Islak Kıyafet Kurutma Teknikleri

Kamp yaparken kıyafetlerinizin kuru olması hem sağlık, hem de konfor açısından önemlidir. Fakat koşullar her zaman sizin isteğiniz doğrultusunda gerçekleşmeyebilir. Bir dere geçişinde veya aniden bastıran yağmurun etkisi ile sırılsıklam olabilirsiniz. Kıyafet kurutma için alternatif yöntemler bilmek her zaman iyidir.  Islak kıyafetler siz fark etmeden hem vücut savunma sisteminizi etkileyecek hem de keyfinizi kaçıracaktır. Özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda ıslak kıyafet ile zaman geçirmek hipotermi tehlikesini de birlikte getirir. İşte size ıslanan kıyafetlerinizi kurutmanın kolay yolları.

10 maddede ıslanan kıyafetleri kurutma!

Öncelikle yağmur riski varsa veya yürüyüş rotanızda su geçişleri varsa kıyafetlerinizi ona göre seçmeye dikkat edin. Su kaydırması olan ve su geçirmeyen kıyafetler yerine göre hayat kurtarabilir. Diyelim ki bir şekilde ıslandı. Bakalım kurutmak için neler yapabiliyoruz?

 1. SIRT ÇANTANIZA ASIN

  Kampta her zaman hava şartları istediğiniz gibi olmayabilir. Fakat bu durumu kendi lehinize çevirmek için çözüm yolları üretmeniz gerekmektedir. Kıyafetiniz ıslandı ise ve aynı zamanda da haraket etmek zorunda iseniz ıslak kıyafetlerinizi yürüyüş sırasında sırt çantanıza asarak kurumasını sağlayabilirsiniz.
 2. SOĞUK HAVA İLE KURUTUN

  Hava soğuk ise belki kıyafetlerinizi hızlıca kurutacak yeterli ısı olmayabilir ama rüzgar kurutur. Kıyafetlerinizi rüzgarlı yerlere asarak kurutabilirsiniz.

 3. TAŞ ve KAYALARIN ÜZERİNE SERİN

  Özellikle yazın ve güneşli havalarda günün bütün sıcağını çeken kaya ve taşlar en geç soğuyan bölgelerdir. Kıyafetlerinizi kaya ve taşların üzerine geniş bir şekilde yayarak hızlıca kurumasını sağlayabilirsiniz.

 4. KÜÇÜK KIYAFETLERİ TULUMUNUZA KOYUN

  Çorap, eldiven gibi boyutları ufak kıyafetlerinizi uyku tulumunuz içine veya altına koyarak vücut ısınızla bir miktar kurutabilirsiniz. Fakat koyacağınız kıyafetlerin aşırı ıslak olmamasına dikkat edin. Daha çok nemli kıyafetler için tercih edilecek bir yöntemdir. Aksi takdirde gece boyunca azalan vücut ısınızı daha da aşağı çekecektir.

 5. ÇADIRIN İÇERİSİNE ASIN

  Islak kıyafetlerinizi iyice sıktıktan sonra uyurken çadırın içerisine asarak nefesinizin yarattığı ısı ile kurumasını sağlayabilirsiniz. Fakat hava dolaşımının en iyi olduğu noktaya koymaya özen gösterin. Aksi halde yoğunlaşma riskli olacaktır.

 6.  KAMP ATEŞİ YAKIN

  Yakmış olduğunuz kamp ateşinin çok fazla yakınına gelmeyecek şekilde ıslak kıyafetlerinizi asın ve hızlıca kurumasını sağlayın. Kıyafetleriniz üzerinde buharlaşma varsa ateşten biraz daha uzaklaştırın, yanmalarına sebep olabilir. Ayrıca rüzgarın ters yönüne koymaya da dikkat edin; kuru ama is kokulu kıyafetler giymek istemeyebilirsiniz.

  Kamp ateşi etrafında bir asma yöntemi bulamadıysanız ateş etrafında ısıttığınız sıcak taşları da kurutma işlemi için kullanabilirsiniz. Özellikle iç çamaşırı ve çorap gibi küçük kıyafetler için idealdir.

 7. ISLAK KIYAFETİNİZİ TÜM GÜCÜNÜZLE SIKIN

  Kıyafet kurutma diyince en geleneksel yöntem ıslak kıyafetlerin sıvıyı mümkün olduğunca dışarı çıkarmaktır. Bu nedenle var gücünüzle sıkarak içerisinde bulunan suyun uyguladığınız basınçla dışarı doğru çıkmasını sağlamak hızlı kurumasına faydalı olacaktır. Bu sayede hafif nemli kıyafetler elde edersiniz. Yalnız kıyafetin hassasiyetine göre bu konuda dikkatli olmanız iyi olur. Yırtılma veya bozulma riski olabilir.

 8.  ISLAK KIYAFETİ KURU BEZ İÇERİSİNE KOYUN

  Acil ihtiyacınız olmayacağına emin olduğunuz kuru bir bez, havlu veya başka bir kuru kıyafet içine koyduğunuz nemli kıyafetinizi kuvvetlice tekrar tekrar sıkın. Kuru olan ıslak olanın nemini alarak çok daha hızlı kurumasına yardımcı olacaktır.

 9.  PARACORD KULLANIN

  Bir çok işlevi olan paracord bu konuda da en geleneksel yöntem ile kıyafet kurutma yapmanız için size yardımcı olacaktır. Paracordunuzu ağaçlar arasında veya uygun yerlere gererek çamaşırlarınızı asabilirsiniz.

  Bu arada Paracord ‘un diğer kullanım yöntemleri görmek için “Paracord Nedir?” yazısına gözatabilirsiniz.


 10. YANINIZA EL ISITICILARI ALIN

  Son olarak kamp ekipmanlarınız arasında sıcak su torbası veya ısıtıcı bantlar varsa zor durumlar için bunları kıyafet kurutma ekipmanları listenize ekleyebilirsiniz. Bu ısıtıcılarının sıcaklığı 57 dereceye kadar çıkabildiği için kıyafet kurutmak için elverişlidir. Kıyafetlerinizin üzerine veya içerisine, ayakkabı ve çoraplarınızın içerisine rahatlıkla yerleştirebilirsiniz.

 

Bunların dışında şu anlamlı sözle bağlamak istiyorum; ıslanmak güzeldir. Su insanı arındırır. Islanmaktan korkmayın! Benim yaşadığım en heyecanlı ıslanma deneyimi Çıldır Gölü’nde kırılan buzun içine düşmemdi. Neyse ki sadece tek bacağım girdi. Çok üşüttü ama güzel bir anı oldu. Dikkatli olun, ıslanmanın keyfini çıkarın!


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

 

Yorum yok
YORUM BIRAKIN