Doğa hayatı ile ilgili doğru sanılan 25 yanlış bilgi

Kamp ve Doğa Hayatı içinde yapılan hataların sonuçları ciddi sonuçlar doğurabilir. Emin olmadığınız konularda sağlam kaynaklardan bilgi almadan haraket etmeyin. Öğrenin, araştırın ve paylaşın. Vahşi doğada hayatta kalmak için bu genel hatalara düşmeyin.

Filmlerden, belgesellerden,  TV dizilerinden ve hatta çizgi filmlerden bile vahşi doğada nasıl hayatta kalacağımıza dair birkaç püf nokta kapmış olabiliriz. Peki bu pop kültür bilgeliği her zaman sonuç veriyor mu? Her zaman değil. Genellikle tekrarlanan ve çoğu kişinin inandığı kamp ve doğa hayatı ile ilgili 26 şehir efsanesi şöyle;

SOĞUK HAKKINDAKİ ŞEHİR EFSANELERİ

kamp hakkinda yanlis bilgiler (7)

1. Soğuk ısırığı olan, donan cildi ovurak ısıtın

Sakın yapmayın. Asla. Soğuk ısırığı cildinizde ve diğer dokularda meydana gelen buz kristalleridir. Bu yaralanmaları ovmak, bu kristalleri yeni hücrelere yayacağı için, dokularda daha fazla hasara neden olacaktır. Bunun yerine zarar gören kişiye ağrı kesici verin ve yavaş bir şekilde dokuları tekrar ısıtın. Hızlı şekilde ısıtmayın.

2. Isınmak için alkol almak

Büyük ihtimalle boynunda brendi dolu bir kap taşıyan Saint Bernard cinsi köpeğin çığ kurbanlarına yardım ettiği çizgi filmi hepiniz gördünüz. Ama alkol soğuk havada ihtiyacınız olan en son içecektir. İçerken ısınıyormuş gibi hissetseniz de alkol aslında cilt yüzeyindeki kan damarlarını ve kılcallarını genişletmektedir. Bu da vücut merkezinin daha hızlı soğumasına neden olacaktır. Bunun yerine sıcak çay veya sıcak çikolata için.

3. Ne kadar çok kıyafet giyerseniz o kadar çok ısınırsınız

Bu doğru değil. Soğuk havada temel katman olarak pamuk giyiyorsanız, hipotermiye neden olabilir. Evde giymek için oldukça iyi bir kumaştır ve sıcak, kuru iklimlerde oldukça başarılıdır. Ama pamuk ıslandığı zaman yalıtım özelliğini kaybeder. Soğuk havada cilt neminiz pamuk lifleri tarafından emilecek ve vücudunuzu iletim ile soğutmaya başlayacaktır.

Bu lifler kendi ağırlıklarının 27 katı kadar suyu taşıyabilir ve bu nemi sentetik veya yüne göre sekiz kat daha uzun süre saklayabilir. Bu sadece nemli hissetmenize yol açmaz- aynı zamanda vücudunuz merkezinden önemli ölçüde ısı emer. Doğa hayatı içinde eğer hava içlik giyecek kadar soğuksa, pamuklu giymeyecek kadar da soğuktur.

4. Hipotermi geçiren kişiye yiyecek verilmez

Normal şok tedavisi ve hipotermi tedavisi farklıdır. Örneğin; şoka girmiş birini beslemek doğru olmayabilir, çünkü kusabilir ve bilinçsizken boğulabilir. Fakat hafif ve orta derece hipotermi durumlarında yüksek kalorili besinler küçük, tekrar eden dozlarda verilerek kurbanın metabolik ısı üretmesine ve kendi ısı üretme becerisini yeniden kazanmasına yardımcı olabilir.

5. Hipotermi kurbanını uyutun, dinlensin

Hipotermi nedeniyle titreme, kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu vs kurban her zaman sersem hisseder ve uyumak isteyebilir. Bu ciddi bir uyarı işaretidir çünkü uyku ölüme neden olabilir. Kurbanı uyanık tutarak onu ısıtın.

6. Sıcak banyo hipotermiyi tedavi edecektir

Vücut merkez sıcaklığı 37 derecenin altına düşmüş birini tedavi etmenin en temel yolu yeniden ısınmaktır. Ama o kişiyi jakuziye yerleştirmek inanılmaz bir acıya yol açacaktır ve kalp krizini tetikleme olasılığı vardır. Bunun yerine koltuk altlarına ve bacak arasına orta sıcaklıkta su şişeleri yerleştirin veya cilt teması ile yeniden ısıtmak yöntemini kullanın. Hipotermik bir insanı tedavi etmek için asla yüksek ısı kaynağı kullanmayın.

VAHŞİ HAYVANLAR HAKKINDA ŞEHİR EFSANELERİ

kamp hakkinda yanlis bilgiler (1)

7. Çiğ et ve çiğ deniz ürünü yemek güvenlidir

Pek de değil. Doğa hayatı ile ilgili belgesellerde hepimiz karizmatik sunucunun zavallı canlı hayvanları yediği hayatta kalma programlarını gördük. Özenilecek bir teknik değildir. Çiğ hayvan eti insan vücuduna saldırabilecek ve teşhis edilmesi zor hastalıklara neden olabilecek bakteriler içerebilir. Güvenliği elden bırakmayın: Yemeden önce öldürün ve pişirin.

8. Hayvanların yediği her şeyi yiyebilirsiniz

Biyolojimizdeki ortak noktalara rağmen hala insanlar ve diğer hayvanlar arasında inanılmaz farklılıklar vardır. Bazı hayvanlar insanların da tüketebildiği bitkileri yerler. Ama aynı hayvanlar bizim için zararlı olan bitkileri de tüketirler. Kuşlar izlememiz gereken en kötü hayvanlardır çünkü kuşlar her çeşit meyveyi yiyebilirler ve bu meyvelerin bazıları bizim için yararlıyken bazıları öldürücü olabilir. Genellikle insan tüketimi için güvenli olan fındık yiyen sincap gibi memeliler bile bazı durumlarda insanlar için zehirli olan mantar ve fındıkları yiyebilirler.

9. Yılan sokarsa, kesin ve emerek zehri alın

Zehirli yılan ısırıklarında kes ve em tekniği gerçek hayatta neredeyse hiç uygulanmasa da Hollywood filmlerinde hala kullanılmaktadır. Doğa hayatı nda bu işlem hiçbir işe yaramamaktadır ve daha büyük bir yara meydana getirerek kurbanın enfeksiyon riskini büyük oranda arttırmaktadır. Baskı uygulayıp yarayı sarın ve bir doktora gösterin.

YÖN BULMA HAKKINDA ŞEHİR EFSANELERİ

kamp hakkinda yanlis bilgiler (2)

10. Yosunlar ağaçların kuzey tarafında büyür

Birçok çizgi film ve pop kültürü referansının aksine yosun her zaman ağaçların kuzey taraflarında büyümez. Yeri ve konumuna göre bazı ağaçların güney taraflarında daha fazla yosun bulabilirsiniz çünkü daha fazla güneş alır ve daha sıcak olur. Yosun türlerine ve yerel iklime bağlı olarak yosun en uygun koşulların olduğu yerde büyüyecektir.

11. GPS ile asla kaybolmazsınız

Doğa hayatı içinde eğer alabiliyorsanız her zaman yanınızda GPS birimi bulundurun. Bu yüksek teknoloji yön bulma cihazının kullanımı kolaydır ve en önemlisi nerede olduğunuzu bilmenizi sağlar. Ama kaybolmama garantisini asla vermez. Eğer cihazı yanlış yere koyarsanız veya kırılırsa, kaybolursa veya pilleriniz biterse, yedek olarak yanınızda harita ve pusula bulundurun (ve bu ikisini kullanmayı bilin). Yön bulma sadece nerede olduğunuzu bilmek değildir. Aynı zamanda nereye gideceğinizi de bilmeniz gerekmektedir.

12. Su bulmak için kuşları takip edin

Bazı su kuşları suyun kenarından neredeyse hiç ayrılmazken bazıları da yiyecek bulmak için uzaklara uçarlar. Kazın akşam karalığında suya doğru uçtuğu söylenmektedir ama bu her zaman geçerli değildir. Geceyi geçirmek için açıklığa doğru da uçabilirler. Akşam için kuşun planını bilmemiz pek mümkün olmadığı için bizi nereye götüreceklerinden de emin olamayız.

BARINMA HAKKINDA ŞEHİR EFSANELERİ

kamp hakkinda yanlis bilgiler (6)

13. Isınmak için mağarada ateş yakın

Mağara adamları daha iyisini bilmiyordu. Siz biliyorsunuz. Sıcaklık kayaların genişlemesine neden olur. Kayalar genişleyince de kırılırlar. Mağaranın tepesinde taşlar kırılınca, üstünüze çökerler. Duman ve zehirlenme hakkında ayrıca konuşmaya gerek yok sanırım.

14. Büyük bir ateş barınaktan daha iyidir

Büyük odunların oluşturduğu ateş insanları soğukta hayatta tutar ama bu barınak yapmayacağınız anlamına gelmez. Ya yağmur yağarsa veya çok fazla rüzgar çıkarsa? Açıkta ve soğukta uyumak istemezsiniz. Eğer çadırınız yoksa barınak yapmak için zaman ayırın. Sizin için faydalı olacaktır.

15. Uzay battaniyeleri gereksizdir

Çöp torbası kalınlığında bir şey nasıl hayatınızı kurtarabilir değil mi? Battaniyelerin üzerindeki alüminyum kaplama çok ince olsa da termal yansıtıcıdır. Diğer bir deyişle kızılötesi enerjiyi yeniden yönlendirerek ısıyı yansıtır. Şok veya maruz kalma nedeniyle üşüyorsanız bunun nedeni ısınızı havaya vermeniz ve bu ısının yerine konulmamasıdır. Kendinizi uzay battaniyesine sardığınızda (soğumaya neden olan) kıyafetinizdeki nem buharlaşmayacaktır ve etrafınızda hareket eden havayla ısı kaybı yaşamayacaksınız (konvektif ısı kaybını sınırlar). Bu şekilde folyo gibi görünen battaniyeye sarındığınızda sıcak kalacaksınız. Ve bu hayat kurtaran battaniyeler çok küçük ve ucuz olduğu için, bunlardan birkaç tanesini yanınızda taşımamanız için bir neden yok.

16. Eğimli zeminlerden güzel barınak oluşur

Vahşi doğada hayatta kalanlar genellikle eğimli şekilleri kullanmayı gösterir çünkü bunlar güzel durmaktadırlar. Bu tip bir barınak odunluk veya atölye için güzel olsa da uyumak için tercihiniz bu yönde olmamalıdır. Sizin sıcak ve kuru kalabilmeniz için yan duvarları, çatısı olan bir yere ihtiyacınız olacaktır.

ATEŞ HAKKINDA ŞEHİR EFSANELERİ

kamp hakkinda yanlis bilgiler (5)

17. Ateş oluşturmak için iki çubuğu birbirine sürtün

Evet sürtünme kıvılcım çıkarır ama bunu iki çubuğu birbirine sürterek başaramazsınız. Sürtünme ile ateş tekniği pratiklik, uzun zaman, sabır ve şans gerektirir. Televizyonda kolay görünüyor diye pratik yapmadan ve baskı altındayken bunu yapabileceğinizi düşünmeyin.

18. Odunu test etmek için baş parmağınızı kullanın

Başparmağınızla odunda oyuk açabilirseniz bu odunun sürtünme ile ateş üretmeye uygun olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu mit yok olacak gibi değil ama aslında gerçek de değil. Odun ne kadar yoğunsa sürtünme ile ateş üretmek için o kadar iyidir ve bazı yumuşak odunlar işe yaramamaktadır. Hatta odun yaş olabilir. Başparmak testi işe yaradığında bu bir onaylama değildir – sadece tesadüftür.

19. Sert odun sürtünme ile ateş üretmek için en iyidir

Meşe en iyi ateş odunu olsa da sürtünme ile ateş üretmede işe yarayacak diye bir koşul yoktur. Meşenin yanma sıcaklığı ve yoğunluğu sürtünme ateş deliklerinde veya tahtalarında kullanışlı değildir. Bunun yerine reçinesiz yumuşak odunları kullanın. Sedir, ıhlamur ağacı, söğüt ve pamuk ağacı, meşe veya diğer tipik ateş odunlarından daha iyi olacaktır.

20. Islak kibritler kuruyunca işe yarar

Hayır. Kibritin üst kısmındaki kimyasallar neme karşı oldukça hassastır. Tipik bir kibritte paketin, fosforla karıştırılmış toz cam gibi pürüzlü malzemeden meydana gelen bir yüzeyi vardır. Kibritin baş kısmı benzer pürüzlü bir malzemeden yapılmıştır ama aynı zamanda sülfür ve oksitleyici de içerir. Kibriti yaktığınızda can tozlarının birbirine sürtünmesi ile az miktarda ısı üretilir. Bu ısı fosforu beyaz fosfora dönüştürür ve alev almaya başlar. Eğer kibritlerin üst kısmı neme maruz kalırsa hassas kimyasal denge değişir ve yanmaz. Eğer ıslak bir yere gidiyorsanız yanınızda suya dayanıklı kibritlerden bulundurun. Veya kibritleri su geçirmez bir yerde saklayın. Çakmak da olur 🙂

SU ALMA HAKKINDA ŞEHİR EFSANELERİ

dehisrasyon

22. Dehidre olmamak için kendi idrarınızı için

Bu soru kaçınılmaz olarak vahşi doğada hayatta kalma sınıflarında sorulmaktadır: “İdrar içebilir miyiz?” Benim cevabım: “Evet ama bunu yapmak ister misiniz?” İdrar vücudun artık ürünleri ile doludur. Eğer idrarı içecek olarak düşündüğünüz bir durumdaysanız ciddi ölçüde dehidre olmuşsunuz demektir. Dehidre bir insanın idrarı hiçbir şekilde insan sistemine sokulmamalıdır. İdrar başka durumlarda faydalı olabilir: Sıcak iklimlerde buharlaşma ile soğuma için kıyafetleri nemlendirmek için kullanın. Ama idrar içmek güvenli ve akıllıca değildir.

23. Hayatta kalmak için çiğ kan içmek

Evet kanda su vardır. Ve Afrika’da bazı geleneksel kültürler hala süt ile sığır kanı içmektedir ama bunu su alımından ziyade protein ve mineraller için yapmaktadırlar. Hayvan kanı içmek sizi hayatta tutsa da riski kazancından daha fazladır. Çiğ kan içmek zararlı bakteriler almanız anlamına gelebilir. Tehlikelidir.

25. Su alımı için taş emin

Bu dünya çapında uygulanan eski bir hayatta kalma yöntemidir. Ana fikir taş emmenin tükürük akışına neden olmasıdır. Taştan su emmediğiniz açıktır, bu nedenle ortada gerçek bir kazanç yoktur. En kötüsü taşı çok sert emerken nefes alıp boğulabilirsiniz.

26. Su ihtiyacınızı gidermek için KAR yiyin

Hepimiz sarı kar yemememiz gerektiğini biliyoruz. Peki ya beyaz kar? Kötü bir hareket. Kar tanelerinin dört sınıfı vardır ve bu sınıflarda çeşitli şekiller vardır. Ama hepsi donmuş sudan daha fazla miktarda soğuk hava içerir. Herhangi bir kar hacminde hava su oranı yaklaşık 9:1’dir. Bunun anlamı bir kuart su içmek için yaklaşık 10 kuart kar yemeniz gerektiğidir. Beyninizin donmasını boşverdim, hipotermiye girmenize bile neden olabilir. Kar içmeden önce her zaman eritin.


Vahşi hayatın şakası yoktur, bana birşey olmaz demeyin, dikkat edin, doğanın keyfini çıkarın, aşağıdaki fotoğraf da benden olsun. İyi kamplar…

kamp hakkinda yanlis bilgiler (4)

 kaynak : outdoorlife.com


TEK BAŞINA DA OLUR INSTAGRAM HESABINI TAKİP ETMEYİ UNUTMAYIN!

Bütün yollar benim…

A post shared by Gökhan Konaş (@tekbasinadaolur) on

Son yorumlar
  • Herzaman taşlarla çadır etrafına duvar örmeyi ve aralarını karla kapatacak bir u duvar konforu 4 e katlar, buda benden daha önce uygulayıp çok memnun gece geçirdiğim bir durumdan ibaret alıntımdır.

YORUM BIRAKIN