I can travel – Kerimcan Akduman – TBO

Yola çıkmak isteyenlere ne önerirsin diye sorduğumda; “bol hayal, az eşya, hiç önyargı” diyerek cevap veren “I can travel” hesabının sahibi Kerimcan Akduman ile yaptığımız kısa ama keyifli söyleşi. Yola nasıl çıktı? Nasıl geziyor vs.. Takip etmenizi öneririm, oldukça eğlenceli hikayeleri var.

Kerimcan Akduman kimdir?

31 sene önce İstanbul’da doğdum. Okullar Vefa Lisesi, Marmara Kamu. Üzerine reklamcılık yaptım. Sıkıldığım noktada para biriktirip, istifa edip dünya turuna çıktım.

Kerimcan Akduman

Ne kadar zamandır yoldasın? Nasıl geziyorsun?

Şu soruya 360. günde cevap veriyorum. Prensibim mutlu olmak. Daha geçen gün Paraguay otobüsünde canım sıkıldı ve inip ters istikametteki ilk otobüse binip kendimi bambaşka bir yerde buldum. Dünyadaki her noktayı gezmek pek mümkün bir hedef değildi. O nedenle önceliklerimi belirledim. Önce görmek istediğim, deneyimlemek istediklerimi seçtim.

Bugüne kadar nerelere gittin?

Avrupa’nın çoğu, Afrika’nın azı, Asya’nın Güneydoğusu, Güney Amerika’nın büyük bir kısmı, Kuzey Amerika’nın üst kısmı, bir de Türkiye’nin komşuları.

En sevdiğin rotan hangisiydi?

En sevdiğim rotam sorusu zor. Her rotanın bambaşka hissiyatı ve anısı var. İlla seçeceksem sanırım Amazon günleri kendimi en çok kendim hissettiğim yerlerdi.

Nasıl geziyorsun?

Ne bulursam açıkçası. Neredeyse her türlü ulaşım aracını kullanmış olabilirim bu seyahatte.

Kerimcan Akduman

Ne tür bir ekipman kullanıyorsun?

Çadır ekipmanı taşımıyorum açıkçası. Bir kaç konaklamalı uzun doğa yürüyüşü ve tırmanışlar için gittiğim yerlerde kiraladım. Onun dışında Marmot yağmurluk ve kaz tüyü ceket kullanıyorum. İkisi de hayat kurtarıcılar. Sırt çantalarımın ikisi de Lowe Alpine. Ayakkabı olarak spor ayakkabı ile beraber bir de Asolo’nın goretex bilekli bir botunu kullanıyorum. soğuk için polar sıcak içinse 2 adet uv buff’ım var. arada pijama olarak da kullandığım termal içliklerim var. Onun dışındakiler klasik kişisel seyahat ihtiyaçları zaten.

Yola çıkmaya karar vermende neler etken oldu?

Hayatımın gidişatından mutlu değildim. Bazı şeyleri ertelemenin sonuç getirmediğini gördüm. Bu nedenle çocukluk hayalimi gerçekleştirmeye karar verdim.

Kerimcan Akduman

Yolda olmak sana neler hissettiriyor?

Gerçek mutluluk sanırım. Bir hayali gerçekleştirmenin, adım adım varmak istediğin yere ilerlemenin getirdiği bir hafiflik.

Gezilerinde en çok zevk aldığın şey nedir?

Yeni insanlar tanıyıp, onlardan güzel hikayeler dinlemek.

Yaşadığın zorluklar nelerdir? Nasıl aşıyorsun?

zorluk kavramı belli bir noktadan sonra göreceli hale geliyor. Kaderci gibi görünmek istemem ama artık herşeyin bir oluş nedeni olduğuna inanıyorum. Başıma geldiğinde kötü veya zorluk olarak nitelendirdiğim şeyler beni hep güzel yerlere ulaştırdı. Belk de böyle aşıyorumdur.

Rotalarını neye göre belirliyorsun? Önümüzdeki günlerde planlar nereler?

Şu sıralar Brezilya’dayım. Kuzeyine doğru ilerlemeyi planlıyorum. Rotalarımı aslında biraz doğaçlama belirliyorum. Tanıştığım insanlar veya yaşadığım olaylarla sürüklenmeyi seviyorum.

Önümüzdeki süreçlerde hedeflerin neler?

Sürekli gezmenin sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Çok yorucu bir süreç. Bu noktadan sonra daha kısa seyahatlerle daha odaklı şeyler yapma niyetim var.

Başından geçen en zorlu hikaye nedir?

Sanırım buradan bakınca sevmediğin bir işe gidip, buna her gün katlanmak en zorlu hikaye idi.

Başından geçen en keyifli hikayen?

Afrika’da bir denizi anası tarafından zehirlenip kolumun felç olması ve o sayede 2 Almanla tanışıp kendimi Lesotho’da bulmam.

Gezilerini nasıl finanse ediyorsun?

Birikimlerimi harcıyorum öte yandan da serbest metin yazarlığı yapıyorum.

Kerimcan Akduman

Yola çıkmak isteyenlere önerilerin neler olabilir?

Bol hayal, az eşya, hiç önyargı.

Seni takip etmek isteyenler nasıl ulaşacak?

facebook.com/icantravel
instagram.com/kcakduman
twitter.com/kcakduman

Kerimcan Akduman


Kerimcan ‘a hikayesini paylaştığı için teşekkür ediyorum. Yeni gezilerini merakla bekliyorum.

Son yorum
  • Bugün ikinci kez çıktı karşıma. Sabah Narcos dizisinin etkisi ile Escobar’ ı araştırırken, harika bir gezi yazısını okudum. Ardından Instagram hesabını takibe başladım. Gerçekten çok keyifli bir seyyah. 😉

YORUM BIRAKIN