İnsanoğlunun bu kadar medenileştikten sonra heralde yemek yerken elini kullanacak hali yok. Vahşi miyiz biz elimizle yiyelim?

Yalnız bir de şöyle düşünelim; Yemekten önce sofraya konan sarma dolmadan veya patates kızarmasından kaşla göz arasında eliyle bir tane alıp ağzına atmayan var mıdır? Dürümü veya meyveyi aramızda çatal bıçakla yiyen kaç kişi var? Son yıllarda gelişen bu kamp yapma ve gezme hastalığımdan sonra iptidai şartlar sebebi ile yaşadığım bu elle yeme olayı eğlenceli ve zevkli gelmeye başlayınca bir açıklaması olmalı diye düşündüm. Bakın neler buldum.

Elle Yemek

Günümüzde Hindistan başta olmak üzere Afrika ve Orta Asya’da halen el ile yeme alışkanlığı var. Bazı ülkelerde ise büyük kabalık olarak değerlendiriliyor. Bu cepte dursun.

İşin teknik kısmına baktığınızda ise durum şöyle; yemeğinize elinizle dokunduğunuz an, sıcaklığı, dokusu, size hissettirikleri ve enerjisi ile ilgili tüm bilgiler ellerimizde bulunan milyonlarca sinir ucu sayesinde beynimize ulaşıyor. Beyin de durmuyor ve bu bilgilerin hemen mideye göndererek uygun enzimlerin ve sindirim sıvılarının salgılanmasını sağlıyor. Aslında parmaklarımızda bile sindirim sistemini harakete geçiren bir takım enzimler var. Yani yemek ağzınıza değmeden sindirim ve haz başlıyor. Yani ağzınıza attığınız o lezzetli çileğin (mesela) daha elinizdeyken tadını almaya ve zevkini yaşamaya başlıyorsunuz.  Ben demiyorum, bilim konuşuyor işte.

Dünyaca ünlü New York’lu aşçı Julie Sahni şöyle buyurmuş;

El ile yemek çok sıcak, nazik ve sevgi dolu müthiş duyguları uyandırır…

Uzmanlara göre, yemek yerken araya çatal, bıçak, kaşık gibi araçlar sokmak his ve enerji döngüsünün tamamlanmasına engel oluyor. Elinizle yiyeceğinize dokunmak ona daha fazla odaklanmanızı sağlıyor ve bu da yediğiniz şeyden daha çok zevk almanızı sağlıyor.

elle_yemek_2

Çatal, bıçak vs ‘nin ortaya çıkışı daha temiz, hızlı, pratik ve kolay olmasından kaynaklanıyor. Elini yıkamak zorunda bile değilsin, nasıl olsa dokunmayacaksın. Medeniyetin hızlı ve pratik olmak adına elimize tutuşturduğu başka bir alet işte 🙂 İşin bitince ağzını sil yeter. Elinle yediğin zaman her yemekten önce ve sonra  ellerini yıkamak zorundasın bir de üstelik. Düşünce hangisi daha temiz sizce?

Ha bu arada ellerin yemek yerken cep telefonu, dergi vs.. gibi şeylere dokunamayacağın için tamamen yemeğe odaklanarak, daha iyi beslenmek ve daha çok keyif almak garanti.

Elle yemek sağlıklı mı?

Derimizde, dolayısı ile parmaklarımızda bir takım yararlı bakteriler olduğunu biliyoruz. Bunlar bizi çevredeki zararlı bakterilerden korur. Bu bakterilerin ağzımızda, dilimizde, boğazımızda bulunması iyi birşey. Hava yolu bulaşabilecek ve gıdalardaki zararlı bakterilerden bizi korur. Çatal, bıçak kullanarak yemek yediğimizde ağzımız bu yararlı bakterilere ulaşamaz. Bu durum boğaz yollarımızda ve ağzımızda rahatsızlıklara, yaralara, dişlerimizin hızlı cürümesine sebep olabilir.

Son bir ek;

Hinduizm inancına göre parmaklarımız 5 elementi simgeler. Baş parmak ateşi, işaret parmağı havayı, orta parmak gökyüzünü (cennet), yüzük parmağı toprağı ve serçe parmağı ise suyu. Yiyeceğimiz şeyin bu enerjiler ile birleşip, beslenip yenmesi ruhun gelişmesi ve arınması için çok önemllidir. Denemesi bedava.

Zevkle ve sevdiklerinizle yiyeceğiniz nice yemeklere ithaf ederim.

elle_yemek_3

 

 

Son yorumlar
  • Et, balık ve kelle bunlar yenir elle! Ata sözümüzden yola çıkarak, bende bazı yemeklerin kesinlikle elle yenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak pilav gibi bir şeyi avuç avuç yemekte oldukça iğrenç :/

  • el ile karışmamış salata mesela salata değildir. Gören herkes iğrense de hiç salata kalmaz benim masamda!

YORUM BIRAKIN