Uyku Tulumu bakımı nasıl yapılır?

Geçtiğimiz günlerde Uyku Tulumu nasıl seçilir? konusunda bilgiler paylaşmıştım. Peki kullanırken nelere dikkat etmeli biliyor musunuz? Uyku Tulumu bakımı hem ürünün tam performans vermesi için, hem de ömrünü uzatmak için son derece önemli bir konu.

Uyku Tulumu Bakımı

Her kamp seyahatinizin sonrasında uyku tulumuzu doğru şekilde temizlemek ve saklamak, bakımını yapmak hem hijyen açısından hem de uzun süreli sağlıklı kullanım sağlamak adına önemli bir unsurdur.

Uyku Tulumu ve Hijyen

Öncelikle kamp sırasında uyku tulumunuzun hijyenini sağlamak için dikkat etmeniz gereken bazı küçük detaylarla başlayalım;

1- Uyku tulumunuzun içine daima temiz kıyafetlerle girin. Gün boyu üzerinizde olan giysiler toz, toprak ve yapılan aktivitelerin kirini taşır. Eğer uyku tulumuna bu kıyafetlerle girerseniz o zaman temizlik aşaması sizin için daha sıkıntılı bir hal alır ve bundan da önemlisi bir sonraki gün hijyenik bir tulumda uyuyamazsınız.

2- Uyku tulumların içi yüzeyine yaymak için özel tasarlanmış, ipek, naylon, pamuklu hatta polar kumaştan üretilen çarşaflardan kullanmak iyi bir seçenek olacaktır. Hava koşullarına uygun malzemeden tercih edebileceğiniz bu çarşaflar çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabildiği için de temizlik aşamasında size avantaj sağlar ayrıca ekstra bir kumaş yalıtımı 5 ile 10 derece aralığında ısı kazancı da sağlayacaktır.

uyku-tulumu-bakimi-2

Uyku Tulumu Bakımı

3- Uyku tulumu bakımı için kullandığınız süre boyunca her gün havalandırmak önemlidir. Ortalama yarım saatlik bir iç -dış havalandırma işlemi hem uyku tulumunda kötü kokuların oluşmasını önler hem de havalandırma esnasında uyku tulumunuzu silkelemek sureti ile içinde birikebilecek tozun kirin arındırılması sağlanır.

4- Havalandırma işlemi sırasında uyku tulumunun doğrudan güneş altına serilmemesi önemlidir. UV ışınları uyku tulumunun yapısına zarar verebilir ve kumaş renginde solmaya neden olur. Bu nedenle havadar ve gölge bir alan seçilmesi önemlidir.

Uyku Tulumu Bakımı için bir diğer hassas konu da uyku tulumlarının nemli ve ıslak koşullarda havalandırma işlemine tabi tutulmamasıdır. Nem bakteri üremesine neden olacak bu da size sağlıksız bir ortam sunacaktır. Yağışlı ve nemli havalarda, kuru ve havadar bir ortamda havalandırma yapılması önemlidir. Ancak kış kampı ya da kar altında kamp gibi özel durumlarda doğrudan güneşte kurutma ya da havalandırma zorunlu bir seçenektir. UYKU TULUMUNUZ ISLAK YA DA NEMLİYKEN SAKIN TAŞIMA ÇANTASINA KOYMAYIN! Özellikle kuş tüyü olan tulumlar nemli olarak preslenirse tekrar kullanmak istediğinizde kolay kolay eski formuna kavuşamayacak ve yalıtım görevini yapamayacaklardır.

Uyku Tulumu Bakımı ve Temizliği

Uyku tulumları mecbur kalmadıkça yıkanmamalıdır. “KURU TEMİZLEME” ASLA YAPILMAMALI, yıkamanın gerekli olduğu durumlarda “ÇAMAŞIR MAKİNESİ” EN SON TERCİH OLMALIDIR. Peki uyku tulumlarının temizliği nasıl yapılır?

Uyu tulumu temizliğinde kısmi/nokta temizlik (spot cleaning) tercih edilmesi daha doğru bir yaklaşımdır. Kamp sonrası eve geldiğinizde uyku tulumunuzu kaldırmadan evvel, temiz ve düz bir zemine yayarak, yüzeyde oluşmuş çamur, kir, pis, pas, yemek gibi atık lekelerinin olup olmadığını kontrol edin. Tespit ettiğiniz bu lekeleri bir diş fırçası yardımı ile organik içerikli ya da yün kumaşlar için özel olarak üretilmiş deterjanlardan birini tercih ederek fırçalamak suretiyle nokta temizlik gerçekleştirebilirsiniz.

Uyku Tulumu Nasıl Yıkanır?

Uyku tulumunu eğer yoğun bir kirlenme söz konusu değilse her kamp sonrası yıkamanız gerekmez. Seyahat sıklığı, kamp yapılan alanın çevresel faktörleri, hava koşulları ve benzeri etkenlere bağlı olarak meydana gelen kirlenmelere karşı, havalandırma ve silerek temizlik öncelikle tercih edilmelidir. Vücut yağları ve kirden arındırmak adına yılda 1-2 defa uyku tulumunu yıkamak yeterli olacaktır.

Yıkama aşamasında önerilen yöntem; tulumu su dolu bir küvete uygun deterjan ile basarak yıkamaktır. Uyku tulumu yapısı itibariyle su ile buluştuğunda şişecek ve suyun üzerinde yüzme eyleminde olacaktır. Tulumu iyice temizlemek ve suyun içine batmasını sağlamak için eski usül yıkama yöntemi ayakla çiğneyerek temizliği sağlamak mümkündür. Bu şekilde yıkandığında uyku tulumunun içindeki elyaf ve/veya kuş tüyü malzemenin topaklanması da önlenecektir. Yıkama tamamlandıktan sonra iyice duruladığınızdan emin olun.

Uyku Tulumu ve Çamaşır Makinası

 • Uyku Tulumu Bakımı

  Uyku Tulumu Bakımı

  Uygun program seçimi önemlidir. Yünlüler için hassas yıkama ya da elde yıkama seçenekleri uygun programlardır. Yüksek devirde yıkamak, uyku tulumunuzun deforme olmasına, zarar görmesine, dikiş ve fermuar yerlerinin hassas yapısının bozulmasına, özel bir teknoloji ile üretilen ısı yalıtım yapısının bozulmasına neden olabilir.

 • Kamp malzemeleri satan mağaza ve internet sitelerinden tedarik edebileceğiniz, uyku tulumunuzun iç malzemesine (kuş tüyü ya da elyaf-sentetik) uygun özel deterjanlar bulunmaktadır. Deterjan seçiminde bu özel temizleyicilerden kullanmak uyku tulumunuzun yapısının zarar görmesini önleyecektir. Özellikle kuş tüyü uyku tulumlarının temizliğinde kuş tüyü için özel üretilmiş deterjanları kullanmak önemlidir.
 • Uyku tulumunun uygun kazan haznesine sahip bir çamaşır makinesinde yıkanıyor olması da önemlidir. Küçük hazneli ya da merdaneli makineler tercih edilmemelidir.
 • Uyku tulumunu makineye yerleştirdikten sonra varsa özel yıkama toplarından yoksa  bir ya da bir kaç tenis topunu da birlikte koymanızı öneririz. Makinenin devri ile nokta pres uygulayacak bu püf nokta uyku tulumunun iç malzemesi kuş tüyü veya elyaf donanımın topaklanmasını önleyecektir.

Uyku Tulumu Kurutma

Uyku tulumunu en iyi kurutma yöntemi rüzgar ve güneşin yardımı ile doğal şekilde kurumasını beklemektir. Uyku tulumunuzu havadar bir yere asın ve içinde nem kalmayacak şekilde kuruduğundan emin olun. Yapısı ve malzemesi gereği uyku tulumlarının kuruması biraz zaman ister. Hava koşullarına bağlı olmak kaydıyla uyku tulumunun kuruması 2-3 gün bazı durumlarda daha uzun zaman alabilir.

Uyku tulumunu eğer aksi yönde bir uyarı yoksa kurutucuda da kurutabilirsiniz. Bu işlem için dikkat edilmesi gereken en önemli kural: en düşük devirde uzun süreli kurutma seçeneğinin tercihidir.

uyku-tulumu-bakimi-1

Uyku Tulumu Bakımı Kurutma

Uyku Tulumu Nasıl Saklanır?

Sentetik ya da kuş tüyü her iki uyku tulumu seçeneği aynı prensipte hizmet getirmek üzere tasarlanmıştır: Kamp esasında sizi sıcak tutmak… Üstlendiği rol bu denli büyük uyku tulumunu doğru metotlarda saklamak önemlidir. Kamp sonrası uyku tulumunuzun genel bakımını yaptıktan sonra, bir sonraki kamp programına kadar doğru şekilde saklanın majör kuralı: uyku tulumunun nemli bırakılmamasıdır. Kuş tüyü uyku tulumları için bu hassasiyet sentetik olanlara oranla iki katı önem taşır.

1- Seyahatiniz sonrası uyku tulumunu taşına çantasından çıkararak mutlaka havalandırın.

2- Uyku tulumunu seyahatler dışında taşıma çantasında korumak, tulumun iç malzemesinin ezilmesine neden olabilir. Bu durum yalıtım özelliği sunan iç malzemenin görevini yapamaması anlamı taşır. Önerilen 3 saklama şekli vardır;

 • Asarak; yeriniz müsaitse en iyisi uyku tulumunun asılarak saklanması olacaktır. Böylece hem tulum sıkışmamış olur hem de havadar kalacağı için küf, mantar, nem gibi olumsuz unsurlar bertaraf edilmiş olur. Kuş tüyü uyku tulumları için mümkünse tercih edilmesi gereken en doğru saklama modeli budur.
 • Koruma çantasında; uyku tulumunu satın alırken taşıma çantasına ek beraberinde verilen koruma çantası içinde muhafaza edebilirsiniz. Bu çanta genellikle bez bir çantadır ve hava akışını sağlayacak şekilde üretilmiştir. Elyaf dolgu malzemeli sentetik uyku tulumlarını rahatlıkla çantası içinde koruyabilirsiniz yapıları gereği kuş tüyü olanlara oranla hassasiyet dereceleri daha düşüktür. Hatta çantanın içine tıkıştırarak yerleştirmek kat yeri oluşumunu önleyeceği için elyaf ipliklerin ezilmemesini sağlar, böylece tulumunuzu uzun süre sağlıkla kullanabilirsiniz.
 • Sererek; eğer asacak yeriniz yok ise yatak altına bir koruyucu kılıf içinde -hava alabilen bir kumaştan üretilmiş olması önemlidir- sererek hem koruyabilir hem de sıkışmasını önleyebilirsiniz.

3- Saklama süresince ayda bir ya da iki kez uyku tulumunu bulunduğu yerden çıkararak havalandırmak önemlidir.

Kamp malzemelerinize iyi davranın, onları koruyun 🙂

 

Son yorumlar
 • kaz tüyü uyku tulumumu 1-2 sene cantasında sakladım,hafta sonu kamp yapmak içi actıgımda eskisi gibi kalınlasmadı. hiç bir şekilde eski haline donmezmi acaba ?

 • Size göre uyku tulumu ama bir ipeğin kozasına benziyor 🙂
  Paylaşım için teşekkürler

YORUM BIRAKIN