Bushcraft Bıçağı Nedir? Nasıl Seçilir?

Doğada bıçak vazgeçilmez bir parçanız haline geliyor. Sağlam, çok amaçlı bir bıçak çok fazla işinizde yardımcı oluyor. Hatta hayat kurtarıyor. Genel adı ile hayatta kalma bıçağı veya orman bıçağı vs.. gibi farklı isimler ile anılsa da, doğada çok amaçlı kullanılan bu bıçakların adı Bushcraft Bıçağı olarak geçiyor.


SETNOGROM

Bu içerik setnogrom.com ‘dan Engin TEMEL ‘in desteği ile hazırlanmıştır. Kendisine verdiği destek için özel teşekkürlerimi iletiyorum. Pek yakında ortak bir çalışma ile karşınızda olacağız.


Bushcraft Bıçağı nedir?

Bushcraft Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere, Güney Afrika ve Yeni Zelanda’da  vahşi doğa becerileri için kullanılan popüler bir terimdir.

Bushcraft Bıçağı ise vahşi doğada sizi koruyabilecek, savunma ve iş amaçlı kullanabileceğiniz bir hayatta kalma bıçağıdır. Şekli ve yetenekleri bu amaç için tasarlanmıştır.

Bushcraft Bıçakları

Bushcraft Bıçakları

Bushcraft Bıçağı ne amaçla kullanılır?

  • Avcılık : Yemek için avlanmak ve avınızı parçalamak için
  • Kesme ve Doğrama : Muhtelif ihtiyaçlarınız için yapacağınız kesme ve doğrama için
  • Barınak Yapımı : Odun ve ağaçları kesmek ve ihtiyacınız olan şekli vermek için
  • Savunma : Doğada karşılaşabileceğiniz muhtelif tehlikelerden kendinizi korumak için

Gelelim asıl konuya;

Bushcraft Bıçağı nasıl seçilir?

Doğada mutlaka yanınızda olması gereken yegane aletlerden biridir bıçak. Bushcraft Bıçağı ‘nın standart bir modeli yoktur. Kullanım alanı, kişinin yetenekleri ve ihtiyaçlarına göre şekillenir. Zor şartlar için tasarlanır. Doğru yapılmış bir Bushcraft Bıçağı bakımı doğru yapıldığı sürece bir ömür kullanılabilir.

Hangi Bushcraft Bıçağı benim için uygun?

Bu yazıda bazı konulardaki genel hatları çizerek doğru seçimi yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Örneğin genel kullanımınız ıslak/nemli bir ortamda olacaksa, muhtemelen paslanmaz çelik bir model tercih etmeniz doğru olacaktır (korozyona dayanıklı). Bıçağınızı daha kuru koşullarda kullanmanız muhtemel olsa da, bir karbon çelik bıçak muhtemelen uygun olacaktır. Tabii aynı zamanda bıçağınızın zor koşullara dayanıklı olması için katlanır bıçak olmaması gerekiyor. Katlanan bıçaklar mekanizmaları nedeni ile zor koşullar için malesef zayıf kalmaktadır.

Bushcraft Bıçağı

Bushcraft Bıçağı

Bıçak Boyutu

Öncelikle şu söyleyeyim; büyük bıçakların cazibesine kendinizi kaptırmayın. Büyük bıçakların tabii ki avantajları var ama özellikle vahşi doğa aktivitelerinde taşıyacak çok fazla eşyanız olduğunda eksi tarafları da olacaktır.

Eğer derdiniz odun parçalamak, ağaç kesmekse bıcağınızı yormayın. Bu durumlar için tasarlanmış özel araçların işlerini yapmasına izin verin, kendinize bir balta veya testere alın. Diğer yandan çok küçük bir bıçağa sahip olmak bazı işleriniz için küçük kalabilir. İhtiyaçlarınız ve konforunuz için  yapmayı beklediğiniz işlere göre bıçak uzunluğunun 8-15cm uzunluğunda olması önerilir.

Bıçak Tasarımı & Şekli

İyi bir vahşi doğada hayatta kalma bıçağının, uçta birleşen uzun düz kesme kenarları olması tercih edilir. İdeal olarak bıçağın olabildiğince kalın kalmasını böylece mümkün olduğunca güçlü olmak için dayanıklı olmasını istersiniz. Bununla birlikte vahşi doğada hayatta kalma bıçaklarının belirleyici uçları vardır ama bu uçlar çok ince ve sivri değildir. Keskinlerdir ama jilet gibi keskin değillerdir. Vahşi doğada hayatta kalma bıçağının ucu çok sık kullanıldığı için sağlam ve işlevsel olmalıdır. Zor kullanım koşullarına dayanması için keskin ve güçlü olmalıdır. Vahşi doğada hayatta kalma bıçağının büyük olmasına gerek yoktur. Bushcraft Bıçağı için en iyi tasarım mızrak uçlu ve damla uçlu olmasıdır.
bushcraft bıçak (3)

Keskin Kenar

Keskin kenar oldukça önemlidir. Eğer daha iyi bir kenar istiyorsanız, daha dik açlara ihtiyacınız vardır ama bu kenarı zayıflatır. Eğer daha büyük açılarınız varsa bıçak daha güçlü olacaktır ama kesim o kadar kolay olmayacaktır.

İnce kesen kenar ne için faydalıdır? İnce kenar yemek hazırlama ve yontma işleri için iyi olabilir ama ağaç parçalamak gibi zor işlerde kullanılması güç olabilir. Daha kalın kenar ise tam tersidir.

Hangi bileme şeklini seçeceğinize karar verirken karar vermeniz gereken diğer bir konu da bıçağı yeniden keskinleştirmektir. Eğer bıçağı sürekli olarak kullanacaksanız fazla miktarda keskinleştirme yapmanız gerekecektir. Bazı bilemeleri keskinleştirmek hem doğada hem de evde diğerlerine göre daha kolaydır.

Hangi Çelik?

Çelikler oldukça zor bir konudur çünkü ne iyi ve en kötü çelik diye bir şey yoktur. Bu nedenle sadece önerilerde bulunabiliriz ve bu öneriler de bıçağı hangi işlerde kullanacağınıza bağlıdır.

Paslanmaz çelikle başlayalım. Aşınmaya karşı dirençli olmak için çelik yüksek seviyede krom elementini içermelidir. Çelikte ne kadar fazla krom varsa o kadar yumuşak olacaktır ama aşınmalara karşı o kadar dirençli olacaktır. Karbon çelik çok fazla krom içermediği için daha serttir ama çok az aşınma direnci vardır. Bunun anlamı saklama ve bakımda daha fazla dikkat gerektirmesidir.

Aşınma ve yıpranma direnci daha fazla olan çeliği şekillendirmesi, elmas taşlar gerekeceği için doğada oldukça zordur. Malesef tüm çeliklerin mükemmel aşınma ve yıpranma direnci, sertlik ve dayanıklılık dengesi yoktur. Hepsinin iyi ve kötü kendi kaliteleri vardır.

Nasıl Bileylenmeli?

Bushcraft Bıçağı bileylenmesinde en önemli noktalar bıçağın kesici ağzı doğru açıda bilenmeli ve her 2 ağız için de eşit miktarda yapılmalıdır. Bileyleme tecrübe, bilgi ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bileyleme kısmı çok çeşitli yöntemlerle yapılabilir;

  1. Biley taşları
  2. Çelik masat,deri masat
  3. Yüksek kum zımparalarla
  4. Doğa şartlarında sert taşlar kullanılarak ya da iki metali birbirine sürterek ve hatta düz bir cam parçasıyla mümkündür.

bushcraft bıçak (1)

Kamp,doğa aktivitelerinde tercih edilen bıçakların yüksek kesim özelliğinin olması çabuk körelme ve ağızda kırılmalarına yol açabilir.

Not : Bileyleme için küçük boyutlarda biley taşlarını yanınızda taşımanız size çok yardımcı olacaktır.
Hem ağır değillerdir hemde yer tutmazlar.

Kabza Malzemeleri

Bushcraft Bıçağı için metal, plastik, ahşap gibi farklı kabza önerileri bulunmaktadır. Tutma kolaylığı, sağlamlık, estetik gibi tercihler kabza seçiminde önemli rol teşkil eder. Bazı kabzalar daha iyi görünür, bazıları daha dayanıklıdır, bazıları darbeleri emer ve bazılarının tutuşu daha iyidir.

Kabza türüne baktığımızda Yapılacak işi, durumları ve ne kadar sıklıkta kullanacağınızı düşünün. Bu üç faktör karar vermenize yardımcı olacaktır.

İyi bir Bushcraft Bıçağı ‘nı bir ömür kullanılabildiği için genelde doğa yaşamında bıçak sahiplerinin bıçakları ile duygusal bağ kurması çok rastlanan birşeydir.


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;

Son yorumlar
YORUM BIRAKIN