Kamp yapmaya gerçekten hazır mısınız?

Son günlerde herkes şehirden doğaya kaçmanın planlarını yapıyor. Doğada olmaktan kastınız; ormanın içinde güzel bir otelde kalmak ise birazdan yapacağım uyarılar sizin için değil. Gerçek bir doğa deneyimi yaşayamaya özeniyorsanız, yani doğa yürüyüşleri, çadır ve kamp aktivitlerine girecekseniz bilmeniz gereken bazı şeyler var. Hazırsanız başlıyorum;

1- Kirleneceksiniz

Doğada olmak toprağa dokunmak demek. Elektiriğinizi atmanız için ideal ama evinizdeki hijyen doğada yok. Yemek hazırlarken, eliniz kirlendiğinde yıkamak için musluk ve hatta belki sabun bulamayacaksınız. Odun toplarken üstünüz başınız toz toprak olacak. Ateş yaktığınızda her yeriniz duman yüzünden is kokacak. Üstelik bunlar sadece başlangıç.

2- Yorulacaksınız

Doğada her işi kendiniz yapmak zorundasınız. Ateş için çukur kazıp, çevrelemek için taş bulmanız lazım. Odun toplamak için bolca yürümeniz ve onları kamp alanına taşımanız gerekiyor. Öyle 3-5 parça odun yetmez zaten. En az birkaç tur atmanız lazım. Sürekli eğilip kalkıp haraket etmeniz gerecek. E buraya kadar geldiniz, etrafı da gezip görmek lazım, birkaç km yol yürümek şart.

yorulacaksiniz1

3- Acıkacaksınız

Bazen yolunuz düşündüğünüzden uzun, erzağınız tahmin ettiğinizden az olacak. Etrafta market, bakkal da yok ki birşeyler alıp geçiştiresiniz. Aç kalacaksınız, ama merak etmeyin ölmeyeceksiniz.

4- Korkacaksınız

Gecenin karanlığında sağdan, soldan gelen tüm seslere takılacaksınız. Dipsiz karanlığa bakarak “orada birşey mi var?” , “o ses neydi yaa?!” diye kendinize soracaksınız. Uzaktan duyacağınız uluma seslerinin köpek mi, çakal mı, yoksa kurt mu olduğunu düşüneceksiniz. Garip, anlam veremediğiniz doğanın yankıları size heyecanlı dakikalar yaşatacak.

5- Üşüyeceksiniz

Aniden başlayan rüzgar, yağmur ve birden değişen hava şartları yüzünden, “keşke yanıma daha kalın birşeyler alsaydım” diye düşünürken, titrediğinizi hissedeceksiniz. Ateşi büyütmek için tekrar odun toplayacak, tekrar yorulacaksınız.

usuyeceksiniz

6- Yaralanacaksınız

Bir yerlerinize kıymık batacak, yemek hazırlarken belki elinizi bıçakla kesecek, ateş yakmaya çalışırken kendinizi yakacaksınız. Kimbilir belki odun toplarken veya yürüyüş yaparken bileğinizi burkabilirsiniz.

7- Rahat edemeyeceksiniz

Küçük bir çadırın içinde, sert bir zeminde, şanslı iseniz küçük bir şişme yastık ile uyumaya çalışacaksınız. Sabah sıcaktan pişecek, gece soğuktan donacaksınız. Oturacak rahat bir koltuk bulamadığınız için beliniz, sırtınız ağrıyacak.

8- iletişim kuramayacaksınız

Telefonunuzun şarjı bitecek. İnternete bağlanamayacaksınız. Hadi şarjınız bitmedi diyelim. Telefonunuz çekmeyecek ki zaten.

iletisim_yok

9- Böcekler ve sürüngenler ile karşılaşacaksınız

Etrafınıza dikkatli baktığınızda böcekler, örümcekler göreceksiniz. Kimbilir şanslı iseniz belki akrep bile görürsünüz. Hatta uslu bir çocuk olursanız yılanla bile karşılaşabilirsiniz.

Siz gerçekten kampa gitmek istediğinize emin misiniz?


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorumlar
 • Eline emeğine yüreğine sağlık güzel insan

 • gokhan bey vala calismak beni yormaz keyifle.cevre gezisi istedigim onlem alirsak usumeyi de gecdim.surungen olayi dusundurucu☺😅👍✌

 • bu yazdıklarınızın hepsini yasadım.Konfor bakımından gerecekten cok rahatsız seyler olabiliyor fakat ruha yansıması paha bicilemez.

 • En SIKINTILISi 3 😁 onun icin 5-6 barbunye konserve aliyorum ekstra.gerisi tefuraat. Yazılarınızı devamli okuyorum bu eksta bilgiler icin sagol yazin çok GUZEL.Gorusmek umuduyla❤

 • İşte bunlar tam benlik bu saydıklarınin hepsini yaptıktan SONRA bir bardak çay ve ormanın eşsiz kokusu….
  İşte bu herşeye değer…

 • Biz doğaya misafir oluyoruz e misafirde undugunu değil buldugunu hesabı 🙂 cadırdan dısarı fermuarı acarken ki manzara..doğada yenebilecek şeyler bir şelalede duş almak nereyı istersen oranın senin manzaran olması kötü oLmasa gerek 🙂

 • 2017’de ilk kampImı yaptım. Daha sonra o dağ senin bu orman benim gitmelere doymuyor insan. Hedefim Ayılar ve kurtlar 😄😄
  Doğada öyle Bir Çekicilik var ki bunu yaşamayan bunu denemeyen bilemez . Velhasıl kelam hEr daim hazırız

 • BÖCEKLER DIŞINDA PEK BİR SORUNUM YOK. DOĞADA BÖCEK İLLAKİ OLACAK SONUÇTA BİZ ONLARA MİSAFİRİZ.. ÜZERİMDE GEZMEDİKLERİ VE ÇOK YAKINIMDA OLMADIKLARI SÜRECE TOLERE EDEBİLİYORUM . PEKI KAMPA HAZIR MIYIM ? 🙂

 • bunları bizi daha iştahlandırmak için yazmışssın 🙂

 • Bunların hepsi beni doğaya çağırıyor ?

 • Bide keyifli taraflarını anlatan bi yazı varsa alırım bi dal 🙂

 • Çok iyi anlatmışsınız gerçekten bunları ancak yaşayan bilir. Doğada olma fikri bile süperrr ?

 • çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

 • Evet evet istiyorum ben bunların hepsini 🙂

YORUM BIRAKIN