Kamp Yiyecekleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamp yapmak keyifli olduğu kadar da yorucu bir aktivitedir. Benim gibi evde veya salonlarda spor yapmayı son derece sıkıcı bulanlar için kamp ve doğa etkinlikleri en ideal fiziksel aktiviteleri barındırır. Farkında olmadan tüm vücudunuzu kullanırsınız. Durum böyle olunca da beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle doğada uzun zaman geçirecekseniz kamp yiyecekleri bu konuda daha da önem kazanıyor.

Kamp Yiyeceklerinin Özellikleri

Yanınıza almanız gereken yiyecekler besin ve enerji değeri açısından oldukça yüksek olmalıdır. Bu şekilde hem az yer kaplar, hem de size zaman kazandırır. Bununla beraber yanınızda taşıyacağınız yiyeceklerin farklı özelliklere de sahip olması gerekir. Yani sadece protein almakla beslenmiş olmazsınız. Dengeli beslenmeniz de önemlidir.

 • Öncelikle kolay bozulmayacak yiyecekler seçin

Havanın durumuna göre farklılık gösterebilir ama  yine de sıcak olabileceğini de göz önünde bulundurmak iyidir. Örneğin et ve tavuk çok hızlı bakteri üreteceğinden sucuk tercih edilebilir. Sıcağa dayanıklı olan gıdaların seçimi kamp süresince istenmeyen durumları engelleyecektir. Paketli gıdalar bunun için idealdir. Hem paketli, hem vakumlu ise büyük kolaylık olur.

Yalnız herşeyin başı SU. İster yaz, ister kış olsun, sürekli ve düzenli olarak SU tüketmeyi asla ihmal etmeyin. Her zaman fazlası yanınızda olsun!

 • Kolay taşınır seçimler yapın

Özellikle de sadece sırt çantası ile seyahat ediyorsanız bu madde sizin için oldukça önem taşımaktadır. Sırt çantası ne kadar büyük hacimli olursa olsun tüm eşyalarınızı özenle ve belirli sayıda seçmeniz gerekir. Kış kamplarında taşıyacağınız malzeme sayısı ve ağırlığı artacağı için yiyecek seçimi daha da önemli bir hal almaktadır. Paketler halinde olan ve konserveler hem daha az yer kaplayacaktır hem de eşyalarınız kirlenmesini engelleyecektir.

 • 1-2 günlük fazladan yiyecek hazırlayın

Kamp yapanlar bilirler, geri yiyecek taşımak oldukça sıkıntılır ama bu ihmal edilemeyecek kadar önemli bir konudur. Örneğin;

 • Beğendiğiniz bir yerde daha fazla zaman geçirmek isteyebilirsiniz.
 • Kar, yağmur vs gibi doğa şartları sebebi ile fazladan kalmak zorunda kabilirsiniz
 • Araç arızası, yaralanma gibi aksilikler sebebi ile kampı uzatmanız gerekebilir

Bu durumlara hazırlıklı olmak için mutlaka yanınıza 1 – 2 günlük fazladan yiyecek bulundurun. Biraz taşıması ve saklaması zor olabilir ama zor durumda hayat kurtarır.

 • Doyurucu ama hafif yiyecekler seçin

Burada en az ağırlığa ama en fazla besin değerine sahip yiyecekleri seçmek oldukça önemlidir. Bu şekilde hem taşıyacağınız yük azalır hem de kolay ve hızlı bir şekilde doyarsınız.

 

Kamp Yiyecekleri Listesi ve Öğünler

Kamp yaparken yanınızda bulundurmanız gereken bulundurmanız gereken bazı yiyecekleri şu şekilde listeleyebiliriz.

Sabah kahvaltısı

 • Meyveler: Mesela muz oldukça besleyicidir. Aynı zamanda yürüyüş sırasında kaybettiğiniz potasyumu da hızlı bir şekilde karşılamanızı sağlar. Elma, portakal gibi mevyeler ise size hem zinde tutacak, hem de enerji verecektir.
 • Çay veya kahve: bu seçim tamamen sizin kişisel tercihlerinize bağlıdır. Kış aylarında kampa gidiyorsanız yanınızda çay veya kahveden birini mutlaka bulundurun. Sizi soğuktan koruyacaktır ve gerekli sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.
 • Ekmek veya hazır pideler: karbonhidrat içeren bir besin her zaman enerjinizi geri kazanmanızı fayda sağlayacaktır.
 • Paketlenmiş vakumlu peynirler: bu şekilde yiyeceği hem kolay bir şekilde taşırsınız hem de gereken protein ihtiyacınızı buradan karşılayabilirsiniz.
 • Yumurta : önemli bir protein kaynağıdır.

Öğle ve akşam yemeği

Öğle ve akşam yemeği için olan seçimler elinizdeki pişirme ekipmanına bağlı olarak değişecektir. Kamp yiyecekleri seçerken eğer kamp tenceresi gibi malzemeleriniz yoksa pişirmenin gerekli olmadığı besinleri tercih edebilirsiniz.

 • Çubuk kraker ya da benzeri kolay taşınabilir yiyecekler
 • Konserve ton balığı: bu seçenek yeterli pişirme ekipmanı olmayan kampçılar için oldukça iyidir.
 • Konserve çorba
 • Patates/makarna: bu besinler hem oldukça kolay pişmektedir hem de gerekli karbonhidrat yani enerji ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacaktır.
 • Meyve suyu

Kamp yaparken yiyecekler ve içecekler bu maceranın önemli bir kısmını oluşturur. Hem sizi ayakta tutar, hem de yaptığınız etkinlikten daha çok keyif almanızı yardımcı olur.

Ve unutmayın soluduğunuz temiz hava ve fiziksel aktivitelerin beyne gönderdiği sinyaller sayesinde doğada yiyeceğiniz herşey size çok daha lezzetli gelecektir. Keyfini çıkarın.


Takip etmeyi unutmayın!

www.facebook.com/tekbasinadaolur

www.instagram.com/tekbasinadaolur

www.youtube.com/tekbasinadaolur

Son yorumlar
 • Yazin, Sıcak havalarda kolay tuketilen ve sindirimi pek zor olmayan ama enerji ihtiyaclarinizi karsilamasi zaman alan meyve ve sebzeleri tercih edin ve mumkun oldukca su ile tuketin. Mumkunse sicak tuketmeyin. Hizli bicimde enerji verecek seyler tuketirseniz, kendinizi iyi ve enerjik hissedeceksiniz ama aslinda cok su kaybedeceksiniz ve vucut isiniz cok hizli artacaktir. Eger Sindirim zor olursa fenalik gecirebilirsiniz.

  Kısın, Ozellikle cok fazla enerji veren ama ozellikle sindirimi basit olan yiyecekleri tercih edin ve mumkunse glikoz bulunduran bir ek besin alin. Enerjiniz olacak ama terlemek kolay olmayacaktir. Suyu mumkunse Sicak ve kararli kullanin.. Karacigerin zorlandigi durumlarda, uyuklama durtusu olusacaktir. Ozellikle cok sogukta Sut icmeyin ve cok tuzlu besinler tuketmeyin.

YORUM BIRAKIN