Türkmen Şelalesi – Manisa

Türkmen Şelalesi, diğer adı ile Su Uçan Şelalesi Manisa, Aliağa ve Menemen arasında kalıyor diyebiliriz. 30 metre’den dökülen şelale gerçekten kendine hayran bırakıyor. İzmir ve civarı için yola çıktığımda en çok önerilen yerler Spil Dağı ve Türkmen Şelalesi olmuştu. Boşuna değilmiş. Erzurum’da yaptığımız donmuş şelale tırmanışından ve  Tortum Şelalesi’nden sonra 3-4 aydır bir şelaleye yolum düşmemişti, iyi geldi. Bu arada merak edenler  buraya tıklayarak o gezinin yazı ve videosuna ulaşabilir.

Türkmen Şelalesi

Türkmen Şelalesi

Bölgede 1 km çapındaki alanda 2 şelale var. Asıl şelalemiz 30 metre yüksekliğinde. Konumu ve yapısı itibarı ile çok etkileyici görünüyor. Diğeri ise yaklaşık 3-4 metre yükseliğinde daha mütevazı, şirin bir şelale 🙂 . 2 şelalenin önünde küçük yüzülebilecek göletleri var. Aralarındaki mesafe yaklaşık 1 km civarında.

Türkmen Şelalesi

Büyük olan Türkmen Şelalesi’nin yanında kamp yapma imkanı olabilir. Bölge taşlık ama aralarda çadır kurulabilecek alanlar yakalamak mümkün. Küçük olanda ise kayalık yapısı itibarı ile  sadece hamak kampı imkanı var. Tabii böcek, sinek vs. sevmeyenler için zor olabilir 🙂 Dikkat etmek lazım. Su temiz görünüyor gibi ama çevresindeki insan eseri çöpler nedeni ile içmeye veya girmeye uygun olacağını düşünmüyorum.

Türkmen Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?

Şelaleye ulaşan 2 yol var. Bunlardan bir tanesi Türkmen Köyü üzerinden. Bu yol her türlü araç için uygun. Stabilize yol sayesinde belli bir bölgeye kadar araçla ulaşabiliyorsunuz. Burada aracınızı parkedip 10 -15 dakikalık çok zorlu olmayan bir yürüyüşle küçük şelaleye ulaşabilirsiniz. Büyük şelale için biraz daha uzun ve nispeten zorlu bir rotaya hazırlıklı olun. Buna değiyor ama dikkatli olmak gerekiyor. Bu arada rotayı bilen birine danışmanızda fayda var. Patikalar bazen kafaları karıştırabiliyor. Maalesef tabela vs yok. Ben vaktim yetmediği için büyük şelaleyi sadece aşağıdaki rota üzerinden yukarıdan görebildim. Videoda izleyebilirsiniz.

2. yol ise şelalenin alt değil üst kısmına çıkıyor. Buraya ulaşabilmek için bir yerden sonra 4×4 veya en azından yüksek bir araç gerekiyor, o da bir yer kadar. Sonra kısmen zorlu sayılabilecek bir yoldan belli bir alana ulaştıktan sonra yine aracı bırakıp 500 metre daha yürümeniz gerekiyor. Dere kenarından ilerleyip sonra aşağıda göreceğiniz göletleri yanından ve içinden aşağı inerek şelalenin üst noktasına ulaşıyorsunuz. Burada basit tırmanışlar gerekiyor. Ayakkabılarınızın buna uygun olması güvenlik açısından önemli. Düz ayakabbı, sandalet vs.. tehlikeli olabilir. Bu bölgeye ulaşırken dere kenarında  ve yol üstünde kamp kuracak güzel alanlar yakalamak mümkün. Hatta yine aşağıda göreceğiniz basamaklarda oluşan göletlerin yanında 1-2 çadırlık bir düzlük mevcut ama oldukça dar. Türkmen Şelalesi ‘nin bu üst kısmına ulaşmak için google yazmanız yeterli. Google sizi alt tarafa değil, şelalenin üst tarafına yönlendiriyor. Bu yolda yine tabela vs yok maalesef ama dere kenarından ulaşmak daha kolay. Ve bence yukarıdan da ayrı güzel görünüyor.

Türkmen Şelalesi ‘nde Ne var, Ne yok?

  • Konaklama yeri, kamp tesisi, otel vs, YOK
  • Cafe & Restoran YOK
  • WC YOK
  • İnternet YOK (telefon da çekmiyor)
  • Çeşme YOK (şelalenin üst kısımlarındaki su içilebilir gibi ama ben risk almanızı önermiyorum, maalesef etraftaki kirlilik fazla)
  • Güzel yürüyüş rotaları VAR (çevresinde güzel manzaralı alanlar da bulabilirsiniz)
  • İstediğiniz yerine kamp kurma imkanı VAR
  • Odun VAR (orman içlerine doğru bulmak mümkün ama kuru bir orman çok dikkatli yakılması ve daha önceden yakılmış yerleri tercih etmeniz gerekiyor)
  • Yol üstünde tabela YOK (rotanızı iyi kontrol etmenizde fayda var)

Türkmen Şelalesi

Türkmen Şelalesi gerçekten güzel. Bölgede görülmesi gereken, doğanın kalbinde bir yer. Olduğu gibi kalmasında konusunda lütfen hassas davranın. Gittiğiniz yerde mıntıka temizliği yapmayı unutmayın.

 

Yorum yok
YORUM BIRAKIN