İnönü Yaylası – Kocaeli

Gezilerimde genelde çok yazılan, bilinen yerlerden ziyade daha arada kalmış, hakkında internet üzerinde pek bilgi olmayan yerleri tercih ediyorum. Buna karşın İnönü Yaylası aslında çok bilinen bir yer tabii ama hedef ve sonuç her zaman birbirini tutmuyor işte 🙂 Geçtiğimiz günlerde bir yerde mi okumuştum, biri mi söyledi hatırlamıyorum. ama şöyle söze denk gelmiştim;

sen ne kadar plan yaparsan, yolun senin için her zaman başka planları olabilir ve sonunda hep onun dediği olur…

Bu sefer yol karar verdi. Serindere diye yola çıkıp kendimi İnönü Yaylası ‘nda buldum. Gerçi Serindere ‘ye gittim ama yol üstündeki küçük bir toprak kayması ve devrilen kayalar sebebi ile Kanyon’a doğru gidemedim. Geri dönmek zorunda kaldım. Yine de Serindere kenarında bir kahve molası verip manzaraya karşı dinlenme şansım oldu. Serindere buz gibi suyu ve çevresindeki küçük tesisler ile oldukça güzel görünüyordu. Yalnız kanyona gitmeyecekseniz, Serindere’nin etrafında 1 – 2 tesis dışında fazla birşey yok. Bilginiz olsun.

inonu-yaylasi (1)

Serindere

Neyse Serindere Kanyon iptal olunca oraya kadar gitmişken geri dönmek olmaz, rotayı yol üstünde tabelasını gördüğüm, hatta;

aaaaa…. İnönü Yaylası’na buradan çıkış varmış, aklımızda olsun!…

diyerek yanından hızla geçtiğim 🙂 İnönü Yaylası ‘na çevirmeye karar verdim. Pişman mıyım? Tabii ki değilim ama bir daha İnönü Yaylası’na gider miyim, emin değilim. Hafta içi ve sezon dışı olursa anca. Çok uzatmadan buyrun detaylara…

İnönü Yaylası Hakkında

Kocaeli ‘ne bağlı İnönü Yaylası 1130 metre yükseklikte, uzunlamasına yayılmış, bölgedeki önemli yaylalardan biri. Batı tarafında bir mağara var, adını buradan aldığı söyleniyor. İstanbul’a uzaklığı yaklaşık 120 km. dolayısı ile günü birlikte gezi için de musait.

inonu-main

İnönü Yaylası Genel Görüntü

Yaylaya çıkan yol asfalt bittikten sonra 15 km civarında, dolayısı ile biraz sabırlı olmak gerekiyor. Nisan aylarından itibaren otomobil ile aşılabilir. Yoğun yağış olduğunda 4×4 tercih edilmeli. Kışın ise karla kaplı olduğu için çıkmak pek mümkün olmuyor.

Çıkarken yol üstünde kesim alanlarındaki atıl kalmış odunlardan toplayarak ateş için ihtiyacınız olan yakacak oduna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yaylada da temiz su kaynakları var. Geniş, düz çimenlik alanlarını çevreleyen Göknar ve Çam ağaçları sayesinde kamp için ideal bir ortam sunuyor.

Neden İnönü Yaylası ‘na gidelim?

Bulunduğu bölge itibarı ile doğa yürüyüşleri için ideal. Etrafındaki irili ufaklı birçok yayla ve köyler üzerinden onlarca alternatif rota çıkarılabilir. Tek gezi ile 2-3 yayla görme şansınız var. İnternette bu konuda çok fazla öneri bulabilirsiniz.

İçinden geçen ve Serindere ‘yi besleyen küçük deresi, su kaynakları ve geniş düzlükleri sayesinde kamp ve günübirlik aktiviteler için ideal bir yer. Uzunlamasına ve vadi şeklinde olduğu için eğer kampınızın konumunu doğru seçerseniz kalabalıktan çok etkilenmeyebilirsiniz.

Tabii eğer yayla demek, kalabalık, curcuna, eğlence demektir diyorsanız doğru yerdesiniz. Bahar aylarından itibaren özellikle haftasonları oldukça kalabalık oluyor. Sakinlik istiyorsanız mutlaka hafta arası veya sezon dışı tercih etmenizi öneririm. Bunun dışında İnönü Yaylası sizin için yorucu bir yer haline gelebilir.

İnönü Yaylası ‘nın popüler olması ve kolay ulaşılması sebebi ile ziyaretçisi çok. Bu da bir sorunu beraberinde getiriyor. Bu durum aslında her yaylada var ama ben en çok burada yaşadım. Ağırlıklı geceleri ateşli silahların kullanılması oldukça rahatsız edici. Belli şartlarda güvenlik için faydası olabilir, fakat bir gecede 150 el atış edildiği zaman işin biraz suyu çıkıyor, hatta bir keresinde saçma yağmuru dahi yaşadım ve gidip dikkatli olmaları konusunda uyarmak zorunda kaldım. Oldukça rahatsız edici bir durumdu. Tam uyurken silah sesi ile irkilmek hoş değil. Yine de yıldızların altında bir gece herşeye değdi.

İnönü Yaylası 'nda bir gece...

İnönü Yaylası ‘nda bir gece…

Benim önerim; İnönü Yaylası ‘nı sezon dışı veya hafta içi tercih etmeniz olacak. Hatta gece kamp ve konaklama için 5-10 km çevresindeki Kaya Üstü Yaylası, Ercova Yaylası, Serindere Kanyonu veya İnönü Yaylası ‘nın güney doğu yönündeki düzlükleri tercih edebilirsiniz.

Giderken ne götürmek lazım?

 • Atıştırmalık önemli. Temiz havada insanın karnı acıkıyor (tabii önerim ateş üzerinde sıcak birşeyler olur)
 • Fotoğraf makinası
 • Yaylada su sıkıntısı yok
 • Gece kalacaksanız sıkı giyinmeniz çok önemli, geceleri serin ve nemli oluyor
 • Alış-veriş için son lokasyon Yuvacık civarı, sonrasında birşey bulma şansınız yok, bütün yolu geri dönmek zorunda kalmayın
Saçda tavuk benim akşam yemeği tercihim oldu...

Saçda tavuk benim akşam yemeği tercihim oldu…

İnönü Yaylası ‘nda ne var, ne yok?

 • Konaklama yeri, otel, kamp tesisi vs.. YOK (çadır kurmak için çok musait)
 • Ateş yakmanız mümkün, çevrede odun bulunabiliyor (daha önceden yakılmış yerleri tercih ediniz)
 • WC var ama, kullanır mısınız ama malesef pek girilecek gibi değil.
 • Cafe & Restoran YOK
 • Yürüyüş yapabileceğiniz, manzarası güzel parkurlar, patikalar VAR
 • Kamp veya piknik alanı olarak kullanabileceğiniz birçok köşesi var
 • Telefon çekmiyor. Yaylanın ana girişinden 2km çıktığınız zaman sinyal yakalama şansınız olabilir. Bu anlamda kafa dinlemek için ideal.
 • Derenin bazı alanlarında oluşan küçük su birinkintileri ve ara yollar sayesinde basit offroad deneyimi yaşabilirsiniz
 • Malesef gece boyunca silah ve tüfek seslerine maruz kalmanız muhtemel, bu belli bir yerden sonra oldukça sıkıcı ve rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor.

Bana sorarsanız güzel bir yürüyüş rotası çıkarıp ziyaret etmek daha güzel, 2-3 gün kalmak isterseniz biraz yorucu olabilir…. Şimdiden iyi kamplar ve geziler,

İnönü Yaylası Gezi Videosu

youtube.com/tekbasinadaolur adresinden YouTube kanalını takip etmeyi unutmayın, yeni videolar yolda!


Instagram hesabını takip etmeyi unutmayın. instagram.com/tekbasinadaolur

Son yorumlar
 • Arkadaş çevremizle birlikte ailecek kamp yapıyoruz, eşim, 2 ve 4 yaşındaki 2 oğlumla birlikte geçen yıl 2 defa kamp yaptık ve çok memnun kaldık tüm ailecek .
  arkadaşlarımın da ufak çocukları var, bize tuvaleti olan, çocuklar da olduğu için biraz sakin kamp alanları ihtiyacı oluyor, yaz aylarında kamp yapıyoruz.
  önerilerinizi almak isterim

  • bolu tarafında AT YAYLASını tavsiye ederim umut bey. 4-5 ağustos ta oradaydık. toplamda 40 kişi gittik 🙂 herkes çoluk çocuk çok eğlendik. bayramda tekrar gitmeyi planlıyoruz..

 • bir çırpıda okudum ve içimiz açıldı.

  tebrikler. umarım yolumuz düşer bir gün.

YORUM BIRAKIN