Acelle Yaylası – Akyazı – Sakarya

Acelle Yaylası ile Sakarya’nın Akyazı bölgesindeki yaylaları keşfe gittiğimde tanıştım. Bugüne gördüğüm yaylalardan sonra hissettiğim şudur ki; benim için her yaylanın kendine has büyüleyici bir havası var. Akyazı ‘da adını sadece yerlisinin bildiği 10’dan fazla yayla var. 1 günde 5 tanesini ziyaret etme şansım oldu. Hepsi ayrı güzellikte ve özgün özellikleri vardı. Güneşin battığı yönde oluşan manzarasından, bitki örtüsüne, içinde bulunan göletlerden, kokusuna kadar her biri ayrı özel hisler uyandırıyor. Akyazı’daki keşif turu akşam saatlerinde Acelle Yayla ‘sında harika bir kamp ile sonlandı.

Acelle Yaylası – Akyazı

Yayla sizi girişte düzenli, temiz ve bakımlı yayla evleri ile karşılıyor. Oldukça büyük bir yayla. Yaylanın batısında bulunan gölet evlerden uzak olduğu için daha sakin ve kamp için uygun. Ağaçlık olan yerlerde düzlük bulmak zor olsa da imkansız değil, biraz keşif yapmak iyi olur. Açık alanlarda ise düzlükler var ama tente yoksa yaz aylarında güneş sıkıntı olabilir.

Haziran sonu yolunuz düşerse Dağ Çileği toplama şansınız olabilir. Genelde geniş yapraklı olmak üzere iğne yapraklı ağaçlarla çevrili. Enişte Deresi yayladan geçiyor ve yayladaki yapay gölet ile buluşuyor. Haftasonları oluşan yoğunluğa rağmen oldukça temiz olduğunu söyleyebiliriz.

Acelle Yaylası ‘na Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan yaklaşık 200 km uzaktaki yaylaya ulaşmak 3 saat civarında sürüyor. Adapazarı – Akyazı ‘ya ulaştıktan sonra Beldibi ve ardından Hanyatak Mahallesi ve oradan da yaylaya geçebilirsiniz. Şehir merkezine 70 km olan yaylanın yolu stabilize olmasına rağmen tüm araçlar için uygun. Tabii yoğun yağmurda çamura dikkat etmek lazım. Tam lokasyonu aşağıdaki gibi;

Acelle Yaylası ‘nda Ne Yapılır?

Çevresi birçok başka yayla ile çevrili olan Acelle Yaylası ‘nda 5-10 km alanda güzel yürüyüş rotaları bulabilirsiniz. Özellikle  Hacılar Göleti ve Yaylası, Kaşıkcışeyler Yaylası ve Sultanpınar Göleti ve Yaylası ‘nı mutlaka görmenizi öneririm. Yayladan ayrılmak istemeyenler için gölet etrafında tur da çok eğlenceli olabilir. Fotoğraf meraklıları için güzel görüntüler var.

Acelle Yaylası ‘nda Ne Var, Ne Yok?

 • Konaklama yeri, kamp tesisi, otel vs, YOK
 • Tuvalet VAR
 • Cafe & Restoran YOK
 • İnternet var ama çok zayıf
 • Çeşme VAR (biz gittiğimizde bazıları akmıyordu, siz riske etmeyin yol üstündeki çeşmelerden suyunuzu dolduruun)
 • Güzel yürüyüş rotaları  VAR (çevresinde güzel manzaralı alanlar da bulabilirsiniz)
 • İstediğiniz yerine kamp kurma imkanı VAR
 • Odun VAR (orman içlerinde bulmak mümkün ama biraz uğraştırıyor)
 • Ateş yakma imkanı VAR (daha önce ateş yakılan yerleri tercih edin lütfen)

Acelle Yaylası çok bilinen bir yayla değil. Yaylada yaşayanlarında çabaları ile temiz tutuluyor. Lütfen aynı şekilde korunmasına özen gösterin ve keyfini çıkarın!

 

Son yorumlar
 • Bugün acelle yaylası kampından döndüm. YazInIzI okuyarak gITtIm. Bildigim bir yer degildi. Ama gercekten de cok guzel ve hic dogasi bozulmamis bir yer. Yaylaya yen biri yol aciliyor. Bu nedenle devrilen agaclar oldugu icin odun soruni hic yasamadik. Tuvalet tekti ve cok kirliydi. Yaylada bulunan cesmeler akiyordu. Su sorunu yok. Hafta sonu olmasina ragmen kalabalik degildi. Toplamda 4 tane cadir vardi. Ancak silah meraklilari burada da cok. Sabaha kadar durmadi diyebilirim. Agaclik alanlar yamac oldugundan gol kenarina duzluge cadir kurduk. Ancak tente olmadigi icin yandik ? bir diger sorun yaylada gezen inekler. Cadirimizin icine kadar giriyorlardi az daha. Sorun su ki kovmak istedigimizde cobam kopeginin hiriltisi ile yerinize geri oturuyorsunuz ? ama toplamda bi yarim saat mucadele verdik. Yine de her seye deger muhtesem bir hafta sonu idi. Siddetle tavsiye ederim acelle yaylasini.

 • Güzel yazilar.. eline saglik

YORUM BIRAKIN