Kampta tuvalet, doğada tuvalet adabı konusu doğa etkinliklerinin, özellikle de kamp olayının en büyük sorunsalı. Fiziksel açıdan erkekler için kolay, kadınlar için zor kısımlarına pek girmeyeceğim. Herkes bir şekilde o kısmını hallediyor. Kamp alanlarında tuvalet varsa yine büyük sorun yok. Yalnız gerçekten doğanın içinde iseniz bu iş nasıl doğru yapılır gerçekten önemli konu.

Doğada Tuvalet Adabı

Kamp bölgenizde tuvalet alanını konumlandıracağınız yerden, kazılacak çukur derinliğine; aynı çukuru kaç sefer hangi kurallara uygun kullanacağınızdan, hijyen çözümünün nasıl sağlanacağına kadar bir dizi detayı içinde barındıran bu çok önemli konu aynı zamanda kamp bölgenizi yabani ve vahşi ziyaretçilerden de korumaya yarar. Bazıları için “nereye denk gelirse oraya yaparım” bir çözüm gibi görünse de doğaya zarar vermemek için bazı kurallara uymak gerekir.

Tuvalet Yerinin Seçimi

Tuvalet alanı olarak belirleyeceğiniz bölge; Çadırların kurulduğu alanda en az 50 metre, su kaynaklarından ise en az 60 metre uzaklıkta seçilmelidir. İlk kural su kaynaklarından olabildiğince uzağa konumlandırmak olmalıdır. Göl, deniz, nehir, kaynak suları ve daha pek çok su kaynağı ASLA TUVALET İHTİYACI İÇİN KULLANILMAMALIDIR!

Kamp alanınızı tasarlarken üçgen bir düzen kurulması önemlidir. Üçgenin bir açısına kamp çadırınızı, diğer açılarına mutfak ve tuvaleti yerleştirin.

Tuvalet alanının konum olarak kamp alanından aşağıda kalması ve rüzgarın esiş yönüne göre nokta tespiti önemlidir, tuvaletin rüzgarı karşıdan alıp almadığını kontrol edin.

Tuvalet ihtiyacı için alan belirlerken doğa bilgisi önem kazanır. Yabani, yakıcı ya da zehirli bitkilerin bulunduğu alanlar hoş olmayan deneyimler yaşamanıza neden olabilir. Örneğin bir ısırgan otunun yakıcılığını ve kaşındırıcı etkisini ya da hijyen için kullanılacak bir yaprağın zehirli bir bitkiden alınmış olmasını istemezsiniz.

Doğal Tuvalet Adabı – Kısa Bilgiler

İdrar ihtiyacı durumunda şunlara dikkat edilmeli;

 • yürüyüş yolundan 5-7 metre uzak yerler seçilmeli
 • su kaynaklarından 50 metre uzak yerler seçilmeli
 • kamp alanından en az 50 metre uzak yerler seçilmeli
 • idrar bitkiler için besleyici olabilir fakat 5 – 7 defadan fazla aynı yere yapılırsa içindeki asitler sebebi ile bitki örtüsüne zarar verecektir
 • ağaç dipleri, kum ve açık toprak alanlar, kaya kenarları uygundur

Dışkılama ihtiyacı durumunda şunlara dikkat edilmeli

 • tek sefer kullanılacaksa 30 cm derinliğinde 20 cm genişliğinde çukur kazılmalıdır.
 • birden fazla defa kullanılacaksa, 50 cm derinliğinde bir çukur kazılmalı ve kademeli olarak kapatılmalıdır
 • açık alana kesinlikle yapılmamalı (hem hayvanlar açısından tehlikeli, hem de koku ve bakteri oluşmasına sebep olmaktadır. Toprağa gömüldüğü taktirde 1 ay içinde tamamen yok olacaktır)
 • su kaynaklarından 50 metre uzak yerler seçilmeli
 • kamp alanından en az 50 metre uzak yerler seçilmeli

 

Detaylı Anlatım

Doğa aktivitesi sırasında haraket halindeki durumlarda hem kadınlar, hem erkekler için idrar ihtiyacı için şunlara dikkat edilmeli;İster keşif yürüyüşünüzde, ister kamp alanınızda ihtiyacınızı gidermek istediğiniz her zaman öncelikli yapılması gereken ortalama 15-30 cm derinliğinde bir çukur kazmaktır. Eğer çukuru birden çok sefer kullanmanız gerekiyorsa çukurun olabildiğince derin kazılması ve her kullanış sonrası kademe kademe kapatılması gerekir. Çukuru kapatmak için kazdığınız toprağın yanı sıra çürümüş yaprak gibi doğal atıkların kullanılması yabani yaşam canlılarının koku takibi yapma riskini azaltacaktır.

Kadın ve erkekler için doğal yaşamda tuvalet adabının farklı çözülmesi gerekir. Kadınlar her türlü tuvalet ihtiyacını çömelerek yapmak durumunda olduklarından kamp alanına yakın organize edilecek tuvalet alanının mutlaka çukur açılarak tasarlanması gerekir. Erkekler içinse kayalık bölgeler, kum ve çürümüş yaprakların olduğu alanlar idrar kokusunu en iyi emen bölgelerdir bu nedenle de doğal yaşamda tuvalet ihtiyacı için en uygun alanlardır. 

Kamp yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer tuvalet kuralı da aynı çukurun tekrar tekrar kullanılmaması gerektiğidir. Eğer derin bir çukur kazabilirseniz (çoğu zaman yüzey koşulları bu konuda zorlayıcı olabilir) örneğin 30-50 cm. O zaman kademeli olarak 2 sefer bu çukuru kullanabilirsiniz. Çukuru toprak ve çürümüş yapraklarla doldurduktan sonra aynı noktayı tekrar kullanmamak için bir taş ile işaretlemek iyi bir hatırlatıcı olacağı gibi sizden sonra aynı bölgeyi kullanacak diğer kampçılar için de iyi bir uyarıcı olacaktır.

Yanınızda tuvalet kağıdı ya da kağıt mendil taşımanız önemlidir. Eğer yanınızda hiç bir şey yoksa o zaman hijyen için yaprak da işinizi görecektir. Yaprak kullanımı durumunda yaprakları da çukura atabilirsiniz ancak tuvalet kağıdı ya da tuvalet kağıdı rulosunu gömmemek önemlidir. Tıpkı diğer çöpleriniz gibi kağıtları da yakarak yok etmeye çalışmayın, uygun şekilde koruyarak çöpleriniz ile birlikte kağıt karton gibi atıkları da kamp alanından beraberinizde uzaklaştırın.

İhtiyacın en hızlı şekilde giderilmesi önemlidir. Bu esnada sık sık arkanızı kontrol etmek, etrafı gözlemlemek gerekir. Saldırıların büyük çoğunluğu savunmasız olunan zamanlarda gerçekleşir. Yoğun çalılıklar ve kayalık alanlar büyük hayvanlar için olduğu kadar yılan, akrep ve benzeri canlılar için de birer saklanma alanıdır. İyice kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Portatif Kamp Tuvaleti: Alalım mı? Kendimiz mi Yapalım?

Hazır satılan portatif kamp tuvaletleri de iyi birer çözümdür. Piyasada bulunabilir olan farklı ebat ve kullanım süreli pek çok portatif kamp tuvaleti vardır. Eğer tuvalet alışkanlığında konforda vazgeçemeyenlerdenseniz sizin için en ideal olanı bu portatif kamp tuvaletlerinden birini edinmek olmalıdır.

Bu kamp tuvaletlerinin yanı sıra kendi tuvaletinizi kendiniz de tasarlayabilirsiniz. Bunun için bir kova, izolasyon için, kalın çöp poşetleri, emici alan yaratmak için kum, toprak, çürümüş yaprak gibi sıvıyı ve kokuyu emebilen doğal malzemeler, kovanın üzerini kapatabilecek ortası delik bir karton parçası, küçük bir kürek ihtiyacınız olacak malzemelerdir.

İster kendiniz tasarlayın ister hazır satın alın bu portatif ürünlerin kullanımında dikkat etmeniz gereken tuvaleti boşaltmak için doğada tuvalet adabına uygun şekilde hareket etmektir. ASLA PLASTİK POŞETLERİ TOPRAK ALTINA GÖMMEYE KALKMAYIN, UYGUN EBATTA BİR ÇUKUR KAZARAK DIŞKI VE İDRARIN UYGUN ŞEKİLDE UZAKLAŞTIRILMASINI SAĞLAYIN. YOL KENARI, ASFALT YA DA ÇÖP BİDONLARINI TAHLİYE İŞLEMİ İÇİN KULLANMAYIN!

Dışkı ve idrar doğal atık sınıfına girer. Aynı alana birden çok kez idrar yapmak idrarın asitik özelliğinden dolayı zarar verebilir. Aynı risk dışkılama için de geçerlidir. Bu nedenle çukur ve seçilen alanların sınırlı sayıda kullanımı doğal hayata saygı açısından önem taşır.

Neden Kamp Alanına Tuvalet Kurmamalıyız?

İdrar kokusu yabani hayvanlar için tuz kaynağı anlamı taşır. Yabani ve vahşi hayvanları kamp alanınızdan uzak tutmak istiyorsanız asla kamp alanı ve yakın çevresine çiş yapmayın. Bazı kişiler idrar kokusunun tıpkı hayvanlar aleminde olduğu gibi “bu alan benim” tanımlaması yapılmasını sağladığını, bu nedenle çadırınıza yakın bir yerde idrar kokusu bırabileceğinizi iddia etse de bu deneyimlememeniz gereken iddiadır. İdrarın içindeki tuz, istenmeyen ziyaretçiler için bir cazibe merkezidir. Uzak tutacağım derken kamp çadırınızın dışında bir ayı ile karşılaşmanız mümkündür.

Gece ve Tuvalet Zorunluluğu

Sıcak uyku tulumu içinde aniden idrar sıkıştırması sorunu kamp yapanların en sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle vücut ısısının yükselmesiyle devreye giren sıkışma hissi ile ya sabaha kadar çişinizi tutmanız ya da gece vakti -ki doğal yaşamda yabani canlılar için avlanma zamanıdır geceleri- sıcak uyku tulumunu terk ederek 60-70 metre yol almak zorunda kalırsınız. Bazı kampçılar acil durumlar için çadır içinde idrar torbası çözümüne yönelse de bu her zaman iyi bir fikir değildir. (İdrar kokusu içeriğindeki tuz oranından dolayı cazibe yaratır demiştik)

Peki ne yapalım?

İdrarın uzun süre tutulması, sağlık açısından tehdit edici olduğu kadar, idrar yapılmasının ardından yükselen vücut ısısı uzun süre idrar tutulması halinde tam tersi etki yaratarak üşümeye neden olur. Isı kaybı, özellikle soğuk koşullar altında gerçekleştirilen kamp seyahatlerinde vücudun şoka girmesi riskini barındırır.

 • Tuvalet ihtiyacının uykuya gidilmeden evvel giderilmesi önemlidir.
 • Yatmadan evvel çok fazla sıvı tüketmemeye dikkat edilmelidir. Aşırı kafeinli içecekler de metabolizmayı hızlandırarak daha sık idrar yapma ihtiyacı doğurur.
 • Gün boyu normalden fazla tuz tüketini uriner sistemin uyarılmasına neden olur ve daha sık çişe gitme ihtiyacı duyarız. Tuz tüketiminizi sınırlayın.
 • Çadırınızın gerekli yalıtım ve konforlu uyku donanımına sahip olması önemlidir. Ayrıca kamp yapacağınız havanın koşullarına uygun uyku tulumu da seçilmiş olmalıdır. Soğukta uyuma zorunluluğu da sık idrara çıkma sorunu doğurur.
 • Aç karnına uykuya gitmemeye dikkat edin, akşam üzeri ya da akşam saatlerinde mutlaka yemeğinizi yiyin. Birşeyler yemeden yatmaya gitmek gece acıkması denilen mide kazınması sonucu karaciğerdeki glikojen parçalanmasına ve buna bağlı daha çok idrar üretilmesine sebep olur.

Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Yorum yok
YORUM BIRAKIN