmek arası salam yerim ama yeni yerler görmüş, yeni insanlar tanımış olurum.

Bütçem belli. Öğrenciyim ve 4 senedir ailemden para almadan yaşıyorum. Son zamanlarda taşların üzerine çizim yapıp, boyayarak takipcilerime satıyorum.

Çoğu insanın hayallerini gerçekleştirdiğim için de bana destek olmaktan çekinmiyorlar.

Sosyal medyadan bu konudaki beklentim yakın zamandaki dünya turum için beni maddi ve manevi olarak desteklemeleri.

OzgurRuh

Şehir hayatında seni doğaya yönelten faktörler nelerdi?

Şehirdeki insanların mutsuz olması beni doğaya kaçmaya itiyor. Orada herkes strestli. Haliyle kalabalık yerlerde kalamıyorum. Kalınca benim hayat enerjimi de alıyorlar.

Tamamen doğada veya gezerek bir hayat sürmek?

Tamamen doğada kalmasam da hayatımın büyük bir kısmı yollarda geçecek. Likya Yolu’nu defalarca yürüdüm.. Gelecekte Karia, St. Paul, El Camino Yolu Gibi dünyanın en güzel yürüyüş rotalarını da tamamlamak istiyorum. Planlarıma göre 2 sene sonra beni sürekli yollarda göreceksiniz. Bunun için yoldayken nasıl para kazanabileceğimi ve nasıl sponsor bulabileceğimi araştırıyorum

Çok vardır ama yaşadığın güzel anılardan birini paylaşır mısın?

Gerçekten o kadar çok anım var ki. Kısaca İran’da nasıl kaybolduğumuzdan bahsedeyim. Daha doğrusu Ömer ile birbirimizi nasıl kaybettiğimizden. Tahran çarşıyı gezdikten sonra sonra motor taksiye 3 kişi binip Azadi Tower’a yol aldık. Yoldayken benim telefonum cebimden düşünce inmek zorunda kaldım.

O sırada trafik o kadar karışıktı ki Ömer’i kaybettim. O an yaşadıklarımı anlatsam çok uzun sürer. Benim İrancell hattım vardı ama Ömer’in ne hattı vardı ne de şarjı 🙂 Dilini bilmediğimiz bir ülkede birbirimizi bulmak için elimizden bir şey gelmemişti. 4 saat boyunca Ömer’le birbirimizi aradık. Ben en son konsolosluğa gidiyordum. Gerisini siz düşünün 🙂

Peki gelecek planları var mı projen ile ilgili?

Geleceğe dair ilk planım gerçek bir dünya turu yapmak. Dünya turundan döndükten sonra kendi kamp yerimi açmak istiyorum. Bu süreçte karavan alıp gezmeyi de düşünmüyor değilim.

Eğer para kazanabilirsem sosyal projelere destek olmak istiyorum. Evsizlere kalacak yer, aç insanlara yemek vermek istiyorum. En basitinden kimin tekerlekli sandalyeye ihtiyacı varsa ben yardımcı olmak istiyorum.

Biz yoldayken o kadar çok insan bize yardımcı oluyor ki. Yardım gören bir insanken yardım eli uzatan kişi olmak istiyorum.

Gezgin olmak isteyen fakat cesaret edemeyen insanlara tavsiyelerin neler olabilir?

Yola çıkmaktan korkmayın arkadaşlar. Cesareti olanlar hayallerini yaşıyor. Cesareti olmayanlarsa uzaktan izliyor. Hayallerimdeki hayatı yaşıyorsun demek yerine harekete geçin ve kendi hayallerinizin peşinden koşun. Para asla sizin engeliniz olmasın. Paranız olduğu zaman belki de sağlığınız el vermeyecek. Eğer gerçekten bir şeyi istiyorsanız peşinden gidin. Gelecekte yaptıklarınız için değil yapmaya cesaret edemedikleriniz için pişman olacaksınız.

OzgurRuh

Takip etmek isteyenler size hangi adreslerden ulaşabilirler?

Instagram adresim : https://www.instagram.com/ozgurruh1/
Facebook adresim : https://www.facebook.com/ozzgurruh/

Son olarak eklemek istediklerin?

Öncelikle bu röportaj için teşekkür ederim. Söylemek istediklerimi kısaca yazmaya çalıştım. Okuyanlar gezi ve kamp konusunda çekinmeden bana yazabilirler. Doğayla kalın..

OzgurRuh


OzgurRuh ‘a bize zaman ayırdığı için, macerasını paylaştığı, hem de verdiği bilgiler için teşekkür ediyorum.

Yorum yok
YORUM BIRAKIN