Hamak Kampı nedir? Nasıl Yapılır?

Eskiden sadece öğleden sonra kestirmeleri için tatillerde kullandığımız “hamak” geliştirilen yapısı sayesinde artık kamp amaçlı olarak da kullanılıyor. Artık derken; hamaklar 1000 yılı aşkın süredir konaklama amaçlı kullanılıyor ama Türkiye’de yeni konuşulmaya başladı diyebiliriz. Özellikle son dönemde oldukça popüler olan hamaklar ve Hamak Kampı hem eğlenceli, hem kolay olduğu için tercih ediliyor.

Hamak Kampı nedir?

Hamakla kamp yapmak en basit açıklaması ile; yere kurduğumuz geleneksel bir çadır yerine, ağaçlara asılı bir hamakta uyuyarak yapılan bir kamp biçimidir.

Hamak Kampı

Nereden çıkmış bu Hamak ? Hamak ‘ın Tarihçesi

Hamak, Kolomb öncesi Latin Amerika’da geliştirilmiş bir üründür. Halen de o bölge ve çevresinde aktif olarak konaklama amaçlı kullanılmaktadır. Hatta Amazonlar başta olmak üzere bazı köylerdeki evlerde yatak yerinde hamak kullanılır.

Birçok kişi bir gelenek olduğunu düşünse de aslında bir ihtiyaçtan doğan hamağın tam menşei bilinmiyor. Hamak kelime olarak Hamaca ‘dan geliyor, balık ağı anlamına gelen bu kelime, aynı zamanda hamak yapılan ağacın adını da temsil ediyor. Bir inanışa göre balığa çıkan yerlilerin bölgedeki yılanlar ve sürüngenlerden uzak durmak için geliştirdikleri bir çözüm. Yani Hamak Kampı veya hamakta gece geçirmek 1000 yıl öncesinden gelen bir kültür.

Hamak Kampı

Hamak Kampı Tutkusu

Bazı bilgiler göre Hamak üstünde geçirilen bir gecede çadırdan çok daha iyi uyunduğu yönünde. Hızlı kurulur, hafiftir. Doğa şartlarına daha uygundur, hem zeminden, ıslaklıktan, hem de hayvanlardan korur.

Kamp kültüründeki en önemli prensiplerden biri kamp yaptığınız yerde hiç iz bırakmamaktır. Hamak Kampı bunu daha da mümkün kılar. Çadırın kapladığı zemine verdiği zarar, kullanılan kazıklar vs.. gibi zararları yok. Uygun bağlama şekli ile uygulandığında ağaçlara da zarar vermiyorlar.

Hamak Kampı

Tabii bu bilgilerle birlikte bazı dezavantajları olduğunu da unutmamak lazım;

Soğuk havalarda uyku tulumu hamağın içinde, altınızda ezileceği için görevini yerine getiremez ve üşümenize sebep olabilir. Belli hava sıcaklıkları altında kullanmak çok akıllıca olmayabilir. Gerçi bunun için geliştirilmiş bazı yöntemler var. Küreğinizle ateşten aldığınız korları hamağınızın altına yayarsanız uzunca bir süre sıcak bir uyku çekebilirsiniz.

Hamakta Nasıl Yatılır?

Tatile çıktığımızda gittiğimiz tesislerde kurulmuş hamaklarda mutlu ve huzurlu uykularınızı hatırlarsınız. Rüzgarın etkisi ile hafif sallanarak çekilen bir uykunun yerini hiç birşey tutmaz. Doğru uyuma pozisyonunu biraz deneyerek bulursanız bebekler gibi uyuyabilir ve Hamak Kampı nı oldukça oldukça konforlu geçirebilirsiniz.

Hamak Kampı

Hamakta en iyi uyku pozisyonu sanılanın aksine boylu boyunca, hamağın dikine uzanarak yatmak değildir. Bu koza pozisyonu sizin sıkışmanıza ve rahatsız olmanıza sebep olacaktır. Mümkün olduğu kadar açılı yatmak size çok daha geniş bir kullanım alanı verecektir. Bu aynı zamanda sallanırken de daha çok zevk almanızı sağlayacaktır.

Bu arada hamak her zaman tek kişilik değildir. Boyutlarına göre 2, hatta 3 kişilik hamaklar vardır.

Hamak Kampı her mevsimde yapılır mı?

Doğru hamak seçildi ise Hamak Kampı her mevsimde yapılabilir. Soğuk havada hamak kampı için rüzgar ve su geçirmeyen bir hamağınız olması gerekiyor. İçine yerleştireceğiniz uygun bir yalıtım ve battaniye ile belki -15 ‘te değil ama “0” derecede rahatlıkla kalabilirsiniz. Tabii rüzgarı ve nemi, belki yağış ihtimalini kesmek için mutlaka üzerine tente koymanız gerekecek.

Hamak Kampı

Sıcak havalarda ise en büyük problem böcek ve sivri sinekler olacaktır. Bunun için ise tül ile kaplı hamaklardan edinebilirsiniz. Kabaca cibinlikli olanları tercih ettiğiniz taktirde yıldızları seyrederek uyumanız mümkün 🙂

Hamakta Kamp Yapmak Videosunu Kaçırmayın!

Hamak hakkında bonus bilgiler

 • İddialara göre Hamak ilk defa Maya’lar tarafından bulunmuş
 • Hamak yapısı ve sallandığı sırada verdiği etkile daha çabuk ve derin uyumanıza yardımcı olur
 • Hamak Avrupa’ya ilk defa Kristof Kolomb tarafından getirilmiştir.
 • Tokyo’da sadece hamaklardan oluşan bir Cafe var
 • Tenteli, sineklikli vs.. gibi hamakların dışında içine su doldurulabilen ve küvet gibi kullanabileceğiniz hamaklar da var.

TEK BAŞINA DA OLUR INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

View this post on Instagram

Bütün yollar benim…

A post shared by Gökhan Konaş (@tekbasinadaolur) on

Son yorumlar
 • Çok keyif alarak okudum kamptrek grubumuzda hamak kampı yapma isteği uyandırdın. Teşekkürler.

 • Hocam yazidan once bi hamakla sponsor olaydinda suraya bi ling yazaydin hem sen faydalanirdin hemde biz👍🏻
  Agzina saglik yada eline mi deseydim yazi icin
  Teşekkurler bilgi icin👏👏👏

YORUM BIRAKIN