7 Maddede Yayla Kampı Yaparken Dikkat Edilecekler

Yayla Kampı, kamp severler için yaz aylarının vazgeçilmezidir. “Herkes gider Mersin’e, biz gideriz tersine…” sözünden yola çıkarak; yazın sahiller dolup taşarken, kamp yapanların, yaylanın temiz ve serin havasını tercih etmesi de bunun en güzel kanıtı. En azından benim için böyle. Peki Yayla Kampı yaparken hangi konularda hazırlıklı olmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz? Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Yayla Kampı Yaparken

Rotanızı İyi Araştırın

Yayla Kampına giderken ilk yapmanız gereken rotanızı tam anlamıyla belirlemek. İnternette haritalardan bakarak bir rota çıkardıktan sonra, geçeceğiniz bölge ve köyleri not almanızda fayda var çünkü yaylalarda genelde internet olmadığı için tırmanmaya başladıktan bir süre sonra navigasyon etkisiz hale gelecek ve hatta birçok yaylada telefon da çekmeyecektir. Gideceğiniz güzergahın ekran görüntülerini kaydetmek faydalı olabilir. Ayrıca, yaylaya ulaşım ve yol tariflerini de yazılı olarak veya telefonunuza kopyalayarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Telefonunuzun çekmediği yayla ve birbirine benzeyen dağ yollarında kaybolmak çok eğlenceli olmayacaktır.

Deponuz Dolu Olsun

Yayla Kampı genelde keşiflerle doludur. Civardaki yeni yerleri keşfetmek, çok kalabalık ise daha sakin yerler araştırmak için yol almanız gerekebilir. Bununla birlikte yanlış bir dağ yoluna sapmak ve ufak çaplı kaybolmalar sonunda planladığınızdan daha fazla yakıt tüketmek zorunda kalabilirsiniz.

“bu benzin yeter yeaaa, bişi olmaz…”

zihniyeti elinizde pet şişe veya benzin bidonu ile saatlerce yürümenize sebep olabilir. Yani kısaca tedbirli olun ve yayla yoluna girmeden önce depoyu doldurun.

 

Yayla Kampı Soğuk Olur

Yazın şehirde 35 derecede pişerken giydiğiniz t-shirt, Yayla Kampı için çıktığınız yükseklikte size kesinlikle yetmeyecektir. Ateş başında titrememek ve gece üşümemek için kıyafetlerinizi dikkatli seçin. Yaylalarda geceler genelde nemli geçtiğinden, su geçirmez kıyafetler en uygunu olacaktır. Islanmış bir kazak ve sweatshirt daha çok üşümenize sebep olabilir. Yazın tercih ettiğiniz sandaletlerin yanı sıra yanınızda bot bulundurmanız da faydalı olacaktır.

Aynı şekilde çadır içi ekipmanınız da şartlara uygun olmalı. Yazlık uyku tulumu yaylada asla yeterli olmaz. Zeminden gelen soğuk hava için iyi bir mat kullanmanız da önemlidir. Yaylada kamp yapacağım diye üşütüp hasta olmak istemezsiniz…

 

Alışverişe Dikkat

Yayla yolları üzerinde market, bakkal vs.. bulamayacaksınız. Tırmanmaya başlamadan önce bulacağınız köyler vs. gibi bölgelerdeki bakkallar da tüm ihtiyaçlarınıza cevap vermeyebilir. Bu nedenle alış-verişinizi patikaya girmeden, belirlediğiniz rotaya göre son düzlükte halletmeniz iyi olacaktır. Önceden tamamlayın, içiniz rahat etsin.

Alış-veriş konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise kalacağınız süre için planladığınızdan daha fazla yiyecek almanızdır. Araç arızası vs.. gibi sebeplerden ötürü fazladan kalmanız gerekirse zor duruma düşmeyin diye uyarıyorum. Tabii sadece aksilikler değil, keyfi kararlar da olabilir. Kim bilir yaylaya bayılıp kampınızı birgün daha uzatmak isteyebilirsiniz.

 

Ortalıkta Yiyecek Bırakmayın

Yaylalar doğal yaşamın daha aktif olduğu yelerdir, misafirliğe gittiğinizi unutmayın. Birçok hayvanın doğal yaşamını devam ettirdiği yaylada kamp yapmak bazı konularda daha fazla dikkat gerektirir. Gece yatarken ortalıkta yiyeceklerinizi bırakmak, yayılan kokuları sebebi ile vahşi hayvanları davet edecektir.

 

Güzelce poşetlediğiniz artan yiyecek ve çöplerinizi mutlaka aracınızda saklayın. Eğer aracınız yoksa çadırınızı kurduğunuz yerden en az 150 metre uzakta, hayvanların ulaşamayacağı şekilde bir ağaca asmak çözüm olabilir. Gece vahşi hayvanları tespit etmenin en kolay yolu zaman zaman etrafa fenerinizi çevirerek parlayan gözler olup olmadığını kontrol etmektir. Her parlayan göz de sizi korkutmasın, bazen kedi, kirpi veya inek de olabilir 🙂

 

Haşerata Dikkat

Yine doğa hayatının göbeğinde olması nedeni ile Yayla Kampı yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka konu böcekler ve sinekler olacaktır. Sivrisinek vs.. için losyon, sprey vs.. kullanabilirsiniz. Gün içinde ve özellikle gece ise kapalı ayakkabılar, bot vs… giymenizi öneririm. Çadırınızın fermuarı ise sürekli kapalı olmalı. Gece çadırınıza girdiğinizde sadece yayla kampı için değil, tüm kamplarda çadırınızın içini fenerinizle kontrol etmeniz daha huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

 

Yokluk Durumu

Yaylalarda genelde telefon çekmez, tuvalet yoktur ve çeşme olmayabilir vs. Hazırlıklı olun. Suyunuzu fazla bulundurun. Tuvalet ihtiyacınız için gerekli malzemelerinizin olmasına dikkat edin. Eğer bilmiyorsanız Doğada Tuvalet Adabı  başlıklı yazıyı hem güvenliğiniz, hem de doğa hayatı içindeki önemi sebebi ile mutlaka okuyun!

Bu bilgiler ışığında Yayla Kampı ‘nın çok zevkli olduğunu, bol oksijen alabileceğinizi, mis gibi kokular ve harika manzaralar eşliğinde güzel günler geçirebileceğinizi bilin. Bir kere yapmanız yeterli, bağımlılık yapacak ve arkası nasıl olsa gelecek 🙂

Bu arada şuraya tıklayarak benim yaptığım yayla gezilerine ulaşabilirsiniz.


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Son yorumlar
  • Harika yazılar. Doğada tuvalet adabı da çok faydalı. Senden esinlenerek haftaya odayeri yaylası ve torkul yaylası planladık kızım ve eşimle. Selamlar

YORUM BIRAKIN