Kamp yapmanız için 20 önemli sebep

Son yıllarda daha da artan doğa bilinci ve doğaya dönüş fikri ile birlikte kamp hayatı herkesi çok heyecanlandırsa da adım atmak için sürekli bir bahane buluyoruz. Hadi artık poponuzu kaldırıp doğaya çıkın!

Kamp yapmak için 20 önemli sebep

Kamp yapmak için çokça sebebiniz olabilir, fakat daha önce hiç kamp tecrübeniz yoksa işte size başlamak için önemli 20 sebep. Deneyin pişman olmayacaksınız;

1. Doğaya yakın olursunuz

Doğaya yakın olmak, sizin özel birşey yapmanıza gerek kalmadan genetiğinizde olan bazı önemli duyguları harekete geçirerek özünüze dönmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. İçinizdeki stress, öfke, gerginlik gibi hisleri tüketir.

2. Teknolojiden uzaklaşırsınız

Telefonunuzu kapatın, ipad’inizi evde bırakın. Teknolojinin yarattığı stresten ve negatif enerjiden en azından 24 saat uzaklaşın. Pişman olmayacaksınız. Hatta ne kadar anlamsız bir şekilde bağlandığınızın farkına varacaksınız. Gereksiz bilgi bombardımanından kopar, “gerçekten” kafanızı dinlersiniz.

3. Ne kadar az ile yaşayabileceğinizi görürsünüz

Farkında olmadan, sahip olduğunuz ve işinize yaramayan birçok şeyin farkına varırsınız. Aslında çok az ile mutlu olabileceğinizi ve bunların size yeteceğini görürsünüz. Düzenli olarak organize edeceğiniz doğa gezileri ve kamp aktiviteleri sizi içinde bulunduğunuz tüketim çılgınlığından kurtarır.

4. En güzel manzaraya bedava ulaşırsınız

5 yıldızlı otellerde değil, binlerce yıldızın altında, en güzel derelerin, yemyeşil ormanların içinde parayla satın alamayacağınız kadar güzel zaman geçirir, zaten parçası olduğunuz doğanın özünde zaman geçirme şansına sahip olursunuz.

kamp-yapmak-2

5.  Yediğiniz herşey daha lezzetli olur

Odun ateşi üzerinde pişen yemeklerin çok daha lezzetli olduğunu zaten biliyorsunuz, bununla birlikte temiz hava ve bol oksijen eşliğinde yenen yemeğin lezzetini daha iyi alırsınız. Ben değil, bilim söylüyor.

6. Daha az harcarsınız

Kamp hayatı ucuzdur. Şehirde yiyeceğiniz bir akşam yemeği bütçesi ile koca bir haftasonu kamp yapabilirsiniz.

7. Kendinizi dinlemek için vaktiniz olur

Telefon, televizyon, gürültü vs.. gibi tüm uyaranlardan uzaklaşıp, manzaraya karşı dinlendiğinizde, uzun zamandır unuttuğunuz birçok şeyi hatırlar, uzun süre ara verdiğiniz şeyleri düşünme fırsatını yakalarsınız. Hayata verilen bu küçük moladan ne kadar zevk alacağınızı tahmin bile edemezsiniz.

8.  Arkadaşlarınız sizi kıskanır

Her haftasonu klasikleşen etkinliklerden farklı şeyler yapmış olarak şehre dönüp, anlatacağınız yeni hikayeleriniz ve paylaşacağınız fotoğraflar ile tüm arkadaşlarınıza hava atabilirsiniz 🙂

9.  Daha fazla D Vitamini ve oksijen alırsınız

Gün ışığında daha çok zaman geçirdiğinizde aldığınız D vitamini sayesinde kemikleriniz ve kaslarınız, sinir sisteminiz ve bağışıklık sisteminiz güçlenir. Ayrıca temiz hava yani daha fazla oksijen solumanız mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olurken, yaşlanmanızı geciktirir. Sizi daha güçlü ve enerjik yapar. Stresinizi azalır.

10. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirirsiniz

Doğa aktiviteleri sırasında gerek dostlarınızla, gerek aileniz ile, gerekse eşiniz/sevgilinizle daha odaklı ilişkiler kurarsınız. Hayatınıza yeni anılar katarken, kolektif etkinikler sebebi ile bağlarınızı kuvvetlendirirsiniz. Doğada geçireceğiniz kaliteli zaman sizi daha çok birbirinize bağlayacak ve karşınızdaki kişi ile daha iyi bir ilişki geliştirmenize yardımcı olacaktır.

kamp-yapmak-6

11. Uykunuzu düzene sokmanıza yardımcı olur

Kamp hayatı nda genellikle sadece doğal ışıktan faydalanacağınız için, suni ışıklar ve elektromanyetik dalgalardan uzaklaşma imkanına sahip olursunuz. Gün doğumu ile uyanır, gün batımının ardından uykuya dalarak kaliteli uykuya geçiş yaparsınız.

12. Kamp ateşi terapi gibidir

Telefon, tablet, televizyon gibi beyne uyarıcı sinyaller gönderen aletler yerine kamp ateşine bakmak hem sizi rahatlatır, hem de terapi etkisi yaratarak sakinleşmenize ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur.

kamp-atesi

13. Kendinizi keşfetmenize yardımcı olur

Kamp hayatı kendiniz ile ilgili, zevk alacağınız yeni aktiviteleri keşfetmenize, potansiyel yeteneklerinizi ortaya çıkarmanıza ve kendinizi geliştirmenize önemli fayda sağlar.

14. Kendinize güveninizi geliştirir

Dört duvar arasında ve kapalı kapılar ardında yaşadığınız hayattan koparak, doğanın içinde kaldıkça, beslendikçe ve bazı zorlukların üstesinden geldikçe, kendinize olan güveniniz artar, kendinizi daha güçlü ve daha mutlu hissedersiniz.

15. Doğal olarak spor yaparsınız

Kamp hayatı içinde çadırınızı kurarken, kamp alanına eşyalarınızı taşırken, etrafı keşfe çıkmak için yaptığınız yürüyüşler esnasında, odun toplarken ve ateş yakarken doğal spor yapmış olur ve tüm vücudunuzu geliştirmiş olursunuz. Kapalı alanlarda yapılan yavan spordan çok daha eğlenceli olacağı garanti. Ayrıca doğada soluğunuz havanın oksijen oranının yüksek olması yaptığınız fiziksel aktivitelerin çok daha verimli olmasını sağlayacaktır.

kamp-yapmak-1

16. Gerçek sessizliğin keyfini çıkarırsınız

Doğa sessiz değildir ama herşey inanılmaz bir harmoni içinde tınlar ve size terapi yapar. Doğada geçireceğiniz bir gecenin ardından zihinsel olarak ne kadar dinlenmiş uyanacağınıza siz de şaşıracaksınız. Ayrıca şehirde hiçbir yer gerçekten sessiz değildir.

17. Yeni yerler keşfedersiniz

Keşfetmek genetiğimizde var. Eğer şehire tıkılıp kalmış bir hayatınız varsa yeni yerler keşfetmenin ve yeni deneyimler kazanmanın sizi ne kadar mutlu edeceğini görecek ve yüksek ihtimalle daha çok isteyeceksiniz.

18. Yeni dostlar edinirsiniz

Kamp yapan insan güzel insandır. Doğada karşılacağınız kişiler ile sosyal statülerin yapay etkisinden uzak samimi dostluklar kurar, farklı hayatları ve kültürleri tecrübe eder, ufkunuzu genişletirsiniz.kamp-yapmak-12

19. Hayatta kalma yeteneklerinizi geliştirirsiniz

Bazılarımız elektirik kesildiğinde bile ne yapacağını şaşırırken, dünyada felaketlerin yaşandığını düşünürsek, kamp hayatı içinde hayatta kalmayı, beslenmeyi, doğada yaşamayı öğrenmek sizi çok daha güçlü hissettirecek ve zor şartlar için gerekli donanıma sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

20. Dünyayı kurtarırsınız

Ve son olarak… doğada zaman geçirdikçe muhteşem dengesine şahit olur, değerini daha iyi anlarsınız. Korumak için daha çok çaba harcar, daha hassas ve duyarlı davranırsınız. Aynı zamanda bu önemli konuda farkındalık yaratarak dünyayı kurtarır, yani süper kahraman olursunuz 🙂


Anlık videolar, fotoğraflar için instagram.com/tekbasinadaolur adresini takip etmeyi unutmayın;


,

Yorum yok
YORUM BIRAKIN