Motorumla – Alp Mor

Yola çıkmak isteyenlere cesaret verecek bir söyleşi daha hazırladım sizin için. Motorumla diyerek yola çıkan ve ağırlıklı olarak tek başına gezen sevgili Alp Mor ‘un hikayesini dinlemek ister misiniz? Kendisi ile yaptığım keyifli sohbet aşağıda. Alp Mor ‘u takip etmeyi unutmayın, hesap bilgileri sayfanın sonunda. Hayata ve motosiklet ile gezmeye dair çok şey öğrenebilirsiniz.

Alp Mor – Motorumla

alp mor (1)

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

27 yaşındayım. Pek sevmediğim Kadıköy’de doğdum. En son iş tecrübem biraz daha gençken (6 sene önce) oldu. Kendi tekneme sahip olana kadar asıl mesleğim olan denizciliğe ara verdim. Motosikletli yolculuk ve kamp konulu bir blogum var.

Ne zamandır aktif olarak geziyorsun? Ne kullanıyorsun?

Motosikletin selesine oturduğumdan beri. 7 sene olmuş. Şu an Yamaha Tracer 700 kullanıyorum.

Yola çıkmak için seni tetikleyen ilk duygu neydi?

Dayatılan sorumluluklardan kaçış, merak, yaşadığım yerden uzaklaştıkça kendime yakınlaştığımı hissetmek

İlk doğa gezini nereye yaptın, sana ne hissettirdi?

İlk gezimi, tamir edip toparladığım ve boyadığım motosikletimle birlikte Kuzey Marmara’ya yapmıştım. Enfes bir yemeğin tadına bakmak gibi olmuştu.

alp mor (12)

“Özgürlük Bağımlısı” olduğunu söylemiştin, Alp Mor için özgürlük nedir?

En önemlisi kendimi sisteme saatlik iş gücü olarak kiralatmamak. Daha sonrasında ise sabahları kendiliğimden uyanmak. Bağımlılıktan ziyade bu benim yolum.

Gezilerini motosikletle mi yapıyorsun hep? Avantaj ve dezavantajları neler oluyor?

150 bin kilometredir hep motosikletimle. İlk kez geçtiğimiz ay yürüyerek yol almayı denedim, pek sevdim.

Avantajları: Gerekli ne kadar yüküm varsa taşıyor. Çoğu aracın giremeyeceği yerlerden gidebiliyor. Oldukça ekonomik. Doğa için söylüyorum, A noktasından B noktasına giderken aradaki kısım ziyan olmuyor, iliklere kadar hissediliyor. Etrafınızdaki kokuyu alabiliyor olmanız, soğuk bir yerden geçerken üşümeniz, çevredeki sesleri daha iyi duyabilmeniz; kutu gibi araçlara nazaran oraları hissetmenizi kolaylaştırıyor. Maddi anlamda da ekonomik bir yolculuk yapmış oluyoruz, aslında bu da daha uzaklara gidebilmek anlamına geliyor. Bu arada bisikletle gezenlere imreniyorum.

Alp Mor - motorumla.net

Dezavantajları: Sonuçta bir eşya ve sorumluluğu var, seyahatten alınabilecek maksimum keyifi bazen kırpıyor. Kötü havalarda sürüşler zamanla yıpratıcı olmaya başlıyor. Hoş bir motosikletse, kötü niyetli insanları üzerine çekebiliyor. Kaza durumları var bir de, tehlike oranı diğer araçlara göre daha yüksek olabilir.

Motosiklet ile seyahat edip kamp yapmak isteyenlere küçük ipuçları var mı?

Kamp yeri için keşif yaparken motosikletinizi her yere sokmayın, bir yere saplanabilir ya da geri çıkmakta güçlük çekebilirsiniz. Şehirlerden uzaklaşacaksanız, yakıtınızı daima kontrol edin. Haritada görünen mesafedeki sarfiyat tahmin ettiğinizden farklı sonuçlanabilir. Haritadan keşif yaparken, mesela deniz olan bir yerde plaj olarak işaretlenmiş yerleri inceleyin, civarında yapı görünmüyor ve çok yakınına kadar bir yol gösteriyorsa yüksek ihtimal orada çadır kurabileceğiniz bir düzlük vardır.

alp mor (2)

Zamanla haritayı okumayı daha iyi kavrar ve kamp yapılabilecek yerleri tespit etmeye başlarsınız. Eğer bulduğunuz yerlerde sizden başka kamp yapan yoksa, insan kaynaklı tehlikeleri göz önünde bulundurun. Olabildiğiniz kadar kamufle olun. Issız bir yere kamp yapmaya gittiniz ve orada birileri var, çadırınızı kurmadan önce gitmelerini bekleyin.

En çok hangi mevsimde doğaya kaçmayı seviyorsun?

Turist kalabalığından arınmış temiz mevsimlerde seyahati daha çok seviyorum.

Gezileri genelde tek başınıza mı yoksa arkadaşlarınla mı yapmayı tercih ediyorsun?

Uzun zamandır KTB’ciydim (kesinlikle tek başına). Kıramadığım ya da hayır diyemediğimden birlikte yola düştüğüm arkadaşlarım oldu. Yürümedi o yolculuklar. Doğada vakit geçirmek eşsiz bir fırsat, bu anları ziyan etmemek adına KTB dedim durdum. Lakin doğru yoldaşla tanışana kadar. Böylesi daha güzel, doğadaki mutluluğun daha gerçekmiş.

alp mor (10)

Şu ana kadar kaç farklı yerde kamp deneyimi oldu?

Dünyayı kamp yaparak geziyorum aslında, sorunsuz bir uyku uyuduğum her noktayı da takipçilerimle paylaşmak için haritamda işaretliyorum, şu ana dek 122 deneyim olmuş.

Doğada hayatta kalma teknikleri ile ilgili kendini geliştirmek adına neler yapıyorsun?

Çoğu zaman bulunduğum yerin gerçek sahibi olanları göz önünde bulundurup çıkarımlar yapıyorum. Onlar ne yapıyorsa daha doğrudur. Doğanın mutfağını tam olarak tanımıyorum, çocukluğum köyde geçse belki daha hakim olabilirdim. Elimden geldiğince bitkileri tanımaya çalışıyorum. Uzun süre aç kalabilme konusunda kendimi biliyorum. Son zehirlenme vakamda kendimce tedavi yöntemleri denedim, yarım gün içinde yolculuğuma kaldığım yerden devam edebilmiştim.

Sence doğada en vazgeçilmez ekipman hangisi?

Eskiden olsa çadırım derdim. Artık bir vazgeçilmezim olduğunu düşünmüyorum. Doğadaki canlıları referans alıyorsak, ekipman sahibi olmadan mücadele verdiklerini de biliyoruz. Sonuçta yerdeki taş değiliz, bilincimiz var.

Doğa fotoğrafçılığı ile ilgili bir eğitim aldın mı?

Henüz alamadım. Stok fotoğrafçılığı için çabaladığım yıllarda gönderdiğim fotoğraflarım onaylanmıyor, kusurları da madde madde belirtiliyordu. Hatalarımı YouTube videolarıyla gidermeye çalıştım. Onun dışında özel bir eğitim henüz alamadım.

alp mor (11)

Gezilerinizi nasıl finanse ediyorsunuz?

Aslında akıllı harcayarak. Seyahatlerimde stok içerikler üretiyor ve satıyorum. Bazen de firmalar adına yolculuklara çıkıyorum, hem geziyorum hem de yeni yolculuklara bütçe çıkarıyorum. Ekipman giderim neredeyse yok, outdoor ve motosiklet ekipmanı ihtiyaçlarımı sponsorlarım karşılıyor.

Alp Mor ‘u doğaya yönelten faktörler nelerdi?

Gürültü zaten çirkin ama insanlar da öyle. Hevesle bir yerlere yürümeye çıkmışken, önünüzdeki insan bencilce sigarasını yakabiliyor veya trafikte motosiklet kullanırken canınıza kast edebiliyor birileri. Saygının bittiğini zaten biliyoruz, üzerine canımız da tehlikede. Doğada bunlar yok, evet tehlikeli ama çok daha az.

Tamamen doğada bir hayat sürme gibi planın var mı? Bu konuda herhangi bir hazırlık yapıyor musun?

Özüme dönme yolunda çabalıyorum yıllardır, şimdilik demir atımla geziyorum. Belki zamanla daha da organik bir serüvene atılırım. Hazırlık olarak şunları söyleyebilirin: Yolda kullanamayacağım ya da gerekli olmayacak ne kadar eşyam varsa eritmeye çalıştım. Konforu en başta bırakmıştım zaten. Yolculuklarımda arada duşu tuvaleti olan insan yapılarında konaklarım, bunun adına medeniyet deniyorsa, iki medeniyet arasında kaç gün geçirmişim hep ölçerim. Bu aralığı uzatmaya çalışmak da bir nevi hazırlık benim açımdan.

alp mor - motorumla.net

Gezilerin sırasında başına gelen kötü bir olay oldu mu?

Kötüden ziyade yeni tecrübeler edindim yakın zamanda. İlkinde gıda zehirlenmesinden çadırımın içinde kıvranıyordum. Diğerinde ise soyuldum, gözlerimi açtığımda çadırımda iki tane kafa vardı. Her yolculuğuma iz bırakan bir olay oluyor, Ukrayna’da savaş bölgesinde kamp yapmıştım, ertesi gün yola düştüğümde askerler önümü kesmişti, tüfeklerin hedefi olmuştum.

Gelecek planları var mı?

Yemedim içmedim sürekli yol yaptım, yoldayken de hayaller kurup durdum. Aklımda çok fazla plan var, işin içinden çıkamıyorum. Şu sıralar en çok karavanla yolculuğu merak ediyorum, adım adım karavana doğru kaydığımı da hisssediyorum. Bir çiftlik kurup tarım ve hayvancılıkla uğraşmak isterken diğer yandan da çok asi olmayan bir ormanda odunlardan bir ev inşa edip orada yaşadığımı düşlüyorum. Hepsi geçiyor ve denizlere ne zaman döneceğim diye içleniyorum. Buna ne istediğini bilmemek deniyor sanırım.

alp mor (14)

Doğaya çıkmak isteyen fakat cesaret edemeyenlere öneriler?

Öncelikle doğayı sahiplenin. Doğa, gün geçtikçe yaşam alanlarımızdan daha da uzaklaşıyor. Yakınınızdaki yeşil alanlarla bağ kurun, kaynaşın, gerekirse savaşın. Doğada yaşam adlı internette ya da televizyonda gördüğünüz her şeyi de referans almayın. Tamamen yabancı olduğunuz bir işe giriştiyseniz, hayatınızı riske atmayın, kademeli ilerleyip tecrübe edinin.

Takip etmek isteyenler sana nereden ulaşabilir?

  • http://www.motorumla.net
  • https://www.instagram.com/motorumlanet
  • https://www.instagram.com/motorumla.kamp
  • https://www.facebook.com/motorumlaNET
  • https://www.youtube.com/user/motorumla

Kendisine zaman ayırıp bizimle paylaştığı bilgiler için teşekkür ediyoruz. Yolda karşılaşmak dileği ile…

Yorum yok
YORUM BIRAKIN