Ormanlı Köyü – Karaburun – Celepköy

İstanbul Anadolu Yakası’nda oturmam sebebi ile gezi ve kamp için Avrupa Yakası’na nadiren gidiyorum ama bu sefer Karaburun ‘da Terkos’un Karadeniz’e bağlandığı koyda kamp yapma niyeti ile çıkıp, bölgeye giriş yapamayınca rotayı Ormanlı Köyü ‘ne çevirdim. Aslında iyi oldu. Karaburun diye çıkıp hem Ormanlı Köyü ‘nü, hem de Celepköy ‘ü görmüş oldum. Neden Karaburun ‘da kamp yapmadım? Buyrun detaylara;

Karaburun – Çatalca

Gitmeden önce yaptığım araştırmada Karadeniz’in Avrupa’daki incisi, 3 km. ‘lik sahili ile nefis bir belde ifadeleri ile tanımlanan Karaburun’un sahili ve konumu coğrafi olarak gerçekten harika. Bu söylenenleri karşılıyor ama bir daha gider misin diye sorarsanız cevabım çok pis olması nedeni ile olumsuz olacaktır. Ziyaret ettiğim Nisan ayında sezon açılmamış ve sahil boş olmasına rağmen adım atmakta zorlanacak kirliydi. Sezonda nasıl oluyor düşünemiyorum. Bu kadar güzel bir yerin bu halde olmasına gerçekten çok üzüldüm.

Karaburun - Çatalca

Karaburun – Çatalca

Bazı yazılara göre 3. köprü ve civarda yatırım yapan şirketler ile Karadeniz’in Riviera’sı projesi kapsamıdan çok önemli bir turizm beldesi olacağı iddiaları ne kadar gerçek olur bilemiyorum.

Yine de güzel bir sahil kasabası ve biraz bahsedeceğim tabii ki;

 • Terkos Gölü’nin Karadeniz’e birleştiği koya araç ile giriş güvenlik sebebi ile yasak malesef
 • Liman’da güzel 1-2 restoran var ve güzel deniz mahsülleri eşliğinde keyifli zaman geçirebilirsiniz, İskorpit Çorbası ‘nı denemenizi öneririm
 • Dostlar Kamping diye bir kamp alanı var, elektrik, su vs.. isteyenler tercih edebilir, iyi hizmeti olduğu söyleniyor ve restoranı da öneriliyor.
 • Karasu’ya kadar gitmişken hemen yanındaki Durusu Park Yaban Hayatı Müzesi ‘ni ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın farklı yerlerinden toplanmış 200 farklı hayvan bulunuyor.

Karaburun ‘un İstanbul’a uzaklığı yaklaşık 70 km. Konum için tıklayın! 

Ormanlı Köyü

Karaburun ardından Terkos’un Karaburun tarafında göl kıyısında uygun kamp alanı bulamadığım için elime telefonu alıp nereye gidebilirim diye araştırmaya başladım. Harita üzerinden Ormanlı Köyü ile sahil arasındaki gölü görünce denemeye değer diye düşünüp, hem deniz, hem göl var, seç beğen al, kaçırma diyerek yola çıktım 🙂

Ormanlı 1500 civarında nüfusu ile küçük sayılabilecek bir köy. Bölgedeki orman alanının fazla olması ve insanların da geçimini ormancılıktan sağlaması sebebiyle bu isim verilmiş. Köye ulaştıktan sonra sahile doğru tabelalar sizi yönlendiriyor. Göl de zaten yol üstünde sağ tarafta kalıyor.

Ormanlı Köyü - Çatalca

Gölün manzarası harika, yönetim bölgeye kuş gözlem kuleleri yapmış, çıkıp ister kuşları izleyin, ister manzaranın keyfini çıkarın. Kuşların çeşitliliği azalmış olmasına rağmen oldukça renkli görüntüler yakalayabilirsiniz.  Ben burada kısa bir mola verdikten sonra sahile doğru inmeye karar verdim. Ormanlı Plajı tabelalarını takip ederek sahile ulaşıyorsunuz.

Şu dönem çok kalabalık değil ama az zamanı kaldı diyebilirim. Yazın çok kalabalık olacağına eminim. Çok az kişi olmasına rağmen, ulaşımı kolay olması sebebi ile gece gelen giden olacağını düşünerek plaja ulaşmadan önceki orman yolundan ayrılarak tepede kalan biraz daha izole bölgeye ulaştım. Etrafta kimse yoktu, kaldığım süre boyunca kimse de gelmedi. Dalga sesleri eşliğinde harika bir gece geçirdim.

Ormanlı Köyü - Çatalca

Akşam uçsuz bucaksız sahile karşı içilen kahvenin tadı, dalga sesleri eşliğinde uyumak, kuş sesleri ile uyanmak gibisi yok. En güzeli de civarda kimsenin olmaması. Yaz gelmeden ziyaret etmenizi öneriyorum.

Çadırımı hemen tepenin kenarına kurmam sayesinde nefis bir manzaraya sahiptim. Açık konuşmak gerekirse bu kamp alanında yapacak çok fazla şey yok. Dalga seslerinden bir doz terapi alıp, sahilde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Hava açıksa ve hatta dolunay varsa, olağan üstü manzaralara şahit olabilirsiniz. Onun dışında bol bol dinlenip keyfini çıkarın.

Ormanlı Köyü Kamp Alanı Notları

 • Kamp alanı çevresinde su kaynağı yok
 • Kamp alanı çevresinde odun yok hazırlıklı gitmeniz iyi olur
 • Çevrede çakal var. Ateşiniz olması iyi olur ve dışarıda yemek bırakmayın.
 • Telefon çok az belirli noktada çekiyor, yani çekmiyor gibi düşünebilirsiniz
 • Tuvalet vs.. yok
 • Köyü geçtikten sonra alış-veriş için bir yer yok, köyden herşeyi alabilirsiniz
 • Benim kaldığım gün yoktu ama normalde bayağı rüzgarlı oluyor, dikkat.

Nerede Kamp Yaptım?

Ormanlı Köyü - Çatalca

Ve işte en çok sorularn sorulardan birinin “tam olarak nerede kamp yaptın?” sorusunun cevabı aşağıda. Sizlerden ricam gittiğiniz bu lokasyonları lütfen temiz bırakın, hatta mıntıka temizliği yaparak terkedin. Bir daha gittiğimde kirli görmeyeceğim! 🙂

Dönüşte Terkos’un batısında yer alan Durugöl kıyısındaki Celepköy’e de uğradım. Küçük bir köy harika orman yolları eşliğinde göl kıyısında biraz zaman geçirdim. Vaktim olsa bu sakin ve sessiz göl kıyısında bir gece daha kabilirdim.

Çektiğim görüntülerden derlediğim videoyu aşağıda izleyebilirsiniz….

Son yorumlar
 • Merhaba, sitenizi yeni keşfettim. Ben de bu işi tek başına yapmayı sevenlerdenim. Konum olarak attığınız yer nokta olarak işaretlenmemiş. Yani neresi olduğunu anlamak bir hayli zor.

 • OrmanLI KÖYÜNDE 1 GECE BENDE ÇADIR İLE KONAKLADIM FAKAT DAHA ÇOK SAP MEKANI VE ALKOL TÜKETMEYİ SEVEN ALEMCİLERİN MEKANI DİYEBİLİRİM. PEK AİLE KONAKLAMASI İÇİN UYGUN DEGİL. DOĞASI MANZARASI GÜZEL BİRDE TEMİZ BAKILSA VE ALIŞVERİŞ İÇİN YERLR YAPILSA SÜPER OLURMUŞ BAKIM ŞART.

YORUM BIRAKIN